Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Антимово е било Шеф, Хърлец означава геран

В рубриката "Добро утро, кмете" в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН днес гостуваме в две села от Видинска и Врачанска област.

© Снимка: РАДИО ВИДИН

Село Антимово
, в община Видин, до 1934 година е носело името Шеф. Селският площад преди години събирал всяка неделя и по големите празници жителите и гостите на Антимово. Сега центърът на селото е облагороден, с люлки и нова трибуна, но поради обезлюдаването в Северозапада, липсва оживлението от миналото. Повечето от местните хора са вече пенсионери, а младите както и навсякъде в региона, са по чужбина. Деца се раждат, но по едно на година... Така населението намалява годишно с по 20 жители.

© Снимка: РАДИО ВИДИН

"В селото са останали около 630 души. От тях стотина са на работа в Италия, Испания, Англия, Германия и така успяват да помагат и на близките си. Най-голямата ни болка е безработицата и ниските доходи на работещите"-
разказва дългогодишният кмет на селото Светослав Флоров. И допълва, че когато е седнал на кметския стол през 2003 година е имал 43-ма безработни, които е устроил на работа към кметството по програми за временна заетост. Оплаква се обаче, че миналата година е имал само 6-ма души, наети на работа по мерките за осигуряване на работа. Спомня си също, че преди време имал кметски съвет от 15 души.

Въпреки тежкото финансово положение на община Видин, кметът има с какво да се похвали- успял е да направи ремонт на покрива на кметството, от който е имало нужда от години. Инициативен комитет пък събрал средства за частичен ремонт на покрива на църквата, която е построена през 1861 година.

"Надявам се тази година да успея да баластрирам част от улиците, които не са асфалтирани- те са около 30% от уличната мрежа. Изпратил съм докладна за дейностите до Община Видин. Проблем в селото са и бездомните кучета"- казва Светослав Флоров. И допълва, че с общи усилия се помага на крайно нуждаещите се хора в селото. А гордостта на жителите са читалището и Антимовската духова музика- една от най-добрите и търсените в Северозападна България, хвали се кметът.

Врачанското село Хърлец има вековна история. Името му означава геран, кладенец, бунар. Върху част от землището на населеното място е построена първата на Балканите атомна електроцентрала- АЕЦ Козлодуй, която се намира на 3 км. от центъра на селото. Уличната мрежа в Хърлец е с дължина 30 км. Селото е добре осветено, а уличните лампи се поддържат в добро състояние. Така в Хърлец няма тъмни улици. Това, както и "живата" охрана в селото, до голяма степен спират набезите на крадците. За сигурността на жителите са наети хора по мерки за временна заетост, които през лятото работят като полски пазачи. Кмет на село Хърлец от 23 октомври миналата година е Огнемир Симов:

"Планирам тази година да подменя уличната настилка, където е разбита. Селото е оживено, има няколко търговски обекти."

В село Хърлец живеят 2400 души. Близостта до АЕЦ-а дава възможност на хората да работят както в централата, така и в обслужващите фирми. Осигурено е и постоянно присъствие на лекар.
По публикацията работи: Ани Цекова и Йорданка Петрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03

Изсветлява ли сивата икономика

Публичните финанси на България губят близо 3 млрд. лева на година, заради невнесени данъци и осигуровки, вследствие на недекларирана заетост. Изводът е на Асоциация на индустриалния капитал в България. Типичните проявления на недекларирана заетост са няколко и те се променят през годините в зависимост от степента на контрол и в зависимост от..

публикувано на 08.07.24 в 14:59

Повече от година Старопатица чака помощ за ремонт на разрушени улици

Проблеми с покритието на мобилните оператори, безработица и бедност притесняват жителите на кулското село Старопатица . Възрастните се оплакват, че поради липсата на постоянна телефонна връзка са затрудени да търсят лекарска помощ, когато им се наложи. По-младите негодуват, че нямат работа и не могат да се грижат по най-добрия начин за децата си...

публикувано на 05.07.24 в 12:47
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Сценарият на дълбоката държава излезе извън коловозите на кукловодите

Кабинетът "Желязков" не получи одобрение.  Обречена ли е възможността за съставяне на редовен кабинет с втория и третия мандат?  Ще продължи ли да се задълбочава политическата криза в страната?  Какви трябва да бъдат приоритетите пред 50-тото Народно събрание?  Политическото статукво дискутираме с изборния експерт Стоил Цицелков. Радио ВИДИН :..

публикувано на 04.07.24 в 10:00