Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стилиян Иванов - режисьор на филма „Дервишите – мистиците на Изтока”

Режисьорът Стилиян Иванов. Повод за разговора е негов изключително интересен документален филм, който ще се излъчи в 7 града едновременно точно днес – много специален ден. Нека, първо, като едно продължение по темата, по която говорихме до преди малко с учения и парапсихолога, езотерика Кубрат Томов – така тиражираният, предизвикал световна истерия въпрос за апокалипсиса – за 21 декември, да чуем и вашето мнение – този петък се пада – как го очаквате, как бихте го коментирали?
{audio}
Стилиян Иванов: Краят на всеки един живот не може да бъде апокалипсис освен ако живелия не възприема този живот като единствен или ако пък живелия е трупал богатство, правил е компромиси, за да постигне слава или пък какво ли не е правил, за да изглежда добре и краят на живота му обезсмисля всичко това, което му се е случило. Не дай си, Боже, да обясниш на такъв човек, че има и прераждане, той ще каже: „Господи, ще трябва ли отново и в следващия живот да започвам всичко отначало – компромис след компромис?”. Така че края на всеки един от нас ще дойде и това не може да бъде променено, това е единственото сигурно нещо в живота ни.

Р. П.: Да, но вижте как стаховито звучи – апокалипсис. Целият свят изчезва завинаги, няма вероятно нито прераждане, нито нещо друго.

С. И.: Обяснението е много просто, обяснението е много просто – всяко едно човешко поколение иска да бъде уникално и тъй като шансът да присъстваме на сътворението на света е безвъзратно отминал, то всяко поколение се надява да бъде поне част от разрухата на света, за да бъде уникално. Въобще егото на човека няма граници, не познава граници дори в посока себеунищожение.

А има и още нещо. Краят на света ще сложи може би точка на проблемите на много хора. Нали знаете много хора години наред са правили кариера, учили са това, което са им казали, че е добре да работят, оженили са се тогава, когато другите са очаквали от тях, имат толкова деца колкото другите очакват от тях и въпреки това в средата на пътя си се оглеждат и се чудят абсолютно празни и нещастни. За тези хора наистина краят на света е спасение. Но какво пък? Краят на света е и добра индустрия – колко книги се написаха, колко филми се създадоха, дори в Китай доколкото си спомням миналата седмица разправяха един предприемчив китаец, който строеше ноеви ковчези...

Р. П.: Точно така. Продават билети – много евтино, само дето не казват на кое място е ковчега.

С. И.: Абсурдите в нашия живот вървят един след друг. Краят на света очаквахме ако си спомняте и 2000 г., но за някои уви не дойде, пак за същите трябва да кажем уви няма да дойде, да не се надяват на това, просто да се взимат в ръце...

Р. П.: Да се обърнем сега към по-значимото – вашият филм „Дервишите – мистиците на Изтока” – само днес, датата е 17 декември, само от 7 часа вечерта...

С. И.: Не, за Пловдив ще има още един час – освен от 19 часа, ще има и втора прожекция от 20,15 ч – по простата причина, че за първата прожекция билети вече няма, а ако трябва ще има и трета прожекция.

Р. П.: Сега, да започне за този филм, който е сниман в Турция, Индия, Египет, Великобритания, Русия и България. Още в името е закодирана темата „Дервишите – мистиците на Изтока” – може би е любопитно да кажете защо избирате деня 17 декември?

С. И.: Това е специален ден, специален ден за хората на духа, които знаем, вярваме, усещаме, че този ни живот не е единствен и, че ние сме безсмъртни, прераждайки се от един живот в друг живот, за да се учим. На този ден си е заминал от видимия свят един от големите учители на човечеството, не само учител на суфитите и на дервишите – това е Руми, известен още като Невляна, на 17 декември преди 8 века той е заръчал на своите последователи да не тъгуват, а да празнуват на този ден, защото смъртта всъщност е сватбата с вечността, сватбата с нашия създател и това е причината 17 декември да бъде деня на представянето на този филм. Между другото, този ден се отбелязва в почти всички държави – навсякъде по света има организирани изложби, концерти, спектакли, с тази премиера България става част от света, още повече, че представянето на филма е под егидата на ЮНЕСКО.

Филмът представя атмосферата на град Коня – в Турция, но и дава една много пъстра картина на суфизма чрез уникални изповеди на суфи-учители, които са реални, живи хора от нашето съвремие, които в първо лице ни казват какво е това суфизъм, какво значи да бъдеш дервиш, какво казва Невляна, какво е прераждане, какво е безсмъртие. Снимали сме и тайни сбирки на дервишите – не тези, които са предназначени за широката аудитория, които са цветни, красиви, шумни, лъскави, мъже в бели дрехи се въртят – и въобще е една приказка за очите, но истински сбирки.

Р. П.: Кои всъщност са въртящите се дервиши?

С. И.: Това са мистици, наречени така, защото знанията, които носят в себе си не споделят с всеки. В тази източна практика на предаване на мъдростта учителя избира ученика. Не може някой да отиде при учител и да го помоли да го научи на всичко това. Те затова са наречени мистични, скрити, тайни. Но пък убеден съм, че в 21 век нещата няма как да останат тайни, те стават все по-открити и явни по простата причина, че милиони хора по света започват да си задават въпроси, които в миналото само малцина са си задавали и понякога на един човек му трябва леко побутване да чуе едно изречение от един истински мъдрец съвременен, за да може да тръгне по този път на светлината, бих го нарекъл така както Бялото братство в България нарича. Така че тези суфита са хора, които са се научили да възприемат живота спокойно. Те например казват, че никого и нищо не съдят, благодарят за всичко, което им се случва дори и за това, което в очите на останалите изглежда като нещо лошо. И може би най-точното обяснение какво са тези въртящи дервиши – това са хора, които живеят в света, но не са от него.

Р. П.: А иначе още по-ясно са мюсюлмани, които вярват в прераждането на душата и притежават духовни практики, които са много разпространени...

С. И.: Не мюсюлмани, може би аудиторията е добре да знае, че суфи значи чист, мъдър. Такъв може да бъде всеки един човек. Когато едно философско учение надскочи границите на религията, която властва в територията, откъдето произхожда, то моментално става общочовешко. И, да, в по-голямата си част въртящите се дервиши са мюсюлмани, но ортодоксалния ислям гледа на тях като на еретици.

Р. П.: Да, дори са забранени или поне са били забранени в Турция.

С. И.: Или били са забранявани.

Р. П.: Много интересно. Това, което във филма вероятно го показвате, но зная, че го имате като теза, много общо има между суфизма на дервишите и философията на орфизма, питагорейците, богомилството и както казахте и Бялото братство.

С. И.: И няма как да бъде по друг начин, защото както е казал Платон „Истината е една и тя стои някъде извън нас и ние от различни гледни точки по различни пътища стигаме до нея.” Така че в хода на човешката еволюция Бог се е погрижил затова периодично да изпраща учители, които да ни отварят очите и да ни припомнят основни истини. А това, за което говорят и орфистите, и питагорейците, богомили, и суфита, и Бялото братство в наши дни е, че душата ни е безсмъртна, че ние сме душата – ние не сме тялото и че ние се прераждаме от живот в живот с една единствена цел – да се учим и да се усъвършенстваме.

Тези от нас, които останат в материалния свят те и трудно се разделят с него, а и много повече страдат, защото се опитват да задържат пясък в ръцете си. Не случайно основно изразно средство във филма е рисуването с пясък върху стъкло и анимация от пясък като едно леко подсещане на зрителя, че всичко е преходно, всичко се променя, но това, което наистина може да бъде наш коректив е божествената частица, която всеки от нас носи.

Р. П.: Всичко това заедно с уникални кадри на въртящи се дервиши, тайни сбирки, изповеди на съвременни суфи учители във филма Стилиян Иванов „Дервишите – мистиците на Изтока” – премиера в седем града на България тази вечер, в Пловдив от 7 ч вечерта и още веднъж поради големия интерес в 20,15 ч само днес. Благодаря за този разговор на Стилиян Иванов и успех на филма „Дервишите – мистиците на Изтока”.
Още от категорията

Актьорът Стефан Попов на гости в "Клуб Неделя"

В 16ч. "Клуб неделя" започва със скъп гост. Емблематичният актьор от пловдивския драматичен театър- Стефан Попов ще разкаже за десетилетния си живот с магията на Мелпомена, споделената си любов с публиката, своите кино-превъплъщения и неочaкваните сценарни решения на живота. След 17ч. продължаваме със специалните интервюта с актьорите Христо Шопов и..

обновено на 03.02.19 в 11:09

Писателят Димитър Гачев и актьорът Петър Тосков - на гости в "Клуб неделя"

 "Клуб неделя" започваме в 16 ч.,  посрещайки  писателя Димитър Гачев , за да чуем неговия  ексклузивен и пристрастен  разказ за  непрежалимия му  приятел - големия  поет  Гриша Трифонов. За писането и музиката, таланта, трънливите житейски пътеки и  следите в литературата. В 17 ч. един от най- обичаните пловдивски актьори- Петър Тосков  ще донесе в..

обновено на 27.01.19 в 11:05

"Ден след ден" проблеми и приключения

Над 2000 езерни раци, уловени от бракониери, са разкрити при поредна нощна проверка на язовир „Батак“. Нарушенията са системни и продължават, а бракониерите рецидивисти имали и тайна вила в района. За поредната акция и мерките срещу бракониерския риболов ще говорим със Стоян Любомиров , инспектор от ИАРА-Падаржик. Само преди месец бракониери го..

публикувано на 08.06.18 в 14:55

Дебютанти и ветерани "Точно днес"

Дебютантите в парламента от Пловдив и от областта - Александър Сиди от Обединените патриоти и Веска Ненчева от БСП - пресрещаме ги на път за последните им участия  в работата на общинските съвети на Пловдив и на Карлово и малко преди като депутати да прекрачат прага на Народното събрание.  темите ветерани - като цената на газа и последиците от..

публикувано на 29.03.17 в 18:24

Откриха ремонтирания път Юндола – Разлог

Над 100 километра рехабилитирани участъци по програма "Транзитни пътища" бяха открити днес в областите Благоевград и Пазарджик. Официалната церемония се проведе на пътя Юндола- Разлог при разклона за село Баня в присъствието на премиера Бойко Борисов,  министър Лиляна Павлова, инж. Лазара Лазаров от Пътната агенция. Министър-председателят..

обновено на 13.12.15 в 15:26