Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Варенето на домашна ракия - ще запазим ли традицията

Снимка: Христо Гинев

Нови протести от страна на недоволни производители на домашна ракия разбуниха страстите миналата седмица. Искането на протестиращите е да се върне старият режим за варене на ракия. От началото на годината влязоха в сила промени, с които количеството на алкохола, който производителите могат да произвеждат, се ограничи наполовина. Освен това те имат право да варят ракия само шест месеца в годината. Производителите предупреждават, че ще зачестят многократно случаите на отравяне с некачествен алкохол, защото хората ще се принудят да варят ракия в незаконни казани. Те виждат лобизъм от страна на големите фирми в законовите промени.

Попитахме видинчани дали пият домашна ракия и подкрепят ли производителите:

"Подкрепяме протестиращите. Трябва да има във всеки дом до 50 литра ракия за гости поне ... Нека хората да могат да си произвеждат ракия. Човек трябва да има възможност целогодишно да вари ракия, защото има плодове, които не могат да чакат определен период за този процес ... Трябва да съхраним традицията, но не знам кое лоби ще надделее."

Солидарни ли са производителите на домашна ракия от Северозападна България със своите колеги, които изразиха недоволството си? Георги Петков е собственик на казан в квартал на Враца и продължава да бъде един от лицензираните производители на огнената напитка в българския Северозапад.

"Работата ни значително намаля от началото на тази година. Става все по- трудно и по- скъпо да се занимаваш с подобна дейност. Напълно подкрепям протестите" - каза Георги Петков.

СнимкаПроизводители и потребители на домашна ракия от Монтана също се включиха в протеста срещу промените в Закона за акцизите, организиран в столицата. Поддръжниците на традиционното българско питие настояват да отпадне ограничителният срок от 1 юли до 31 декември, разрешен за работа на дребните производители на ракия. Другото искане е да не се плаща акциз за 50 литра концентрат за домашно ползване, каквато е практиката в други балкански държави. Това уточни Евгени Стоянов, член на сдружението "Българска домашна ракия" и координатор на протестиращите от Монтана. С него разговаря Любо Андреев.

"Не сме съгласни с промените, защото те са абсолютно лобистки. Почти не разбрахме как бяха вкарани в парламента и гласувани след това. Не сме съгласни с шестте месеца предизвестие, което трябва да даваме на митниците. Освободихме двама работници, защото не можем да им плащаме заплатите. Този закон е направен така, че ние да не работим - не да работим. Спекулира с това, че ние не внасяме акцизи. Напротив ние внасяме акциз. На протестите дойдоха около 3 000 души от цялата страна. Имаше и много възрастни хора. Подкрепиха ни и доста депутати, което е много хубаво, защото явно има мислещи хора. Хора, които знаят какво е бизнес и колко трудно се прави." Според Евгени Стоянов доста хора от региона са инвестирали напразно в модерни съоръжения и нови технологии за производство на домашна ракия. Собствениците ще упорстват в исканията си за въвеждане на по-либерален режим.

Ани Цекова разговаря по темата с кмета на Община Медковец Венцислав Евгениев.

"Ако посегнат на ракията ще пием метанол. Щом не пием ракия, сваляме средната възраст на живота и вече става опасно. Ако я няма ракията, няма и да работим" - смята Венцислав Евгениев.

Павлин Парвулов е бивш технолог в производството на спиртни напитки. В момента той се занимава със земеделие в родното си село Раяновци.

"Най- хубавите ракии си остават гроздовите. Има доста тънкости при производството им. Лицензираните казани в района са доста малко, но съветвам да се заплаща необходимият акциз. Мисля, че 30 литра годишно е нормалното количество ракия за едно домакинство" - Красимир Каменов разговаря с Павлин Парвулов за технологията при производството на домашна ракия.

Регистрацията и контролът на казаните за варене на ракия ще минат изцяло към общините вместо към Агенция "Митници", това ще предложи в парламента шефката на бюджетната комисия Менда Стоянова. Тя ще предложи приходите от акцизите на сварената ракия да влизат в общинските бюджети.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Жителите на Паволче мечтаят училищният двор отново да се напълни с деца

Паволче е едно от онези красиви български села, които така омагьосват гостите си, че след това не им се тръгва. Врачанският Балкан, в чието подножие е разположено, богатото минало, свързано с Ботевата чета, и гостоприемството на местните допринасят за това. Хората от Паволче посрещат всеки с радост. Разказват, че живеят в хубаво село, споделят и..

публикувано на 02.08.24 в 14:37
Ивайло Илиев

Ивайло Илиев: Третият мандат се използва маркетингово

Минималните шансове за съставяне на редовен кабинет в 50тото Народно събрание намаляха още в първия ден от преговорите.  Разговорите за приоритети и конкретни политики между формациите обаче продължават.  Ще успее ли "Има такъв народ" да сглоби експертен кабинет?  Съдбата на третия мандат и приближаващите поредни предсрочни избори дискутираме с..

публикувано на 01.08.24 в 10:00
Пламен Димитров

КНСБ с искане в подкрепа на бизнеса - ще се запазят ли работни места?

От КНСБ настояват служебното правителство да въведе мерки за подкрепа на фирмите, които имат спадове на производството и продажбите заради рецесията в Западна Европа. Синдикалистите се аргументират с устойчива тенденция за спад на промишленото производство, който в някои сфери е двуцифрен. Предложението на КНСБ е да бъде въведена постоянно..

публикувано на 31.07.24 в 10:45

Румен Гълъбинов: Ползите от еврото са дългосрочни

С гласовете на 114 депутати от ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, ДПС и 10 независими на първо четене в парламента беше подкрепен внесеният от Министерския съвет законопроект за въвеждане на еврото в България . Преди това мнозинството в Народното събрание подкрепи и проект на решение, внесено от ГЕРБ, с което се изисква от Министерството на финансите, в координация с..

публикувано на 30.07.24 в 12:50
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Политическият ни елит не може да управлява

Последната възможност за съставяне на редовен кабинет разделя страната от поредните предсрочни избори.  Къде обаче е генезисът на превърналата се в перманентна криза, започнала от партиите и обхванала целия политически живот?  Има ли път напред за демократичния процес?  Статуквото дискутираме  със Светлин Тачев , политолог от "Галъп", асистент в..

публикувано на 29.07.24 в 10:00

Златко Живков: За мен Монтана е мисия, аз вярвам в това, което правя!

Отправяме се към Монтана- дни след празника на града Свети дух и за да видим новия център на града край Огоста.  От пръв поглед прави впечатление  елегантността на фонтаните, чистотата край тях и свежите ландшафтни решения около водните пространства. Край алеите висящи петунии в различни окраски радват очите на минаващите, а..

публикувано на 26.07.24 в 12:55
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Няма как да има стабилност, докато не премине борбата за надмощие между олигархичните кръгове

Готовност за разговори по приоритети и конкретни политики обявяват парламентарните формации.  Въпреки това, шансовете третият мандат да доведе до съставяне на редовен кабинет изглеждат все по-илюзорни с всеки изминал ден.  Защо се провали 50-тото Народно събрание?  Започна ли процес на разпад в партиите, който е предпоставка за пренареждане на..

публикувано на 25.07.24 в 10:00