Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Антимово е било Шеф, Хърлец означава геран

В рубриката "Добро утро, кмете" в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН днес гостуваме в две села от Видинска и Врачанска област.

© Снимка: РАДИО ВИДИН

Село Антимово
, в община Видин, до 1934 година е носело името Шеф. Селският площад преди години събирал всяка неделя и по големите празници жителите и гостите на Антимово. Сега центърът на селото е облагороден, с люлки и нова трибуна, но поради обезлюдаването в Северозапада, липсва оживлението от миналото. Повечето от местните хора са вече пенсионери, а младите както и навсякъде в региона, са по чужбина. Деца се раждат, но по едно на година... Така населението намалява годишно с по 20 жители.

© Снимка: РАДИО ВИДИН

"В селото са останали около 630 души. От тях стотина са на работа в Италия, Испания, Англия, Германия и така успяват да помагат и на близките си. Най-голямата ни болка е безработицата и ниските доходи на работещите"-
разказва дългогодишният кмет на селото Светослав Флоров. И допълва, че когато е седнал на кметския стол през 2003 година е имал 43-ма безработни, които е устроил на работа към кметството по програми за временна заетост. Оплаква се обаче, че миналата година е имал само 6-ма души, наети на работа по мерките за осигуряване на работа. Спомня си също, че преди време имал кметски съвет от 15 души.

Въпреки тежкото финансово положение на община Видин, кметът има с какво да се похвали- успял е да направи ремонт на покрива на кметството, от който е имало нужда от години. Инициативен комитет пък събрал средства за частичен ремонт на покрива на църквата, която е построена през 1861 година.

"Надявам се тази година да успея да баластрирам част от улиците, които не са асфалтирани- те са около 30% от уличната мрежа. Изпратил съм докладна за дейностите до Община Видин. Проблем в селото са и бездомните кучета"- казва Светослав Флоров. И допълва, че с общи усилия се помага на крайно нуждаещите се хора в селото. А гордостта на жителите са читалището и Антимовската духова музика- една от най-добрите и търсените в Северозападна България, хвали се кметът.

Врачанското село Хърлец има вековна история. Името му означава геран, кладенец, бунар. Върху част от землището на населеното място е построена първата на Балканите атомна електроцентрала- АЕЦ Козлодуй, която се намира на 3 км. от центъра на селото. Уличната мрежа в Хърлец е с дължина 30 км. Селото е добре осветено, а уличните лампи се поддържат в добро състояние. Така в Хърлец няма тъмни улици. Това, както и "живата" охрана в селото, до голяма степен спират набезите на крадците. За сигурността на жителите са наети хора по мерки за временна заетост, които през лятото работят като полски пазачи. Кмет на село Хърлец от 23 октомври миналата година е Огнемир Симов:

"Планирам тази година да подменя уличната настилка, където е разбита. Селото е оживено, има няколко търговски обекти."

В село Хърлец живеят 2400 души. Близостта до АЕЦ-а дава възможност на хората да работят както в централата, така и в обслужващите фирми. Осигурено е и постоянно присъствие на лекар.
По публикацията работи: Ани Цекова и Йорданка Петрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56