Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Премиера на книгата за Соломон Паси

Премиера на книгата  „Соломон Паси. Статии, мнения, коментари, интервюта, извън протокола“ и среща с него, ще се състои тази вечер в  Пловдив. 


Публикациите в книгата  са от целия период на прехода  и „ни припомнят колко важно е в политиката да се служи на големи каузи, да се поставят високи летви, да се извършват непопулярни, но не и популистки действия за достигането на голямата цел“, казва съставителят Максим Минчев, и допълва, че “по-голямата част нещата, които Соломон Паси е предвидил, в крайна сметка са се случили или предстои да се случат. Като приемането на България в НАТО и ЕС“.  

Двамата ще се срещнат с пловдивчани тази вечер книжарница  „Хермес“ Централ“ в Пловдив. 

Книгата на издателство „Хермес“  се издава във връзка с 60-годишния юбилей на Соломон Паси, а неин съставител и редактор е Максим Минчев. 

Максим Минчев: „В желанието си да сглобя тази книга имах три мощни съюзника. Привилегията да работя през по-голямата част от времето заедно със Соломон Паси. Паметта, запечатала дългия, но възторжен път на осъществените мечти и каузи. Убедеността, че събрани накуп, неговите позиции, мнения, коментари и идеи биха били не само интересни за хората, но и полезни за тези, които се занимават или смятат да се занимават с  политика. „

Соломон Паси – между смелите идеи и успешната им реализация

Какво е общото между влизането на България в НАТО и един трабант? Между българското присъствие в Антарктида и Космоса и една неправителствена организация? Между членството в Европейския съюз и общото зарядно устройство за подвижните телефони? И въобще между смелите прогнози и последвалото ги неизбежно сбъдване?

Вероятно мнозина ще се досетят, че „общото“ най-много приляга на Соломон Паси. Един съвременен български политик, който безспорно можем да определим като един от най-нестандартните и в същото време най-успешните в най-новата ни история.

Тази книга ни припомня колко важно е в политиката да се служи на големи каузи, да се поставят високи летви, да се извършват непопулярни, но не и популистки действия за достигането на голямата цел. Тази книга по-скоро потвърждава, че смелите идеи в крайна сметка биват реализирани. Защото те са продукт на сериозна мисловна дейност, на мощна ерудиция, на висок ценз и най-вече на желанието да бъдат в услуга на държавата и обществото. В по-голямата част нещата, които Соломон Паси е предвидил, в крайна сметка са се случили или предстои да се случат. И това го нарежда сред онези личности, които кореспондират с въжделенията на света през ХХI век."

 В интервю за Радио Пловдив Соломон Паси  каза, че не би се отказал от нищо, което е твърдял, и за което е работил през изминалите 27 години.

За избора на Радев за президент: 2016-та беше особена година за света. През 2016-та като че ли центробежните сили взеха временно надмощие над глобализацията и антисистемни решения бяха взети във Великобритания и в Съединените щати, това което всички виждаме, но и на много други места по света, които са по-малко известни,  като например във Филипините.  На този фон смятам, че антисистемното решение, което беше взето в България, а именно да бъде избран генерал Румен Радев за президент беше добрата новина. България направи изключение спрямо света –  в случая антисистемното ни зарадва, защото има нещо много символично в това, че генерал Радев след Освобождението е петият държавен глава на България, който не е партиен член като първите четирима са Батенберг, Фердинанд, Борис Трети, Симеон Втори и сега Румен Радев е петият, който не е бил партиен член, т. е. ние може да очакваме една независимост и една свобода в решенията, които той ще взима.

За бежанците, за които той преди  година прогнозира, че в следващите 15 години, в България ще дойдот около два милиона: Темата с бежанците е колкото стара, толкова и нова. Миграцията е най-естествения процес, съпътствал развитието на човечеството през последните 250 хиляди години. Миграция има откак са се родили първите Адам и Ева. Дали през следващите 15 години България трябва да очаква 2 милиона бежанци? Напълно възможно е всякакви такива цифрови прогнози да се окажат дори подценяващи процеса. Очакваме в Африка да има население от  два и половина милиарда души, като от тези два и половина милиарда души до 2030 г. нищо чудно, не, нищо чудно, а съвсем логично и очаквано поне половината да тръгнат на север към Европа, а населението на Европа е само половин милиард човека, това означава, че два пъти повече африканци ще тръгнат към Европа. Всичко това съотнесено към българските мащаби означава, че при население от 7 милиона българи трябва да се готви да посрещат 14 милиона, а не само два. Но ние сме предложили една стратегия, защото няма национално решение, няма индивидуално решение, дори няма и чисто европейско решение, но има световно решение на този проблем и нашата лаборатория – лабораторията на Атлантическия клуб е предложила всеобхватен подход към проблема на миграцията, който започва с нейния генезис и завършва с нейната крайна дестинация – това е програма от пет точки, която се надявам ще можем да връчим на служебното ни правителство и то вече да го придвижи нататък към Европейския съюз и защити една подобна стратегия. България не е най-голямата, не е най-водещата страна в ЕС, но тя е най-много изложена на ударите на миграцията, или е сред най-изложените на ударите на миграцията, и има задължение да впрегне интелектуалния си потенциал и да даде работещи решения, които да се прокарат от страна на цяла Европа към целия свят. 

Интервютата със Соломон Паси и Максим Минчев са в звуковия файл. 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Жени композитори" в музикално матине

Музикално матине "Жени композитори" с програма включваща произведения на жени композитори, ще дадат трио класически музиканти. Събитието ще се случи в петък, от 11ч, в пространството на Изкуствотека, в НБ "Иван Вазов".  В програмата творби от Мара Петрова, Мария-Терезия фон Парадис, Мелани Бони. Участват: Нина Сталева – флейта Павел Генов –..

публикувано на 28.03.24 в 14:30

Пловдивските художници с обща изложба "Рисунката"

Обща изложба "Рисунката" представя в петък вечерта Дружеството на пловдивските художници в залата на бул. "Цар Борис III Обединител" 153.   Сред авторите са не само членовете на дружеството, а и външни гости.  Творбите им могат да се видят до 13 април 2024 година.  Рисунката е в основата на всичко. Жест, светкавична..

публикувано на 28.03.24 в 13:49

Поетесата Светлана Николова представя "На раменете ми"

Поетесата Светлана Николова ще представи в Пловдив новата си стихосбирка „На раменете ми“ .  Премиерата е тази вечер в читалище „Възраждане“. Книгата е с печата на издателство „Изида“, като повечето стихотворения в нея са отличени с национални и международни награди. „ Бих искала да понеса на раменете си целия свят, но едва ли ще..

публикувано на 28.03.24 в 06:30

Концерт на лауреати на цигулкови конкурси

Тази вечер в Национално училище за музикално и танцово изкуство "Добрин Петков" - Пловдив ще се състои Концерт на лауреатите на цигулкови конкурси ученици в Републикански лицей „Чиприан Порумбеску“ в Кишинев, в класовете на проф. Галина Буйновски и Дария Буйновски. Началният часна изявата  е 18.00 ч. Участници  са: Щефан-Габриел Луце, Виктория..

обновено на 27.03.24 в 14:29

Откриват новия площад "Театрален" в Пловдив

Новият площад "Театрален" в Пловдив ще бъде официално открит днес, на Международния ден на театъра.  Тържеството ще започне в 12.00 часа в двора на Драматичния театър, където ще се съберат представители от всички артистични институции в града и ще започнат своето шествие по Главната улица.  Финалната точка е площадът между улиците „Лейди..

обновено на 27.03.24 в 10:35