Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Устойчивото и климатично неутрално развитие на България не може да бъде отлагано повече

Деница Петрова, "Грийнпийс": Бъдещето е в децентрализираната енергийна система

Липсва широка информационна кампания относно същността на Зеления пакт

Снимка: БНР


"Нашата визия е за децентрализирана енергийна система: да не зависим от няколко големи ТЕЦ-а, от големи мощности, разположени в страната, а енергията да се произвежда там, където се потребява. Например, покриви на жилищни или общински сгради, да има малки централи съвсем близо до градовете и селата. Хората да бъдат част от енергийни общности, енергийни кооперативи. Ако един квартал, една община, се съберат и искат да си направят такава централа, да могат да я построят, да ползват електроенергията, която са произвели. Това ще промени картата на енергопроизводството. В Плана за възстановяване е записана подкрепа за възобновяеми източници. Това ще позволи на хората да се възползват от предимствата на възобновяема енергия, а с финансова подкрепа - ще станат енергийно независими", каза в "Посоките на делника" Деница Петрова, директор на "Грийнпийс-България".

Неправителствените природозащитни организации "Грийнпийс-България" и WWF България, съвместно с Института за кръгова икономика, обединени в коалиция MOVE.BG, създадоха коалиция през януари, именувана "За зелен рестарт".

"Събрахме се още в началото, когато започнаха приказките за Плана за възстановяване, т.е каква да бъде помощта за всяка една страна в ситуацията на COVID-19. Това съвпадна с темата за зелените политики. Какъв тип възстановяване след такава голяма криза, която засяга всички нас, затова няколко организации се събрахме да настояваме за зелено рестартиране на икономиката. Грийнпийс-България се занимава много с това въглищните централи постепенно да излизат от начина, по който в България се произвежда електроенергия. Те замърсяват водите, въздуха, Бобовдол замърсява Струма, излязохме с проучване как климатичните промени ще се отразят на Марица. Ако не се вземат мерки, в един момент ще има конкуренция къде да отива водата - дали за охлаждане на ТЕЦ-ове или да бъде в реките така че да поддържа тяхното екологично състояние".

Устойчивото и климатично неутрално развитие на България не може да бъде отлагано повече, аргументират се от "Грийнпийс"-България.

"Само една такава политика може да реши всички въпроси, всички проблеми, които са пред страната и пред региона. Зелената сделка е възможност: насочва вниманието към иновации, инвестиции в други технологии, които имат за цел и да помогнат за справяне с промените в климата. Ще има и средства, които могат да направят така че страните да се ангажират, но и да тръгнат по този път, който да ги направи модерни и прогресивни, да използват технологии, които не замърсяват въздуха". 

Според Петрова липсва широка информационна кампания относно същността на Зеления пакт.

"Хората не разбират, но то не е и правилно обяснено какво точно е Зеленият пакт. Проучване сочи, че 80 % от хората не знаят каква е позицията на България, за какво е Зелената сделка. От друга страна, имат желание да направят нещо да направят нещо за околната среда, имат съзнанието, че климатичните промени са тук. Зеленият пакт е политика на ЕС, която всъщност цели да направи живота ни в Европа по-добър като качество, като въздух, изобщо като околна среда. Цели да направи преход да не използваме изкопаеми горива, да намалим емисиите си". 

Интервюто с Деница Петрова можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03

Изсветлява ли сивата икономика

Публичните финанси на България губят близо 3 млрд. лева на година, заради невнесени данъци и осигуровки, вследствие на недекларирана заетост. Изводът е на Асоциация на индустриалния капитал в България. Типичните проявления на недекларирана заетост са няколко и те се променят през годините в зависимост от степента на контрол и в зависимост от..

публикувано на 08.07.24 в 14:59

Повече от година Старопатица чака помощ за ремонт на разрушени улици

Проблеми с покритието на мобилните оператори, безработица и бедност притесняват жителите на кулското село Старопатица . Възрастните се оплакват, че поради липсата на постоянна телефонна връзка са затрудени да търсят лекарска помощ, когато им се наложи. По-младите негодуват, че нямат работа и не могат да се грижат по най-добрия начин за децата си...

публикувано на 05.07.24 в 12:47
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Сценарият на дълбоката държава излезе извън коловозите на кукловодите

Кабинетът "Желязков" не получи одобрение.  Обречена ли е възможността за съставяне на редовен кабинет с втория и третия мандат?  Ще продължи ли да се задълбочава политическата криза в страната?  Какви трябва да бъдат приоритетите пред 50-тото Народно събрание?  Политическото статукво дискутираме с изборния експерт Стоил Цицелков. Радио ВИДИН :..

публикувано на 04.07.24 в 10:00