Как да се засили регионалният компонент във финансирането на висшето образование у нас, и защо старите вуз-е имат какво да дадат като квалификация и устойчивост на знанието - интервю с ректора на Аграрния университет в Пловдив проф. д-р Христина Янчева.
Тя обясни, че Аграрният университет е единственият у нас, който може да даде качествено образование на агрономите, защото разполагат с 185 хектара опитни полета, ферми, модерна техника и лаборатории.
Нашите студенти се реализират в цялата страна, подчерта проф. Янчева и обясни, че едва ли ще е удачно от следващата година да се открива специалност "Агрономия" в ТУ - Варна и препоръча там да се залага на инженерните дисциплини.
Ректорът на АУ-Пловдив каза, че по повод регионалния компонент ще поискат финансиране на уникалните им бази, защото няма друг национален универститет, който да предлага агрономия.
Тази година традиоционно силни остават: растителна защита, агрономство - полевъдство. Ще има редукция в някои специалности каквито са: аграрна икономика и аграрен туризъм с до 30 %. Местата за държавен прием ще станат ясни в средата на месец май.
Ще се промени с увеличение - субсидията от 4,3 на 4,8 за някои направления, особено за тези, които са на първите три места в рейтинговата система, каза проф. Янчева. Тя открои, че това в АУ са животновъдство, растителна защита и растениевъдство.
Мерки за подобряване на дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия. "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..
Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..