Извънредно положение в Македония заради бежанците, чийто брой е над 50 хиляди души. Драматична ситуация в Гърция и Турция, заради бежанската вълна. Днес имигрантският поток събра на спешно заседание у нас премиера с министрите на вътрешните работи и на финансите и с ръководителя на Агенцията за бежанците Никола Казаков.
Според Симеон Николов нашата политика е погрешна, защото давахме бежански, а не хуманитарен статут. Ние им дадохме статут, който им осигурява много права. Това е причината да ни върнат от Европа 6 хиляди души, каза Николов, но все пак отбеляза, че едва ли всички 6 хиляди мигранти ще бъдат върнати.
Солидарността се разпада, смята Николов. Италия, например, не взема отпечатъци от бежанците и им помага да стигат до Германия, Холандия, Швеция. Италия не им взима отпечатъци и така мигрантите не могат да бъдат върнати в Италия. Това направи в началото и Турция, насочвайки бежанци за България и Гърция, обясни той.
"Не бива да се държим като наивно дисциплинирани ученици. Някои държави като Словакия и Австрия казаха, че ще приемат само християни като тези страни отхвърлиха критиките за дискриминационна политика. България обаче си мълчи, никога не е имала претенции. Други западни страни отделят имигрантите и по професия и образование. Така те решават и демографския си проблем, и попълването на кадри в някои област. Ние се срамуваме да правим това, защото искаме да сме коректни и солидарни. Всеки защитава своя национален интерес", каза Николов.
Други страни не приемат бежанците в столиците си, ние направихме три лагера в София. След време те ще поискат и джамии, предупреди, анализаторът. По думите му, тероризъм и бежанци - това са двете заплахи за България
Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..
Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив. Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..
С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации. Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..
„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света и наложи мита за вноса. За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24% и т.н. Стабилността на управлението и търговските..
Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта. Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..