Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кметският наместник на Медешевци: "Селският лекар няма пари за бензин и попът започна да ни навестява по-често"

Слушателка на РАДИО ВИДИН сподели проблемите на едно малко село от община Грамада. То се казва Медешевци и вече отдавна е излязло от рамките на това, което е било преди години. От 222 къщи навремето, сега обитаемите са около 30. Оказа се, че ситуацията в това селце, наистина е тревожна.

 
"Лекар няма, магазин също. Идват по два пъти в седмицата да ни докарат хляб и другите неща, които сме поръчали", обяснява как тече животът в селото 53-годишният Валери Веков.

"Ние вече сме свикнали, като няма друга възможност, какво да правиш. Дори пресен хляб не знаем какво е. Тук карат само олио, обикновени бисквити и някакви сладки".
 
 
Въпреки, че в селото все още живеят 58 души, то е като призрачно- по улиците няма хора, в дворовете не се виждат домашни животни, не се мяркат дори котка или куче, както е в останалите села.

"Останали са само възрастни. Аз съм един от малкото по-млади жители в селото. Всеки се е скрил вкъщи. Няма деца, няма никой, само самотни хора", допълва Валери Веков.
 
 
 
 
 
Че животът в селото не върви на добре допълва и друг жител на Медешевци, бивш работник в помпостроителния завод във Видин:
"Пътят е непроходим. Тук един човек се разболя- линейката обаче не можа да дойде. Изчакаха първо да дойде снегоринът".
 
 
 
 
 
"От главната улица в селото е асфалтиран само километър", обяснява и Венчо Гергов, кметски наместник на Медешевци.

"Имахме възможност да направим само тази отсечка от пътя през 2006 година. Останалото е разбит път и кал. По улиците може да се минава само с гумени ботуши. Преживяваме някак си, макар да знам, че това не е достатъчно за тези хора".
 

 
"Тук имаме нужда от всичко- без изключение", включва се и друг жител на селото, бивш работник във "Видахим", а днес пастир в Медешевци:

"Съкратиха ни от "Видахим", без работа бяхме със съпругата ми 13 години, сега сме и без пенсия- документи подавам за пети път и пак нищо. Аз не знам мисли ли се изобщо за народа. А що се отнася до Медешевци, първото нещо, от което се нуждаят хората е магазин. Второто- здравен пункт.
Ръководството в Грамада трябва да обърне много сериозно внимание на такива села като нашето. Тук са останали хора на по 80-90 години, а автобус идва само във вторник и четвъртък.
 
"Търсим начини за справяне със ситуацията и ги намираме. С личния ми автомобил карам на хората всичко. Ако бяхте видели сутринта какво е било- трици, брашно, храни, само моето място беше свободно. А що се отнася до личния ни лекар, кабинетът му е в Буковец. Обслужва също Слана бара и
"уж", и Медешевци. Казвам "уж", защото преди идваше в петък, но от две години спря. На въпроса ми- Ще идваш ли в Медешевци, той отговаря, че ако има някой болен, да иде в Буковец. Не можел да идва в Медешевци, защото нямал бензин. В разговорите ни казва- Ако има някой болен, ти ми се обади! И като му кажа, че има, а той отвърне, че е във Видин... Това достатъчен мотив ли е, за да не дойдеш при пациентите си. В селото вече сме 58 души, а бяхме 62-ма. Другите починаха. Карам само ковчези. Свещеникът ни е в Грамада, но идва редовно. Той има бензин".
Такава е ситуацията в едно българско село през 21 век. А ако на някой от жителите му потрябва аспирин или най-елементарното болкоуспокояващо лекарство, в селото си имат специална система за доставка:

"Имаме си човек, който всеки ден пътува или до Медешевци, или до Милчина лъка. Това е началникът на пощата Емил Петков. Той се обажда на жена си във Видин, тя отива до аптеката и взима нужното лекарство. Понякога и аз ходя във Видин и после разпределям купеното. Друг голям проблем в Медешевци са кражбите, нещо характерно за село с преобладаващо възрастно население и много вече празни къщи. Ние тук сме уникални крадци- нищо не ти трябва, но отиваш и го взимаш. И да го хванеш, той казва не съм и край, точка по въпроса. Полицията би трябвало да знае кой краде. Още повече, че аз съм им казал кои са крадците. Ефектът засега е нулев. Нямам обяснения за това", допълва кметският наместник.
 
 
И така, тук вече никой не се връща. А и да го направи, то е само, за да установи, че родната му къща е разбита, вътре всичко е преровено и изпочупено, а много от нещата и откраднати. Нарицателен пример за това е къща в центъра на селото, която въпреки, че навремето е била "Образцов дом", както личи от табелката на портата, сега е изцяло разрушена и ограбена.
 
 
  
И тук си спомням думите на историка Трендафил Митев, казани в началото на годината:"България има проблем на проблемите. Ние се топим като държава, изчезваме като нация с всеки изминал ден".

Населението ни вече е под 7 млн. души, най-малко новородени от 1945 година насам, 183 напълно обезлюдени села. Това са част от демографски негативните тенденции, регистрирани през миналата година и включени в класация. Според създателя й проф. Трендафил Митев, тя няма за цел да прави медийни сензации, а да "бие камбаните" за пореден път.
По публикацията работи: Катя Борисова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03

Изсветлява ли сивата икономика

Публичните финанси на България губят близо 3 млрд. лева на година, заради невнесени данъци и осигуровки, вследствие на недекларирана заетост. Изводът е на Асоциация на индустриалния капитал в България. Типичните проявления на недекларирана заетост са няколко и те се променят през годините в зависимост от степента на контрол и в зависимост от..

публикувано на 08.07.24 в 14:59

Повече от година Старопатица чака помощ за ремонт на разрушени улици

Проблеми с покритието на мобилните оператори, безработица и бедност притесняват жителите на кулското село Старопатица . Възрастните се оплакват, че поради липсата на постоянна телефонна връзка са затрудени да търсят лекарска помощ, когато им се наложи. По-младите негодуват, че нямат работа и не могат да се грижат по най-добрия начин за децата си...

публикувано на 05.07.24 в 12:47