Античният театър е построен през 90-те години на 1-ви век, а не както се смяташе досега през ІІ-ри по времето на император Траян.
Надписът е почетен и част от статуята на най-видния гражданин на Филипопол от 90-те години на І-ви век Тит Флавий Котис, наследник на тракийските царе, заемащ най-важните длъжности в един римски град и първожрец на императорския култ. По думите на Шаранков надписът е важен документ за водещата роля на Филипопол - център на новосъздадения през 46 г. след Христа Съюз на градовете в Тракия, получил званието метрополия.
Античният театър е построен от първожреца на провинция Тракия, вероятно със собствени средства, в съответствие с традициите на Античността, подчерта Шаранков.
Дословно надписът гласи: „На човека, който е от своите предци първенец в Провинцията, трикратен първожрец на Провинция Тракия и градовете в нея, юридически представител на Метрополията и отговорник за строителните работи, който по време на мандата си като първи архонт, построи с великолепни сгради родината си. Тит Флавий Котис син на Рескупурис от Трибата Квирина“, уточни Николай Шаранков. От надписа липсва първото име на създателя на статуята, като се четат само бащиното име и неговия прякор.
Новоразчетеният надпис променя представата за Филипопол като за най-важният град на провинцията още от края на І-ви век и времето на създаването на театъра, като го датира с около 30 г. по-рано. Пловдив никога не е бил превземан от Римската империя, а е бил приятел на Рим, приет от империята като особено значим и само 30-40 г. след идването й по тези земи е бил обявен за „майка на градовете“, подчерта кметът Иван Тотев.
Археологът Мая Мартинова уточни, че надписът ще бъде експониран на място под сцената, след като експертна комисия от Министерството на културата даде санкция за предложението на археолозите.
Изложбата на Гергана Балабанова, която е експонирана в галерия "Лабиринт" в Пловдив до 28 февруари, представлява интроспективно изследване на емоционалният пейзаж на една душа. Тя представя метафорично различни състояния, които остават необозрими в материалния свят. Изложбата акцентира върху въпроса за реалността – тази в нас и „обективната“ такава...
Среща разговор с поета Кръстьо Раленков ще се проведе тази вечер в клуб Петното на Роршах - Пловдив. Организатори са Литературен фестивал Пловдив чете, Литературен салон Spirt & Spirit и Творческа платформа Литературен кръг Смисъл. Ще бъде представена стихосбирката му „Озаглавяване на живота“, която излезе януари тази година. Модератор ще бъде..
Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ се открива в Раковски. Тя се провежда по инициатива и под патронажа на президента Румен Радев. В експозицията ще бъде показан и ръкописът на Петър Богдан „За древността на бащината земя и за българските дела“, който е първата писмена история на България.
Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..
Близо 600 деца от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..