Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ландшафтен архитект: Дълбокото подрязване на дърветата скъсява техния живот

Ландшафтният архитект от Пловдив Невена Цветкова издаде наръчник със съвети за засаждане, поддържане и резитба на декоративни дървета и храсти в населените места. Той беше подарен на ръководството на Община Варна, след като фирмата-изпълнител, изграждаща канализацията по Крайбрежната алея, беше глобена с 10 хиляди лева заради състоянието на дървета след резитба. Дълбокото подрязване на дървесната растителност предизвика бурна реакция, която продължи с протест. 

Според Невена Цветкова не само във Варна, но и в други градове у нас, резитбата се прави от необучени за това хора. Тя се извършва много дълбоко, а това се отразява на състоянието на дървото и скъсява живота му, категорична е Цветкова. Големите отрези могат да бъдат вход за болести и патогени, предупреди експертът. Дебелината на отреза трябва да бъде съобразена с вида растителност, подчерта тя. Според Невена Цветкова хората, които извършват резитбите, трябва да са минали курс към Съюза на арбористите в България - следдипломна квалификация, която е задължителна, каза още Цветкова. Тя даде за сравнение резитбата на дървета в други европейски държави, която започва от рано и се извършва постепенно. По този начин се съхранява животът на дървото, посочи ландшафтният архитект. Подробностите чуйте в звуковия файл:

Невена Цветкова е ландшафтен архитект, учител по парково строителство в Професионална гимназия по архитектура, строителство и геодезия „Арх. Камен Петков“ в Пловдив.

Има дългогодишен опит в областта на ландшафтната архитектура, участвала е в поддържането на зелената система в Асеновград, многократно е оказвала съдействие и методическа подкрепа на граждани по въпроси, свързани с градската среда. Член е на Съюза на ландшафтните архитекти в България и на Научно-техническото дружество по озеленяване към Дома на техниката в Пловдив.

Основните ѝ интереси са насочени към подобряването на градската среда и зелената система в населените места, опазването на природата и биоразнообразието, и гражданския активизъм.

В момента подготвя „Наръчник за засаждане, поддържане и резитба на декоративни дървета и храсти в населените места“, чиято цел е да подпомогне и подобри работата на общинските предприятия и фирми в страната, занимаващи се с тази дейност.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Безплатни антибиотици и антивирусни лекарства за децата - приети на бюджетна комисия

Лекарствата за вирусни инфекции и антибиотиците за деца до 7 години ще се заплащат от Здравната каса от 1 юли. Това реши парламентарната бюджетна комисия, като гласува на второ четене законопроекта за бюджета на Здравната каса. Депутатите отхвърлиха предложение на "Демократична България", според което и частните болници да провеждат търгове за..

публикувано на 13.03.25 в 18:48
Владимир Путин

Путин приема примирието с Украйна, но при определени условия

Русия приветства предложението за примирие в Украйна, но според руския президент Владимир Путин Москва се стреми към "дългосрочно мирно решение", което да гарантира "легитимните интереси" на Русия, съобщава БНР.  По-рано неговият външнополитически съветник отхвърли предложението за 30-дневно примирие между Русия и Украйна. Москва отхвърля и..

публикувано на 13.03.25 в 18:41

Варна с реален шанс да бъде домакин на Европейското първенство по волейбол през 2026 г.

Има реален шанс Европейското първенство по волейбол да бъде проведено във Варна в периода 9-23 септември 2026 година. Това стана ясно по време на среща между кмета на Варна Благомир Коцев и президента на Българската федерация по волейбол Любомир Ганев. Потенциалното домакинство на престижния турнир е шанс Варна отново да се превърне в ключов център..

публикувано на 13.03.25 в 18:35

Юристът Николай Михайлов: Всичко е в ръцете на ЦИК, която трябва да обяви новия състав на НС

От днешното решение на Конституционния съд единственото ясно е, че 16 от народните представители, след решението на Централната избирателна комисия, вече няма да бъдат действащи депутати. Това мнение изрази за предаването "Пост Фактум" по Радио Варна Николай Михайлов от "Съюз на младите юристи" и член на Обществения съвет към Централната избирателна..

публикувано на 13.03.25 в 18:25

ЦИК се произнася по решението на КС още тази вечер

Още тази вечер Централната избирателна комисия ще се произнесе по решението на Конституционния съд, с което изборът на 16 депутати беше обявен за незаконен , съобщава БНР.  Решението на КС постъпи в ЦИК и бе докладвано в рамките на течащото редовно заседание на Комисията. КС обяви за незаконен избора на 16 депутати, сред тях - двама от Варна..

публикувано на 13.03.25 в 17:54

За Часа на Земята WWF с кампания за опазването на влажните зони у нас

Природозащитната организация WWF дава нов старт на кампанията си „Абонирай се за природата“. Поводът е наближаващият празник на природата – Часът на Земята, който тази година ще настъпи точно в 20:30 ч. на 22-ри март. Фокусът на кампанията са влажните зони в България и безценната роля, която играят за поддържането на екосистемите...

публикувано на 13.03.25 в 16:50

59 гласа повече за "Величие" след разпределението на КС

Увеличение с 59 гласа получава политическа партия "Величие" според промяната в  разпределението на действителните гласове по кандидатски листи на партии, коалиции и независими кандидати, според днешното решение на Конституционния съд.  Намаление с 452 гласа има за ГЕРБ-СДС, а за ДПС-Ново начало намалението е с 1 110 гласа. Намалението за БСП-Обединена..

публикувано на 13.03.25 в 16:17