Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кметският наместник на Медешевци: "Селският лекар няма пари за бензин и попът започна да ни навестява по-често"

Слушателка на РАДИО ВИДИН сподели проблемите на едно малко село от община Грамада. То се казва Медешевци и вече отдавна е излязло от рамките на това, което е било преди години. От 222 къщи навремето, сега обитаемите са около 30. Оказа се, че ситуацията в това селце, наистина е тревожна.

 
"Лекар няма, магазин също. Идват по два пъти в седмицата да ни докарат хляб и другите неща, които сме поръчали", обяснява как тече животът в селото 53-годишният Валери Веков.

"Ние вече сме свикнали, като няма друга възможност, какво да правиш. Дори пресен хляб не знаем какво е. Тук карат само олио, обикновени бисквити и някакви сладки".
 
 
Въпреки, че в селото все още живеят 58 души, то е като призрачно- по улиците няма хора, в дворовете не се виждат домашни животни, не се мяркат дори котка или куче, както е в останалите села.

"Останали са само възрастни. Аз съм един от малкото по-млади жители в селото. Всеки се е скрил вкъщи. Няма деца, няма никой, само самотни хора", допълва Валери Веков.
 
 
 
 
 
Че животът в селото не върви на добре допълва и друг жител на Медешевци, бивш работник в помпостроителния завод във Видин:
"Пътят е непроходим. Тук един човек се разболя- линейката обаче не можа да дойде. Изчакаха първо да дойде снегоринът".
 
 
 
 
 
"От главната улица в селото е асфалтиран само километър", обяснява и Венчо Гергов, кметски наместник на Медешевци.

"Имахме възможност да направим само тази отсечка от пътя през 2006 година. Останалото е разбит път и кал. По улиците може да се минава само с гумени ботуши. Преживяваме някак си, макар да знам, че това не е достатъчно за тези хора".
 

 
"Тук имаме нужда от всичко- без изключение", включва се и друг жител на селото, бивш работник във "Видахим", а днес пастир в Медешевци:

"Съкратиха ни от "Видахим", без работа бяхме със съпругата ми 13 години, сега сме и без пенсия- документи подавам за пети път и пак нищо. Аз не знам мисли ли се изобщо за народа. А що се отнася до Медешевци, първото нещо, от което се нуждаят хората е магазин. Второто- здравен пункт.
Ръководството в Грамада трябва да обърне много сериозно внимание на такива села като нашето. Тук са останали хора на по 80-90 години, а автобус идва само във вторник и четвъртък.
 
"Търсим начини за справяне със ситуацията и ги намираме. С личния ми автомобил карам на хората всичко. Ако бяхте видели сутринта какво е било- трици, брашно, храни, само моето място беше свободно. А що се отнася до личния ни лекар, кабинетът му е в Буковец. Обслужва също Слана бара и
"уж", и Медешевци. Казвам "уж", защото преди идваше в петък, но от две години спря. На въпроса ми- Ще идваш ли в Медешевци, той отговаря, че ако има някой болен, да иде в Буковец. Не можел да идва в Медешевци, защото нямал бензин. В разговорите ни казва- Ако има някой болен, ти ми се обади! И като му кажа, че има, а той отвърне, че е във Видин... Това достатъчен мотив ли е, за да не дойдеш при пациентите си. В селото вече сме 58 души, а бяхме 62-ма. Другите починаха. Карам само ковчези. Свещеникът ни е в Грамада, но идва редовно. Той има бензин".
Такава е ситуацията в едно българско село през 21 век. А ако на някой от жителите му потрябва аспирин или най-елементарното болкоуспокояващо лекарство, в селото си имат специална система за доставка:

"Имаме си човек, който всеки ден пътува или до Медешевци, или до Милчина лъка. Това е началникът на пощата Емил Петков. Той се обажда на жена си във Видин, тя отива до аптеката и взима нужното лекарство. Понякога и аз ходя във Видин и после разпределям купеното. Друг голям проблем в Медешевци са кражбите, нещо характерно за село с преобладаващо възрастно население и много вече празни къщи. Ние тук сме уникални крадци- нищо не ти трябва, но отиваш и го взимаш. И да го хванеш, той казва не съм и край, точка по въпроса. Полицията би трябвало да знае кой краде. Още повече, че аз съм им казал кои са крадците. Ефектът засега е нулев. Нямам обяснения за това", допълва кметският наместник.
 
 
И така, тук вече никой не се връща. А и да го направи, то е само, за да установи, че родната му къща е разбита, вътре всичко е преровено и изпочупено, а много от нещата и откраднати. Нарицателен пример за това е къща в центъра на селото, която въпреки, че навремето е била "Образцов дом", както личи от табелката на портата, сега е изцяло разрушена и ограбена.
 
 
  
И тук си спомням думите на историка Трендафил Митев, казани в началото на годината:"България има проблем на проблемите. Ние се топим като държава, изчезваме като нация с всеки изминал ден".

Населението ни вече е под 7 млн. души, най-малко новородени от 1945 година насам, 183 напълно обезлюдени села. Това са част от демографски негативните тенденции, регистрирани през миналата година и включени в класация. Според създателя й проф. Трендафил Митев, тя няма за цел да прави медийни сензации, а да "бие камбаните" за пореден път.
По публикацията работи: Катя Борисова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42