Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Умеем ли да пестим енергия?

3
Снимка: Радио Видин

На 11 ноември отбелязваме Международния ден за пестене на енергия. Решението за учредяване на подобен ден е взето през април 2008 година, на проведено в Казахстан международно съвещание на координатори от "SPARE"- международен училищен проект, създаден през 1996 година в Норвегия. За участие в проекта са се включили около 20 държави. Всъщност проблемът с енергийната ефективност е много по- дълбок, отколкото изглежда. Икономията на енергия позволява да се намали замърсяването на околната среда. Освен това, енергийната ефективност е изгодна икономически. В много градове по света на този ден се провеждат различни акции. Най-простите и елементарни мерки за спестяване на енергия са достъпни за всеки и могат да бъдат използвани повсеместно в бита на хората. Умеем ли да пестим енергия? Потърсихме експерт от електроразпределителното дружество, обслужващо територията на Северозападна България. Разговаряхме с Първолета Митева, служител в отдел "Връзки с обществеността" в компанията:

"С понижаването на температурите, потреблението на електроенергия традиционно се повишава и трябва да имаме предвид този факт. Статистиката показва, че през зимата консумацията на електроенергия отбелязва ръст от 30-40%. Това се отразява и върху размера на месечните фактури. Около 70% от сметката за електроенергия на четиричленно семейство за периода декември- февруари е за отопление и затопляне на вода, а останалите 30% се разпределят между готвене, миене на съдове и  осветление ... Съветите в тази насока, освен за санирането на жилищата и избор на електроуреди от висок енергиен клас са свързани и с промяна на навиците и начина ни на мислене. Някои от действията не изискват нито специални усилия, нито закупуване на нови уреди, но със сигурност водят до по- голям контрол н разходите за електроенергия в домакинствата, без да нарушават комфорта в дома."- обясни Първолета Митева и допълни:

"Икономии при отоплението с електроуреди през зимата могат да се постигнат с намаляване на температурата в помещенията с 1 градус, което ще понижи потреблението на ток с до 10%. Разходите за подгряване на вода ще се намалят също с до 10%, ако температурата на нагревателя се понижи от 60 градуса по Целзий на 55 градуса."

Съвременните електроуреди вече са снабдени с много възможности за икономия на електроенергия и непрекъснато производителите работят в тази насока. Какво трябва да знаем, когато избираме даден електроуред от магазин и колко е важна неговата енергийна ефективност- разговаряхме с Бисер Борисов, служител в голям магазин за продажба на техника и електроуреди във Видин.

"Един от основните уреди, които всеки ползва у дома си е телевизора, особено при по напреднала възраст, хората основно разчитат на това за забавления и информация. При телевизорите има така наречения "Еко режим", при някои е настройка, при други е режим на картината- това малко намалява контраста и осветлението с цел да икономисва енергия, като по този начин е и доста по- ефективно за околната среда ... При пералните може да се ползва някаква кратка програма, като това всеки потребител преценява, според неговите нужди ... Съвременните инверторни климатици имат и допълнителни еко режими, които намаляват оборотите на компресора и това води допълнително до по- нисък разход на електроенергия."- обясни Бисер Борисов.

Защо, според видинчани е важно да пестим енергия и само до икономия на средства ли опира това- мненията им събрахме в анкета по темата:

"Всеки човек трябва да се старае да пести, защото е от значение. Мисля, че не всички го правят ... Енергията трябва да се пести. Това са ресурси, които са от жизнено важно значение. Аз също готвя и печката ми е- два на газ, два на ток. Като цяло трябва да пазим и природата, но сега последните години, като че ли заедно с опазването на природата идва и жизнения стандарт, финансите, то е съчетано- хората изнемогват."

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56