70% от учениците, които завършват гимназия, се записват да учат висше образование. Близо две трети от тях съчетават следването с работа. Това показва проучване за реализацията на пазара на труда на завършилите средно образование в България, съобщава МОН.
Изследването проследява пет випуска зрелостници, завършили гимназия между 2018 и 2023 г. При всички изследвани випуски заетостта е значително по-висока сред завършилите професионално образование спрямо тези с профилирана подготовка. На петата година от завършване на средно образование най-висок е делът на реализиралите се на пазара на труда сред завършилите професионални паралелки от област „Техника“, „Информатика“ и „Стопанско управление и администрация“ – по 75%. Следват ги „Социални услуги“ и „Опазване на околната среда“. След тях е профил „Техника“, който осигурява най-висока заетост в профилираната подготовка – 73%.
Данните показват, че учениците, завършили средно образование с природоматематически профил, получават най-високи заплати. На петата година след като се дипломират в гимназията, техният среден облагаем доход доближава 2000 лева. Следват ги завършилите професионално средно образование от област „Информатика“ и тези с профил „Чужди езици“.
Голяма е разликата в реализацията на пазара на труда и доходите между завършилите средно образование и тези, които са се записали в 12. клас, но не са успели да се дипломират. Тези, които нямат диплома от гимназия, имат по-висока заетост в първата година след излизане от училище (част от тях работят още докато са ученици). В средносрочен план обаче заетостта им остава сравнително ниска – около 40%, а тази на завършилите се увеличава. Още по-голяма е разликата при заплащането. Към петата година след завършване на средно образование доходите на дипломираните с устойчива заетост са около три пъти по-високи отколкото доходите на недипломирани с временна заетост. Дори и временната заетост на дипломираните осигурява 60-80% по-висок доход от временната заетост на недипломираните.
В последната обхваната от изследването учебна година – 2022/2023 г. повече от половината (56%) от учениците в 12. клас се обучават в най-масовите 5 професионални области и профила. Традиционно най-масовият профил в средното образование остава профил „Чужди езици“, следван от област „Техника“. Близо една трета от учениците в 12 клас са записани в тях, но динамиката им е различна – профил „Чужди езици“ увеличава дела си до 20% през 2022/2023 учебна година, от 18% пет години по-рано, докато област „Техника“ намалява своя дял до 12%, от 15%.
Данните показват още, че 20% от завършилите средно образование започват веднага работа, без да учат, а за 10 на сто от дипломиралите се в гимназия няма данни да са осигурени, нито регистрирани като безработни, нито записани като студенти.
Изследването, осъществено от Институт „Отворено общество“, е публикувано ТУК.
На този ден през 1961 г. е извършен първият в историята пилотиран космически полет на космонавта Юрий Гагарин с кораба „Восток“. Преди два дни пък се навършиха 37 години от полета на първия български космонавт Георги Иванов. На 12 април 1961 година във Космоса е изпратен първият човек, съветският космонавт Юрий Гагарин. Той излита точно в 6 часа и 7..
През нощта времето ще бъде ясно и почти тихо. През деня ще е предимно слънчево, ще духа слаб вятър от югоизток. Температурите слабо ще се повишат, минималните ще са между 1° и 6°, а максималните ще са между 11 ° и 16 °. За Варна минимална температура около 5°, максимална около 14°. Вълнение на морето 2 бала. Температура на морската вода 8°-9°.
От 1 юни 2025-а година хартиената трудова книжка става електронна и се превръща в електронен документ - единен електронен трудов запис, информираха от КНСБ. Законодателната промяна, която предвижда дигитализацията, е от есента на 2023-а година, и беше даден дълъг преходен период, припомниха от синдиката. Старите хартиени трудови книжки трябва да бъдат..
Ахмед Доган умишлено води Алиатнса за права и свободи към заличаване. Той постепенно предава властта и този процес започна в края на миналата година. Това каза в предаването „Позиция“ на Радио Варна основателят на НДПС Гюнер Тахир. Според него, скоро може да има само едно ДПС с председател Делян Пеевски. „Това ще е така до момента, докато..
Държавата е забавила част от плащанията по проекти, включени за финнасиране със стоте милиона лева, които Варна трябваше да получи за миналата година. Това съобщи в предаването „Позиция“ на Радио Варна новоизбраният общински председател на ДСБ д-р Ивайло Митковски. Сред проектите, за които има забавяне, са сградата на новата библиотека и..
Основната цел на предложенията на първо четене на промените в Закона за движение по пътищата е да се намалят пътно-транспортните произшествия и травматизмът, като мерките са насочени към спасяване на човешки животи. Това каза в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“ бургаският депутат от ГЕРБ/СДС и председател на Временната парламентарна..
Варна е домакин на едно от най-значимите кариерни събития в страната – „Национални дни на кариерата“, организирано от JobTiger. Тази година в морската столица участват 22 компании , което е по-малко спрямо миналата година, когато броят им е бил над 30. Причините за това са икономическите предизвикателства, които усещат, както българският бизнес,..