Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Има ли бомбоубежища и укрития за реакция при кризисни ситуации в област Добрич?

Ежедневно в новинарските емисии присъстват информации за настъпили природни бедствия в различни части от света. Войната в Украйна, започнала преди малко повече от три години, изостри допълнително сетивата ни с въпроса освен при земетресения, пожари, наводнения, готови ли сме за реакция при бомбена заплаха, радиационен облак и други. Междувременно преди седмица от Европейската комисия оповестиха новата си стратегия, според която жителите на Стария континент трябва да са в готовност от запаси за оцеляване за поне три дни при опасност от военни действия или болести. 

Има ли разписани протоколи за реакция при бедствия и кризисни ситуации от различен характер в област Добрич, какви са те и разполагаме ли с укрития, бомбоубежища и как се случва оповестяването при подобни случаи на населението – тези въпроси отправихме към Областната администрация. В писмен отговор оттам се посочва, че за всеки един от рисковете има протоколи за действие и стъпки, които трябва да са публикувани на страниците в интернет както на областта, така и на всичките осем общини в нея. В момента този план обаче не е достъпен на сайта на Областната администрация, тъй като той се актуализира. Работната група, натоварена с тази задача, е провела две заседания, на които всяка институция е представила своята актуализация и все още се работи по внесените предложения, за да може планът, каквито си изискванията, да бъде публичен и достъпен. Част от общините също са предприели тези стъпки, се казва още в отговора от Областна администрация.

В област Добрич към момента има три пункта за радиационно укритие, които са в три от предприятията, като и трите са на юридически лица с капацитет за техни служители и работници, като могат да поемат и част от гражданите на Добрич. Що се отнася до бомбоубежища – такива няма, информират от Областна администрация Добрич.

По данни на Община Добрич всяка административна сграда, училище или детска градина в града има пригодено скривалище, посочи секретарят на общинската администрация Калина Георгиева.

"Община Добрич разполага с план за защита при бедствия, като неразделна част са планове за наводнения, земетресения, противодействие на тероризма, промишлени аварии, пожари, радиационни аварии. Оперативните дежурни на община, полиция, областна управа оповестяват със сигнал "бедствие". В общината планът се задейства тогава, когато кметът обяви бедствено положение и започват спасителни процедури и операции, оказва се медицинска помощ на пострадалите и започва издирване на хора, които са изчезнали, пострадали, както и избягване на радиационни и химически инциденти с опасни вещества и материали и се правят евакуация и снабдяване с противогази", подчерта Георгиева.

През 60-те, 70-те и 80-те години изискване към проектите на всяка сграда, без значение дали е за обществено ползване или жилищно строителство е било да има изградено ПРУ, чието ново наименование е колективно средство за защита. Поддържат ли се тези помещения във вида и целта, за която са създадени, попитахме председателя на Регионалната камара на инженерите инж. Янко Радев.

"Тогава бяхме длъжни във всяка една жилищна сграда да осигурим помещения, осигурени с по-дебела плоча, за да може да понесе товара, а стените трябваше да понесат радиацията в рамките на няколко дни... След 90-та година тези неща не се спазват. След 1987 г. правилникът, който кардинално смени начина на строителството, изискваше сградата да има скелет. Реално не може да се получи такова разрушение, каквото гледаме по филмите от Втората световна война, защото това са сгради с гредореди", посочи инж. Янев. 

Според публикувания публичен регистър на бомбоубежища и съоръжения за колективна защита общият им брой на територията на страната е 289. В този списък откриваме само едно скривалище и едно противорадиационно укритие в областния център Добрич. И за двете е посочено, че са в задоволително състояние и могат да се приведат в готовност за използване по предназначение в срок до една седмица с влагане на незначителни финансови средства.

"Някъде назад в годините е възможно да е имало. Аз нямам информация. Знам, че до 1989 година в заводите е имало предприятия, но след приватизацията те отдавна нямат предназначението, което са имали", поясни и секретарят на Общината Калина Георгиева по отношение на наличието на бомбоубежище в Добрич. 

В Наредба за реда за изграждане, поддържане и използване на колективните средства за защита, обнародвана в Държавен вестник от 17 март 2009 година, е записано, че те се поддържат и управляват от ведомствата, на които са предоставени, от кметовете или от собствениците им. Отговорността за техническото им състояние също е за сметка на органите и лицата.  Промяната на тяхното предназначение е забранена, освен ако това не е съгласувано с тогавашното Министерство на извънредните ситуации. В мирно време тези помещения могат да бъдат използвани за гардеробни, съблекални, умивални, практически занятия по гражданска защита и складови помещения за негорими материали. Дали тази Наредба се спазва и следи ли някой за това въпросът остава отворен.
Подробностите чуйте в репортажа на кореспондента нa БНР в Добрич Мая Райнова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Организаторите Владислав Николов и Антония Антонова

Над 22 тона капачки са събрани към този час

Приключи поредното 12-то успешно събитие за събиране на капачки, стотинки и парични дарения в подкрепа на кампанията Аз вярвам и помагам във Варна. Влади Николов- организатор на събитието, написа в социалните мрежи своята благодарност към всички съпричастни. Днес до катедралата имаше всякакви хора, от..

публикувано на 26.04.25 в 17:55
Монумент в Молдова в памет на жертвите от  аварията в Чернобил

На 26 април се навършват 39 години от аварията в АЕЦ Чернобил

На 26 април се навършват 39 години от аварията в Чернобилската атомна електроцентрала (ЧАЕЦ). Аварията се превръща в най-голямото предизвикано от човека бедствие в човешката история. Всяка година на този ден Украйна и целият свят си спомнят за жертвите на тази трагедия. Последиците от аварията все още се усещат не само в Украйна, но и далеч..

публикувано на 26.04.25 в 15:40
Морската градина

В неделя ще има променлива облачност, намаляваща до слънчево време

През нощта облачността ще е значителна с валежи от дъжд на много места.  До сутринта валежите навсякъде ще спрат. През деня ще има променлива облачност, намаляваща до слънчево време. Ще духа умерен до силен вятър от североизток, с който ще нахлува по-студен въздух. До вечерта вятърът постепенно ще отслабне.  Минимални температури между 7° и..

публикувано на 26.04.25 в 15:31

Най-малко 650 човека се очаква да бъдат наети при изпълнението на дейности по „Красива България“

Най-малко 650 човека се очаква да бъдат наети при изпълнението на одобрените проектни предложения по проекта „Красива България“ на Министерството на труда и социалната политика (МТСП) за подобряване на обществената среда, социалната инфраструктура и за осигуряване на достъпност. От тях поне 215 души ще бъдат от регистрираните в бюрата по труда..

публикувано на 26.04.25 в 14:49
Илин Димитров

За Варна ще има фонд от 2 милиона лева за стимулиране на туризма извън сезона

П ринос ът на родния туризм към БВП тази година , по консервативна прогноза, вероятно ще възлезе на окол о 12.5 милиарда лева .  Това са очакванията на бившия министър на туризма Илин Димитров.  В обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“ той допълни, че заетите пряко в туризма са 148 хиляди души, като 10% от тях, или около..

публикувано на 26.04.25 в 14:10

24 милиарда лева са нужни за пенсии през 2025 г., от вноски се събират само половината

24 милиарда лева са нужни за пенсии през 2025 година. О т пенсионно-осигурителните вноски се събират само половината. Останалите 12 милиарда трябва да дойдат от бюджета. Това коментира за обзорно-публицистичното предаване "Позиция" на Радио Варна бившият социален министър Христина Христова.  През последните 20-ина години се натрупаха много..

публикувано на 26.04.25 в 13:30

Един човек е загинал, а 17 са ранени при катастрофи в страната през изминалото денонощие

Един човек е загинал, а 17 са ранени при 17 пътни произшествия в страната през изминалото денонощие. Това съобщиха от МВР на сайта си.  В София са станали две тежки и 39 леки катастрофи. Пострадали са трима души. От началото на месеца в страната е имало 374 пътни инцидента, при които са загинали 21 човека и 470 са ранени. Катастрофите от..

публикувано на 26.04.25 в 12:31