Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Европа трябва да затвори Балканската рана

Протестите – трайно на витрината на Европа. С ентусиазъм и амбиции България официално пое европейското председателство. Отражението на тържествения акт в медийното огледало го показа с двоен образ - церемониално и вербално приповдигнато, но и знаково протестно.  Ще се окаже ли България на нивото на европейските очаквания в ролята на председател на Европейския Съвет? За шансовете, рисковете и амбициите на европейското ни председателство в сложния политически момент и с трудния баланс в очакванията на политици, партньори, съседи и „приятели“ –политологът доц. Георги Киряков. 

Въпросите са много и все – сложни. Откриването на европейското българско председателство беше белязано от речна на Доналд Туск на български и историческите препратки към особено моменти българското национално самосъзнание и душевност. Останалото сякаш няма голямо значение. У бйългарското общество остана тази радост, че голяма фигура от европейския елит се е обърналакъм нас  с думи, които галят душата на българина.

Европейският политически елит днес трябва да се вслушва в това, което идва от националните държави. И ако досега беше точно обратното – всеки се оглеждаше и търсеше ориентир в Брюксел, сега вече Брюксел трябва да започне да търси ориентирите за себе си  в отделните национални държави, така че да не се окаже Европа утре да я няма, именно защото европейските лидери проявяват късогледство към държавите-членки и особено към по-бедните от Източна Европа. Българското председателство трябва да съумее да възстанови разрушения  мост през последните години между различните по своята същност култури между Изтока и Запада. Ако искаме да бъдем единни в Европа,  Брюксел трябва да започне да се вглежда повече в националните държави, в културните им и политически елити.

Залогът за България и отношенията с Турция  трябва да бъде така представен от нас като гранична зона, че да бъдем приети по-бързо в Шенген, но и да покажем предимствата си в Европа чрез отношенията между двете държави. Германия има особен проблем с Турция не само заради тесните си икономически взаимоотношения, но и заради огромната мигранска общност с двойно гражданство, създадена от 60-те години насам. Отношението на Германия към Турция е малко по-особено и тя сама трябва да реши каква да бъде политиката й спрямо нея. Тук България не трябва да се намесва. А Холандия винаги е била скептична за разширяването на ЕС отвъд "ядрото" на Самата Европа, като счита, че истинската Европа стига до Виена и оттам нататък започва една амалгама от общности, които нямат нищо общо с европейските ценности, което е грешно, разбира се. Това обаче е във вреда на България.

"Архитектурата" на Европа е изградена така, че да се помага на по-изостаналите страни в ЕС във всички вълни на присъединяването им още преди падането на Берлинската стени и след това.  Не са си представяли, че страни като България ще имат такава нужда от подкрепа. Затова вече 30 години сме зациклили в коловоз, от който нито ние можем да се измъкнем, нито Европа може да ни измъкне, защото тя също няма такъв ресурс.  Затова и скептицизмът им е такъв, че проявяват сериозна съпротива към присъединяването на България и на останалите, особено от Западните балкани. Те обаче трябва да са наясно, че тази балканска рана, трябва да се затвори и това е ключов въпрос, заяви още доц. Георги Киряков. 


Повече чуйте от звуковия фал:  


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Нулевата ставка ДДС за хляба трябва да бъде запазена

"Професионалната етика изисква да кажа, че няма козуначено изделие, което да има себестойност 200 лв. Но нсе пак, търсенето определя предлагането. Не зная какви очаквания имат купувачите, които ще отделят 200 лв за козунак, но те едва ли ще вкусят нещо изключителнно, защото козунакът е изделие, което има много ясен състав. В резултат на спазването му,..

публикувано на 26.04.24 в 16:03

Големият въпрос на тези избори е знаем ли накъде отиваме

Това, което ентусиазира избирателите обикновено са две противоположни състояния - разочарование и гняв или пък надежда . За разлика от предишни периоди, в които сме били свидетели и на двете, то днес българите е на кръстопътно състояние - гледат с недоверие, страх, скептицизъм и описват собственото си отношение към дистанциране, определи социологът от..

публикувано на 26.04.24 в 11:04

Ден на отворените врати в Арменското училище

Основно училище „Виктория и Крикор Тютюнджян” се намира в сърцето на Стария Пловдив сред китната зеленина на хълма Небет тепе. Арменското училище както обичат да го наричат пловдивчани  има 190-годишна традиция на добро образование и възпитание, в него се обучават деца от 1-ви до 7-ми клас както с арменски, така и с български произход. През настоящата..

публикувано на 25.04.24 в 17:30
Надя Василева, председател на БКЗ

Най-много служители в Пловдив се търсят в IT сектора

Работодателите в Пловдив прогнозират, че компаниите в региона, които ще назначават хора в следващите шест месеца, са с 11% повече от тези, които възнамеряват да съкращават работници. Това коментира в предаването "Ден след ден" на Радио Пловдив председателят на Българската конфедерация по заетостта (БКЗ) Надя Василева. Конфедерацията е публикувала..

публикувано на 25.04.24 в 16:33
Мира Радева

Опозицията доказа сила със свалянето на Росен Желязков

Свалянето на Росен Желязков от председателското място в НС от практическа гледна точка няма никаква стойност, тъй като депутатите излизат във ваканция до предсрочните избори. Смисълът беше да се докаже силата на парламентарната опозиция. Това коментира социологът доц. Мира Радева. Тя добави, че според нея партиите, които се обединиха..

публикувано на 25.04.24 в 15:55