Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Споровете за Истанбулската конвенция са извън здравия разум

| обновено на 23.01.18 в 16:47

В Софийския университет "Св. Климент Охридски" представители на институции, неправителствени организации и различни вероизповедания обсъждаха законопроекта за ратифициране на Конвенцията на Съвета на Европа за превенция и борба с насилието над жени и домашното насилие. 

По улиците на столицата пък имаше два протеста - единият в защита, а другият против ратификацията на Истанбулската конвенция.

По време на дискусията правосъдният министър Цецка Цачева предложи документът да бъде приет с тълкувателна декларация към него и получи подкрепата на омбудсмана Мая Манолова, която настоява за приемането на Истанбулската конвенция. 

Старозагорският митрополит Киприан прочете обръщението на Светия Синод на Българската православна църква, в което се призовава Народното събрание да не ратифицира Истанбулската конвенция, след което под бурни аплодисменти на присъстващите напуснаха дискусията, а малко по- късно против документа се обявиха и представителите на Католическата църква. ПФ, БСП и част от извънпарламентарните партии също са против Конвенцията. 

Ръководителят на представителството на ЕК в България Огнян Златев заяви пред Радио Пловдив, че след като експертите са преценили, че  може да има тълкувателна декларация, е добре да има и такава. Има и други страни, които по този начин са ратифицирали документа. Когато става дума за нещо, което е в интерес на цялото общество, трябва да се чуят всички гледни точки. Такъв дебат е полезен, но нещата излизат извън рамките на здравия разум и се вторачваме незначителни и неверни неща. 

Той припомни изявлението от снощи на първия вицепрезидент на ЕК Франс Тимерманс, че за Конвенцията са се казали много неща, като много от тях са неверни. Това, което трябва да се знае е, че този документ защитава насилието срещу жените – нито повече, нито по- малко. Нищо друго не цели тази конвенция като това е първият всеобхватен международен документ в Европа, който се занимава с насилието срещу жените. 

Според ръководителя на представителството на ЕК у нас, начинът, по който се води дебатът у нас е загуба на обществена енергия, вместо да решаваме по- важните предизвикателства. Можем да го отнесем и като грешка в превода, но не трябва да бъде препъни – камък за постигане на една обща идея, която цел е благополучието и подкрепата за жените.

Огнян Златев не изключи скандалите около Конвенцията да са за отвличане на общественото внимание, за да се поддържа обстановка на несигурност и усещането,  че някой взима решения зад гърба на обществото, но според него това е проява на незрялост, която пречи да видим важните неща. Ние продължаваме да се фокусираме върху дребнотемия

По думите му реакцията на вероизповеданията у нас е озадачаваща и ги призова ги да бъдат по- активни в други важни теми за обществото. Реакцията им прилича на тази по време на концертите на Мадона и Лейди Гага. Живеем в демократично общество и всеки има право да изкаже мнението си, но сме част от голямото семейство на демократична Европа и трябва да приемем Конвенцията, защото тя защитава жените от насилие.

Статистиките в Европа показват, че всяка трета жена е жертва на насилие поне веднъж в живота си, този проблем трябва да бъде огласен и да бъдат взети мерки.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Нулевата ставка ДДС за хляба трябва да бъде запазена

"Професионалната етика изисква да кажа, че няма козуначено изделие, което да има себестойност 200 лв. Но нсе пак, търсенето определя предлагането. Не зная какви очаквания имат купувачите, които ще отделят 200 лв за козунак, но те едва ли ще вкусят нещо изключителнно, защото козунакът е изделие, което има много ясен състав. В резултат на спазването му,..

публикувано на 26.04.24 в 16:03

Големият въпрос на тези избори е знаем ли накъде отиваме

Това, което ентусиазира избирателите обикновено са две противоположни състояния - разочарование и гняв или пък надежда . За разлика от предишни периоди, в които сме били свидетели и на двете, то днес българите е на кръстопътно състояние - гледат с недоверие, страх, скептицизъм и описват собственото си отношение към дистанциране, определи социологът от..

публикувано на 26.04.24 в 11:04

Ден на отворените врати в Арменското училище

Основно училище „Виктория и Крикор Тютюнджян” се намира в сърцето на Стария Пловдив сред китната зеленина на хълма Небет тепе. Арменското училище както обичат да го наричат пловдивчани  има 190-годишна традиция на добро образование и възпитание, в него се обучават деца от 1-ви до 7-ми клас както с арменски, така и с български произход. През настоящата..

публикувано на 25.04.24 в 17:30
Надя Василева, председател на БКЗ

Най-много служители в Пловдив се търсят в IT сектора

Работодателите в Пловдив прогнозират, че компаниите в региона, които ще назначават хора в следващите шест месеца, са с 11% повече от тези, които възнамеряват да съкращават работници. Това коментира в предаването "Ден след ден" на Радио Пловдив председателят на Българската конфедерация по заетостта (БКЗ) Надя Василева. Конфедерацията е публикувала..

публикувано на 25.04.24 в 16:33
Мира Радева

Опозицията доказа сила със свалянето на Росен Желязков

Свалянето на Росен Желязков от председателското място в НС от практическа гледна точка няма никаква стойност, тъй като депутатите излизат във ваканция до предсрочните избори. Смисълът беше да се докаже силата на парламентарната опозиция. Това коментира социологът доц. Мира Радева. Тя добави, че според нея партиите, които се обединиха..

публикувано на 25.04.24 в 15:55