На февруари най-много му отиват разговорите за вино и любов. Отдавна е така.
Поне за малко, в чест на някоя празнична наздравица, отместваме поглед от политическите сериали, от силните притеснения за бюджета и грандиозните тревоги за парите в хазната. Макар че е интересно да гледаме колко кристално чисти в обществен план се представят хора, които иначе сме виждали с доста окаляни ръце. Нещата от живота и от паралелните реалности… Едната - каквато я живеем, другата - каквато ни я описват.
Но това е различна, много дълга и сложна история. Сега сме се събрали да затворим деловия ден и да се отпуснем.
Приятно е.
И тъй като е февруари, светлинките на вниманието ни се насочат към нещо простичко като любовта, което всъщност крепи света и към виното, което често дава силен тласък на дълбоко философско мислене.
За любовта е ясно. По-добре да я преживяваме, отколкото да я обсъждаме, така че се насочвам към виното.
Как започва всичко? Да речем, че преди хиляди години в Грузия разсеяни хора забравят гроздовия сок и когато се сещат за него, той вече е ферментирал. Първата плаха дегустация показва, че резултатът е приятен на вкус, а последиците от приемането му на моменти са твърде забавни.
Египтяните така се вдъхновяват, че рисуват по гробниците сцени с гроздобер, което изглежда като първи стъпки в Instagram - „винен Instagram“.
Древните гърци се очертават като ценители на питието, издигат го в култ и дори определят бог, който да отговаря за ресора.
Римляните са новатори във винения „лайфстайл“. Те налагат тренда да се пие вино по всяко време на деня.
В мрака на Средновековието виното оцелява, защото, да бъдем честни, кой би искал да мине през този период без чаша вино в ръка за кураж? Ренесансът - елегантност, изисканост… И до днес си пийваме френско вино, дори да не успяваме да произнесем правилно името му.
Едно нещо не се променя във времето. Чаша-две… И вече сме философи. Ставаме и по-забавни. Разбира се, и предпочитанията влияят върху резултата.
Бяло вино – за леки, приятни разговори в дългите летни вечери. Червено – за сериозни теми в дълбоки философски води от типа: „Така е. Невероятната ми красота се съчетава с изключителна мъдрост“. Розе - за хора, които не могат да решат какво искат от живота, но са сигурни, че искат нещо добро. Шампанското е ясно: „Животът е кратък, време е за мехурчета. Да празнуваме!“. Етапите също изглеждат логични. Първата чаша е ценителска. Долавяме наситен плодов аромат с фини дървесни нотки. На втора чаша виното е още по-добро – гладко, като любовна песен за небцето. С трета чаша не можем повече да се сдържаме и доверяваме на аудиторията изключителното дълбоко уважение, което изпитваме към нея. При положение, че и тя е в нашата фаза, уважението е взаимно. С четвъртата чаша нежна и всеопрощаваща любов обгръща целия свят. Тогава обичаме дори съседа по вила, който всяка неделя в шест сутринта включва косачката, а ние имаме една-единствена неделя за наспиване. Обаче… Всичко е любов. Наздраве!
Сега ще ви оставям. Преди да съм стигнала до дълбоките философски размисли за смисъла на живота, че току-виж отново се върна към темите за бюджет, хазна, политика… А човек понякога трябва да измества фокуса. Останалото не е много здравословно.
автор: Даниела Иванова10 февруари е Ден на пчеларя. От години се говори, че броят на пчелите в световен мащаб намалява, а изчезването им ще доведе до унищожаване на баланса на екосистемата и ще се засегне добивът на храни в световен мащаб. Все по-трудно става на пчеларите и у нас, но за мнозина от тях това е вече начин на живот. Димитър Димитров има 250 кошера в..
Благотворителен базар с мартеници и сувенири, изработени от пациентите на Държавна психиатрична болница – Карвуна, очаква посетителите на Община Балчик в датите 25 и 26 февруари. Заедно с кутии за дарения, те ще бъдат разположени на двата входа – Информационно обслужване и Общинска данъчна служба. Пациентите в лечебното заведение към момента са 70..
Преди няколко години в Румъния измислиха нова дума, с която описват политическата си система. Тази дума е "стабилокрация". Тя е съчетание от думите стабилност и автокрация. Това е политическа система, при която определени елити, създали свои политически проекти, управляват години наред. Пуснали са пипала във всички системи и де факто притежават..
Екип от 12 български ученици от 11-и клас, сред които и варненски възпитаници, ръководен от Елица Павлова, спечели първо място сред участници от цял свят в престижния конкурс за проектиране на космическа колония, организиран от Националното космическо общество в САЩ, съобщава БНР. Тазгодишното издание на конкурса привлече повече от 9 хиляди..
Изминалият януари е бил най-топлият януари, измерван някога в света, по данни на европейската обсерватория "Коперник". По данни на НИМХ-Филиал Варна обаче не януари 2025, а този през 2023 година е бил най-топлият първи месец в годината досега за Варна, каза за Радио Варна синоптичката Венета Тодорова. По-топлите зими през последните..
На 10 февруари православната църква почита Св. Харалампий Магнезийски, свещеномъченик на вярата. Св. Харалампий е смятан за покровител на меда и пчеларите. А народът нарича този ден още Хараланбей, Араланбей, Чуминден, Харалапинден. Празникът остава в българската традиция като един от последните зимни празници. От този ден народът започвал да..
Едва ли има човек, интересуващ се от инфраструктурното развитие на Варна и от градската среда, който да не е попадал на видео, дело на Морско око . Това е онлайн медия, отразяваща теми от строителството, инфраструктурата, градската среда и обществения живот във Варна и областта. Нейна отличителна черта е видеозаснемането с дрон на ключови..