Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Устойчивото и климатично неутрално развитие на България не може да бъде отлагано повече

Деница Петрова, "Грийнпийс": Бъдещето е в децентрализираната енергийна система

Липсва широка информационна кампания относно същността на Зеления пакт

Снимка: БНР


"Нашата визия е за децентрализирана енергийна система: да не зависим от няколко големи ТЕЦ-а, от големи мощности, разположени в страната, а енергията да се произвежда там, където се потребява. Например, покриви на жилищни или общински сгради, да има малки централи съвсем близо до градовете и селата. Хората да бъдат част от енергийни общности, енергийни кооперативи. Ако един квартал, една община, се съберат и искат да си направят такава централа, да могат да я построят, да ползват електроенергията, която са произвели. Това ще промени картата на енергопроизводството. В Плана за възстановяване е записана подкрепа за възобновяеми източници. Това ще позволи на хората да се възползват от предимствата на възобновяема енергия, а с финансова подкрепа - ще станат енергийно независими", каза в "Посоките на делника" Деница Петрова, директор на "Грийнпийс-България".

Неправителствените природозащитни организации "Грийнпийс-България" и WWF България, съвместно с Института за кръгова икономика, обединени в коалиция MOVE.BG, създадоха коалиция през януари, именувана "За зелен рестарт".

"Събрахме се още в началото, когато започнаха приказките за Плана за възстановяване, т.е каква да бъде помощта за всяка една страна в ситуацията на COVID-19. Това съвпадна с темата за зелените политики. Какъв тип възстановяване след такава голяма криза, която засяга всички нас, затова няколко организации се събрахме да настояваме за зелено рестартиране на икономиката. Грийнпийс-България се занимава много с това въглищните централи постепенно да излизат от начина, по който в България се произвежда електроенергия. Те замърсяват водите, въздуха, Бобовдол замърсява Струма, излязохме с проучване как климатичните промени ще се отразят на Марица. Ако не се вземат мерки, в един момент ще има конкуренция къде да отива водата - дали за охлаждане на ТЕЦ-ове или да бъде в реките така че да поддържа тяхното екологично състояние".

Устойчивото и климатично неутрално развитие на България не може да бъде отлагано повече, аргументират се от "Грийнпийс"-България.

"Само една такава политика може да реши всички въпроси, всички проблеми, които са пред страната и пред региона. Зелената сделка е възможност: насочва вниманието към иновации, инвестиции в други технологии, които имат за цел и да помогнат за справяне с промените в климата. Ще има и средства, които могат да направят така че страните да се ангажират, но и да тръгнат по този път, който да ги направи модерни и прогресивни, да използват технологии, които не замърсяват въздуха". 

Според Петрова липсва широка информационна кампания относно същността на Зеления пакт.

"Хората не разбират, но то не е и правилно обяснено какво точно е Зеленият пакт. Проучване сочи, че 80 % от хората не знаят каква е позицията на България, за какво е Зелената сделка. От друга страна, имат желание да направят нещо да направят нещо за околната среда, имат съзнанието, че климатичните промени са тук. Зеленият пакт е политика на ЕС, която всъщност цели да направи живота ни в Европа по-добър като качество, като въздух, изобщо като околна среда. Цели да направи преход да не използваме изкопаеми горива, да намалим емисиите си". 

Интервюто с Деница Петрова можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Един от трима съвременни българи би защитил родината във военен конфликт

На фона на няколко сериозни военни конфликта, дори близо до нас, едва 30% от българите заявяват, че биха се били за страната си, ако има война . 42% не биха, а останалите от запитаните се колебаят и не знаят как да отговарят. Ние се нареждаме по-близо в нагласите си до западните европейски държави, отколкото до източните. Това показват резултати от..

публикувано на 16.04.24 в 12:40

Северозападна България с трайно присъствие на туристическата карта

Седемнадесет проекта са одобрени за финансиране в конкурса "Развитие на туризма в Северозападна България и по поречието на река Дунав" на Фондация "Америка за България". Финансирането на всички тях е за 1 312 000 лева. Средствата ще подкрепят развитието на туристически продукти и услуги в регионите с цел да удължат престоя на посетителите. Над 150..

публикувано на 15.04.24 в 15:38
Цветан Ценков, кмет на община Видин

Цветан Ценков: С булевард "Панония" се случва това, което се случва и в държавата (видео)

До края на април се очаква да завърши ремонтът на първото платно на бул. "Панония" във Видин . Следващата седмица Народното събрание трябва да гласува окончателно останалите 3,5 млн. лева за завършването на проекта. Това обясни в "Посоките на делника" кметът на Община Видин д-р Цветан Ценков в отговор на въпроса "Какво се случва с бул...

публикувано на 12.04.24 в 13:03
Марая Цветкова

Марая Цветкова: Превърнахме демокрацията ни в елитарно хоби за глупаци

Кабинетът "Главчев" положи клетва и встъпи официално в длъжност, с което 103-тото правителство в историята на България е факт.  Президентът Румен Радев насрочи за 9 юни националните и европейските парламентарни избори.  Кои са причините, поради които отново ще се отправим към урните?  Може ли предизборната кампания да предложи решения, а не битовизми..

публикувано на 11.04.24 в 10:00

Проф. Светослав Малинов: При обща кампания евроизборите няма да бъдат видени и чути

Провеждането на избори 2 в 1 има както позитиви, така и негативи, коментира политологът и два мандата евродепутат проф. Светослав Малинов. Според него, от една страна може да се прогнозира, че сливането на двата вота ще доведе до рекордна за нашата страна активност на евроизбори, същевременно е възможно кампанията за евровота да бъде погълната..

публикувано на 10.04.24 в 15:21
Диана Ефтимова

Диана Ефтимова: За предизвикателствата пред изборите 2 в 1

На 9 юни ще гласуваме за евродепутати и предсрочно за български парламент. Предизвикателствата пред вота 2 в 1 коментира Диана Ефтимова, председател на Управителния съвет на Институт за развитие на публичната среда.  "Предизвикателствата ще бъдат по няколко линии. На първо място по отношение на машинното гласуване това, което..

публикувано на 10.04.24 в 13:11

Как аналоговите учители да преподават адекватно на дигиталните деца

Битува мнението, че сегашните ученици - представителите на Поколението Z, не са ученолюбиви , показват посредствени резултати по основните предмети и като цяло не обичат да четат. Дали е така или просто не са разбрани от по-възрастните поколения? Как учителите, които са представители на поколенията на книгите, вестниците, въобще на предимно..

публикувано на 09.04.24 в 14:13