Книга за българското Опълчение, се преиздаде 115 години след написването и през 1897 г. от полковник Стефан Кисов. Нарича се „Българското опълчение в Освободителната руско-турска война 1877- 1878“. Това е 12-та историческа книга, преиздадена от фондация „Балкански културен форум“ с председател Любозар Фратев и предговор от директора на Историческия музей в Пловдив Стефан Шивачев. Днес те представиха изданието на пресконференция и Радио Пловдив е между първите, които притежават книгата.
Стефан Кисов изминава целия път на Българското опълчение по време на Руско-турската война , като води подробен дневник за случилото се преди 140г. Той е командир на рота в Трета опълченска дружина с военно звание прапоршчик, след това офицер от българската армия. Написаното от него е единствената летопис от опълченец. В него са описани събития от Освободителната война и най-вече основните места на бойните действия, в които се включват опълченските дружини – Стара Загора, Шипка и Шейново.
Основният принос на автора е истината за Българското опълчение, което първо е създадено в състав от шест дружини като помощен отряд – конвой към главнокомандващия с охранителни функции и логистика. Но още след първата битка мнението е променено и опълченците участват в най-кръвопролитните сражения.
Стефан Кисов описва пътя на българското опълчение от Кишинев, през Браила, Свищов, Търново, Стара Загора, Казанлък, Шипка, Шейново, Елена и Котел и води подробен дневник с описание на военното ежедневие, несгодите на войнишкия живот, сраженията и турските зверства. Тази страна на настоящата книга предопределя нейната изключителна документална стойност.
Кисов е роден е в Болград, Бесарабия в семейство на български преселници от Елена. Завършва Военно пехотно училище в Одеса, носител на няколко ордена за храброст. 115г. след издаването на книгата му, днес тя е “възкресена“ от забравата -преднамерена или не забрава, от издателя Любозар Фратев.
Историкът Стефан Шивачев определя тази книга като българско откровение и евангелие за времето на раждането на новата българска армия и държава по време на Освободителната война от 1877-1878г. и книга, която дава отговор на много спорни въпроси.
Репортажът на Галя Митева е в звуковия файл.
Новата книга „Илюзионистът” на един от най-успешните съвременни български автори Недялко Славов ще бъде представена тази вечер в Пловдив. Премиерата ще се състои в Литературния салон на читалище "Алеко Константинов". Литературната критика определя романа като многопластов, увличащ и завладяващ. Писателят и блогър Иван Стамболов казва за книгата:..
Тази вечер от 18 часа е откриването на изложба "Малък формат", в галерия "ДПХ", на бул. "Цар Борис III Обединител" 153. Изложбата е организирана около концептуалната рамка, работите да бъдат с размер до 30/30/30 см. Малкият формат може да бъде обхванат с поглед изцяло от близка дистанция. Той предполага приближаване, вглеждане. Въздейства..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 14. 12. 2024г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Хенрих Сенкевич. Кръстоносци. 722 стр., тв. к., ок. 5А, Хермес, 2024. Юджин О Нийл. Лед наш грядущий. 236 стр., 3А, Панорама, 2025. Хан Канг. Вегетарианката. 216 стр., 2-ро изд. ок. „А..
Новият календар „ Личностите на Съединението “ излезе през месец декември. Директорът на Регионалния исторически музей-Пловдив Стоян Иванов подчерта, че селекцията на картини, снимки и текст са специално подбрани. Регионален исторически музей представя тематичния календар за 2025 година, посветен на 140-годишнината от Съединението на България...
"Живот“ е названието на изложбата в галерия „Възраждане“, която представя скулпторът Атанас Москов. Тя събира пластики от различни материали – мрамор, камък, алуминий. Атанас Москов е роден в Асеновград. Израстнал е в семейството на изкуствоведа Светла Москова и скулптора Петко Москов. Работи в сферата както на изящните, така и на..