Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На икономиката нищо й няма - малко е умряла

В интервю за Радио Пловдив макроикономистът и преподавател в УНСС професор Боян Дуранкев смята, че бюджетът за следващата година няма да промени ситуацията в България. Страната ни е на последно място в ЕС по доходи, производителността на труда ни е два пъти по ниска от средноевропейската, а заплатите 6 пъти по- ниски. 

Според изчисленията на професора при тези данни минималната заплата у нас трябва да бъде 1118 лева. В нашата държава се прилага моделът на неолиберализма, а капиталът винаги е против растежа на работната заплата, на едрият капитал и сегашните 420 лева МРЗ му се струват супер пари, коментира Дуранкев и добави, че увеличението на минималната заплата на 460 лева няма да доведе до съществени промени. 


Той е привърженик на тезата, че ръстът на заплатите води до по- високо потребление, а то от своя страна до по- високо производство и растеж на икономика и доходи. Професорът обвърза растежа и с образованието и трудовите умения и припомни, че страната ни има неблагоприятни демографски данни и сериозни образователни и научни проблеми.


Боян Дуранкев цитира и нобелиста по икономика Джоузеф Стиглиц, според когото в ЕС е налице задълбочаващо се социално неравенство като у нас то е най- голямо. По думите му, расте броят на хората, които са готови да сключат сделка и с дявола, за да получат повече. Преподавателят в УНСС е категоричен, че растат банковите сметки на свръхбогатите хора у нас, които могат да си купят всичко, докато спестяванията на повечето хора са между 1000 и 1500 лева. Свръхбогатите хора живеят в  капиталистически комунизъм.

Макроикономистът е сигурен, че  предстои социална революция, защото светът се променя и България също.  "Проблемът е не само минималната работна заплата, а общото икономическо състояние. В момента на икономиката нищо й няма – само малко е умряла. Около 20 години ни трябват, за да се подобри картината и българинът да намери достойна работа и заплащане в добри предприятия. Промените са необходими, дано не бъдат драматични", коментира проф. Дуранкев.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Големият въпрос на тези избори е знаем ли накъде отиваме

Това, което ентусиазира избирателите обикновено са две противоположни състояния - разочарование и гняв или пък надежда . За разлика от предишни периоди, в които сме били свидетели и на двете, то днес българите е на кръстопътно състояние - гледат с недоверие, страх, скептицизъм и описват собственото си отношение към дистанциране, определи социологът от..

публикувано на 26.04.24 в 11:04

Ден на отворените врати в Арменското училище

Основно училище „Виктория и Крикор Тютюнджян” се намира в сърцето на Стария Пловдив сред китната зеленина на хълма Небет тепе. Арменското училище както обичат да го наричат пловдивчани  има 190-годишна традиция на добро образование и възпитание, в него се обучават деца от 1-ви до 7-ми клас както с арменски, така и с български произход. През настоящата..

публикувано на 25.04.24 в 17:30
Надя Василева, председател на БКЗ

Най-много служители в Пловдив се търсят в IT сектора

Работодателите в Пловдив прогнозират, че компаниите в региона, които ще назначават хора в следващите шест месеца, са с 11% повече от тези, които възнамеряват да съкращават работници. Това коментира в предаването "Ден след ден" на Радио Пловдив председателят на Българската конфедерация по заетостта (БКЗ) Надя Василева. Конфедерацията е публикувала..

публикувано на 25.04.24 в 16:33
Мира Радева

Опозицията доказа сила със свалянето на Росен Желязков

Свалянето на Росен Желязков от председателското място в НС от практическа гледна точка няма никаква стойност, тъй като депутатите излизат във ваканция до предсрочните избори. Смисълът беше да се докаже силата на парламентарната опозиция. Това коментира социологът доц. Мира Радева. Тя добави, че според нея партиите, които се обединиха..

публикувано на 25.04.24 в 15:55

Изборите ще бъдат решени от твърдите ядра

"Поисканата оставка на председателя на НС Росен Желязков е в резултат на негодувание от неговата работа - през последните седмици дневния ред за работата на Парламента беше доста "гъвкав", в последния момент се вкарваха точки, свикваха се заседания, включително и за същия ден. Това ядоса  всички останали политически сили, защото въпреки че..

публикувано на 25.04.24 в 10:29