В деня на труда и на международната работническа солидарност говорим за работещите българи и за усещането за не дотам адекватно заплащане на труда, което неминуемо съпровожда почти всеки в България.
1 май е ден, в който ние можем не само да поставяме и отстояваме своите искания, но трябва да отчетем това, което е направено в годините. Ако не беше 1 май, нямаше да има 8 часов работен ден, майчински, болнични и пенсии, обезщетения за безработица и отпуски. Затова от „Подкрепа“ решихме, че този празник трябва да бъде отбелязан. Защото той не е празник на една или друга политически сили, а на трудовите хора, заяви в интервю за Радио Пловдив Йоанис Партениотис, вицепрезидент на синдиката.
Вицепрезидентът на "Подкрепа" подчерта, че България е на последно място по заплащане на труда в ЕС. Трябва ясно и точно да кажем – българския работник е недооценен и подценен от бизнеса у нас. Данните показват, че неговата производителност е два пъти по-ниска от средната европейска, но пък и неговия труд е четири-пет пъти по-ниско платен. На практика това означава, че българския работник получава два пъти и половина по-ниско заплащане за своята производителност. Необходимо е адекватно заплащане на труда, което респективно да повлияе и на размера на пенсиите, категоричен е Партениотис.
Цялото интервю с Иоанис Партениотис можете да чуете в звуковия файл.
Икономическият анализатор от Института за пазарна икономика Явор Алексиев заяви пред Радио Пловдив, че скоро не се очаква българите да получават европейски заплати.
Европейските заплати няма да се случат скоро в България. Поне що се касае за средната работна заплата за страната. Когато обаче говорим за средна заплата трябва да уточним, че едва 30% от хората получават такова възнаграждение, обясни Алексиев.
Той коментира и заявката на политическите партии, че средната работна заплата ще достигне 1500 лева.
Това обещание не може да се реализира. Освен, ако не видим някакъв бурен икономически растеж, който да е в порядъка на 4-5 %. Ръст на възнагражденията ще има. Средната работна заплата вероятно ще стигне до 1300-1350 лева, но тя ще се получава от много малък кръг българи, обясни Явор Алексиев.
Цялото интервю с Явор Алексиев можете да чуете в звуковия файл.
В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма "Точно днес" коментира темата за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..
Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..
"Коледа за мен е съчетание между духовното и земното. Съчетание между самото Рождество, което е един от основните камъни в християнството и земното, защото е имения ми ден. Преди всичко обаче Коледа за мен е миризма на горящ пън, студ навън и щастието, че сме всички заедно". Така описа своите усещания на 25 декември именика Христо Коликов,..
Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..
Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..