Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Страшилищата от фолклора оживяват: Васил Попов с нов роман – "Лехуса"

Авторът на „Мамник“ и „Пермафрост“ разказва още една ужасяваща история, вдъхновена от народните вярвания

Българският фолклор е неизчерпаем източник на мистични истории – мрачни, вълнуващи и често стряскащи. Писателят Васил Попов ги превръща в съвременна проза с атмосфера, напомняща най-добрите примери в жанра. По образование еколог, той е част от екипа на National Geographic в продължение на няколко години, където допринася със свои снимки към поредицата Explore Bulgaria.

Попов дебютира с книгата „Вълчи разкази“, но истинският му пробив идва с романа „Мамник“. Първоначално представен като аудиосериал, през 2022 г. той излиза и в печатен формат. Година по-късно, по същия модел, е публикуван вторият му роман – „Пермафрост“.

Сега вниманието е насочено към третото му заглавие – „Лехуса“. То също дебютира в аудиоформат, като гласът зад историята е на актьора Владимир Пенев. Романът е директно продължение на „Мамник“:

„Със сигурност феновете на „Мамник“ ще се сблъскат отново с любимите си герои. Историята започва точно там, където свърши предишната, но не исках да тъпчем на едно място. Затова има ново чудовище, нова мистерия за разгадаване,“ споделя авторът.

Очаква се „Лехуса“ да излезе в книжно издание до края на годината. А съществото от третата, предстояща част, вече се появява в новия роман, загатвайки още по-голяма фолклорна вселена.

„Фолклорът ни е неизчерпаем извор на мрачни истории. Вярвам, че най-добрият начин да ги възродим е чрез литературата или киното. Понякога дори малка статия ми подсказва цяла сюжетна линия – нужно е само да я оформиш,“ казва Попов.

Междувременно „Мамник“ ще оживее и на екран – в телевизионен сериал по БНТ. Режисьор е Виктор Божинов, снимките вече са приключили, а премиерата се очаква най-рано тази есен.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Спасител на Златни пясъци: Често застрашаваме собствените си животи заради своеволията на туристите

 Много често застрашаваме собствените си животи заради своеволия на туристи, които не спазват правилата на плажа и флаговата сигнализация. Плажна полиция трябва да следи за реда. Това каза Стефан Калинков, воден спасител, работещ на Златни пясъци, който бе удостоен с грамота от Българския червен кръст - Варна за активната му доброволческа дейност...

публикувано на 16.05.25 в 08:15

Димитър Маринов предава ценния си опит и тънкостите на актьорската работа в две книги

Димитър Маринов, първият български актьор, качил се на сцената на Оскар-ите, се срещна с варненска публика, за да представи двете си книги – „Към сцената“ и „Към екрана“, издадени от „Аз-буки“ в края на 2024 г.  Пред своите почитатели и любителите на литературата и киното, актьорът разказа за своя необикновен житейски и професионален път и какво се крие..

публикувано на 15.05.25 в 08:05

Проф. Евгени Станимиров: Голямото предизвикателство в ерата на AI e как да развием естествения интелект

Голямото предизвикателство в ерата на AI (изкуствения интелект) е как да развиваме естествения интелект.  Toва коментира за Радио Варна ректорът на Икономическия университет (ИУ) във Варна проф. Евгени Станимиров. Няма да се изморя да повтарям, което правя вече 3-4 години, може би и малко повече, че когато висок естествен интелект ползва висок..

публикувано на 14.05.25 в 16:00

Chris Caffery (SAVATAGE, TSO): Чрез музиката хората осъзнават, че всички сме просто хора

Интервю с Chris Caffery (SAVATAGE, TRANS-SIBERIAN ORCHESTRA) SAVATAGE са от онези групи, които през 80-те и 90-те години на миналия век дефинираха звука на американския прогресив метъл. 24 години след последния си албум „Poets and Madmen“ SAVATAGE се завръщат към активна дейност. Групата тръгва на турне, за съжаление без Jon Oliva, който има..

публикувано на 14.05.25 в 08:10

Диляна Димитрова: Човек се влюбва в Индия, ако я усети

Индия не е туристическа дестинация и никой не си тръгва от там завинаги. Това е трансформиращо място. Всеки път се завръщаш променен и научил нещо различно. Човек се влюбва в Индия, ако я усети. Това сподели в предаването за туризъм и приключения "Хоризонти" варненката Диляна Димитрова, която доста пъти е пътувала до тази огромна страна.  Диляна..

публикувано на 13.05.25 в 08:32
Теодора Бакърджиева

Хората избират да даряват тогава, когато се чувстват лично обвързани

От гледна точка на доверието, в последните години има промяна в отношението на хората, които даряват в положителна посока. Това коментира за Радио Варна Теодора Бакърджиева, изпълнителен директор на Български дарителски форум, които оперират системата DMS.  Дарителите - предимно индивидуалните, отделните хора, които избират да дaряват в..

публикувано на 12.05.25 в 07:20
Магдалена Малеева

Магдалена Малеева във Варна: За да има олимпийски медали, трябва да има масов спорт

Когато има развит масов спорт, тогава има и олимпийски медали, това каза за Радио Варна бивша професионална тенисистка, участвала на три олимпиади (в  Барселона ,  Атланта  и  Атина ). Маратоните са страхотни събития. Аз съвсем случайно попадам днес на този във Варна. Била съм на маратони в европейски столици, където това събитие е..

публикувано на 11.05.25 в 13:43