Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Политическият ни елит се държи като нелегитимен в ЕС

Като че ли най-голямата функция, която изпълни посещението на Антонио Таяни, е да смени председателя на парламента. Убеден съм, че словото на г-н Таяни е една от главните причини за оставката на Димитър Главчев и необходимостта това слово да се случи пред пълен парламент. Това е наклонило във всички случаи везните за решението на г-н Борисов. Друг е обаче въпросът, как така българският премиер може да решава, какво ще се случва в институции, които не зависят от неговата воля, коментира политологът Страхил Делийски:

За пореден път заработи рефлексът „трябва да направим нещо пред Европа, за да не се изложим“. Няма значение кой всъщност ще бъде новият председател на Народното събрание и как ще го води, но е важно, че успяхме да съберем за пред г-н Таяни цялата зала. И това е симптоматично за начина, по който нашият политически елит възприема присъствието си в т.н. европейско семейство. Това е присъствие на малкото непослушно дете сред строгите родители, с които те много често оправдават  своите невинаги адекватни  постъпки, както и съществуването си  на националната сцена.

 Що се отнася до другия пример – прословутото българско председателство на Съвета на ЕС с посланието да сме стабилни, че не трябва да има конфронтация и т.н. или с други думи, ако може политическият процес да спре, за да не се случи нещо непредвидено с председателството на България. С тези примери  искам да кажа, че нашият елит 10 години след влизането на страната в ЕС, няма усещането, че е активен, пълноправен, легитимен, признат  обект и субект, който има активен инструмент да влияе на европейските политики, а продължаваме да се възприемаме като по пасивен и дистанциран начин, което не е хубаво.

Това, че получихме аплаузи на този фон, беше очаквано. Няма как да се каже друго. Това  е отчаяният обичаен брюкселски дипломатичен жаргон, чиито политически конкретни измерения можем да намерим трудно. И начинът, по който беше написан мониторинговият доклад, звучи повече като новогодишна картичка, отколкото като политически текст за анализ.

Този тип водене на политическия процес от ГЕРБ и БСП, конфронтацията на ниско езиково равнище нямат друг потенциал, освен да затворят партиите в собствените им партийни агитки. Те нямат потенциал да отворят подкрепа навън, те са изключително деградивни по отношение на доверието в политическата система като цяло. Това, което се случва, затваря интереса към политическия процес само до най-верните партийни агитки. Мисля, че този ефект ще го наблюдаваме все повече и повече по начина, по който се води дебата в България.

Интервюто със Страхил Делийски – в звуковия файл: 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Големият въпрос на тези избори е знаем ли накъде отиваме

Това, което ентусиазира избирателите обикновено са две противоположни състояния - разочарование и гняв или пък надежда . За разлика от предишни периоди, в които сме били свидетели и на двете, то днес българите е на кръстопътно състояние - гледат с недоверие, страх, скептицизъм и описват собственото си отношение към дистанциране, определи социологът от..

публикувано на 26.04.24 в 11:04

Ден на отворените врати в Арменското училище

Основно училище „Виктория и Крикор Тютюнджян” се намира в сърцето на Стария Пловдив сред китната зеленина на хълма Небет тепе. Арменското училище както обичат да го наричат пловдивчани  има 190-годишна традиция на добро образование и възпитание, в него се обучават деца от 1-ви до 7-ми клас както с арменски, така и с български произход. През настоящата..

публикувано на 25.04.24 в 17:30
Надя Василева, председател на БКЗ

Най-много служители в Пловдив се търсят в IT сектора

Работодателите в Пловдив прогнозират, че компаниите в региона, които ще назначават хора в следващите шест месеца, са с 11% повече от тези, които възнамеряват да съкращават работници. Това коментира в предаването "Ден след ден" на Радио Пловдив председателят на Българската конфедерация по заетостта (БКЗ) Надя Василева. Конфедерацията е публикувала..

публикувано на 25.04.24 в 16:33
Мира Радева

Опозицията доказа сила със свалянето на Росен Желязков

Свалянето на Росен Желязков от председателското място в НС от практическа гледна точка няма никаква стойност, тъй като депутатите излизат във ваканция до предсрочните избори. Смисълът беше да се докаже силата на парламентарната опозиция. Това коментира социологът доц. Мира Радева. Тя добави, че според нея партиите, които се обединиха..

публикувано на 25.04.24 в 15:55

Изборите ще бъдат решени от твърдите ядра

"Поисканата оставка на председателя на НС Росен Желязков е в резултат на негодувание от неговата работа - през последните седмици дневния ред за работата на Парламента беше доста "гъвкав", в последния момент се вкарваха точки, свикваха се заседания, включително и за същия ден. Това ядоса  всички останали политически сили, защото въпреки че..

публикувано на 25.04.24 в 10:29