Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Темата "Западни Балкани" - акцент в политическия януари

След като прелистихме страницата на месец януари – какъв образ на политическия живот отчете отминалият първи месец на 2018-та и какви процеси на партийна ферментация оставиха следа  в него?  По темата ще разговаряме с  политическия коментатор Анастас Стефанов. 

Дебатът около Истанбулската конвенция никой не очакваше да стане с такъв мащаб. Това беше подценена тема от политическите елити, оказала се нова за обществото, но не и чужда за него. Очевидно е, че елитите яхнаха дебата, за да извлекат дивиденти и най-вече – опозицията. На управляващите не им беше необходимо да си правят пиар точно с такъв международен документ, тъй като има с какво друго да го правят. Дори станахме свидетели на обръщане на т.н. политически полюси.

Прогресивните сили, които би трябвало да бъдат по принцип „за“ този документ, се оказаха като позициониране с консервативно-ретроградно поведение – БСП. Докато други, които би следвало да са по-консервативни и резервирани към документа, се оказаха по-европейски настроени. Дори самата БСП, която през декември на заседанието на ПЕС в Лисабон гласува „за“, сега на комуникационно равнище обърна на 180 градуса своето политическо решение. Същината на този дебат е, че като общество още сме „зелени“ и неподготвени за него, подчерта Стефанов.

По думите му протестите текат в държавата с особена степен на интензивонст, но не и с особена масовост и това трябва да бъде част от анализа. Виждаме, че сред хората в момента няма особено социално-икономическо недоволство, а екология, първи и втори лифт, лъвчета, протести пред БНТ – това не са опасни протести сами по себе си за властта. В зимните месеци е опасно да се протестира за социално- икономически обстоятелства, свързани с цена на тока, заплати, равнища на доходи. Такова нещо в момента няма.

Според Стефанов, големият проблем на  БСП не е с  ядрото на партията, което в момента е консолидирано, а в липсата и на периферия. Точно обратната позиция на БСП към  Истанбулската конвенция би могла да привлече допълнителна електорална подкрепа сред младите прогресивно настроени леви хора, които не се асоциират по принцип с БСП, заради консервативния й характер. В този смисъл позиционирането на БСП в момента не е печелившото, а конюнктурно по-удобното.

При патриотите в момента нещата са спокойни, те осънават добре, че добрата им кондиция и добро позициониране в политическия живот зависи от това да останат заедно. Раздробени, по-скоро биха имали съдбата на градската либерална десница.  

Що се отнася до ДПС, те знаят кога да акцентират участието си в политическия живот и кога – премерено да се отдръпнат. Това е част от премерената им тактика,  подчерта Анастас Стефанов. 

Сред акцентите в политическия януари Стефанов посочи  Истанбулската конвенция, политическото противопоставяне в българския  Парламент,  но не на идейна основа, а за позициониране, дебата за европредседателството и налагането на темата за Западните Балкани като част от европейския дебат.   

Интервюто с Анастас Стефанов – в звуковия файл:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с д-р Ваня Танчева-Манчева

В рубриката „Добро утро, ден!“ тази седмица ни гостува Д-р Ваня Танчева- Манчева. Жена с размах, с чувство за хумор и дар слово, чийто професионален път от цели 42 години е свързан с контрола на здравната система в Пловдив и областта.  Минава през всички нива на ХЕИ и РЗИ, като последните 11 години, до 2021 година, е директор на инспекцията. Казва,..

обновено на 04.05.24 в 13:04

Бързата забрана на хазартната реклама е много съмнителна

Трудности бяха предварително предречени за значителна част от медиите, които разчитат на приходи от рекламите на хазарт. С изключително бързо проведена процедура парламентът въведе забрана за такива реклами, въпреки че очакванията бяха крайното решение да се вземе след изборите. Сега се случва се сякаш другата крайност – всяка..

обновено на 02.05.24 в 16:06

Необходима е промяна в детското здравепазване

Първоначалното правителствено разрешение частен инвеститор да построи детска болница бе спряно след негативната реакция на почти всички основни политически играчи. Най-активно се противопоставиха от Обществения съвет за създаване на национална детска болница. За трудното намиране на баланс между обществен и бизнес интерес в здравеопазването е..

публикувано на 02.05.24 в 15:51

Преподавател от ПУ подарява книга за маркетинга

" Стратегически аспекти на маркетинга " е новата книга на пловдивския преподавател по пиар, маркетинг и комуникационна политика д-р Любомир Стойчев . Монографията е вече рецензирана и издадена. Фокусът в нея е върху условията, при които действително стратегическият маркетинг съществува в България, като са изследвани големите предприятия от..

обновено на 02.05.24 в 12:23

Радикализираното говорене между партиите ще расте

В програма "Точно днес" разговаряме с политолога и експерт по изборни системи  Даниел Стефанов , който прогнозира кампанията, която се открива от 9 май за изборите 2 в 1, говорим още за надпреварата на партиите и за технологията на този вот, където бюлетините пак ще са опция за гласуване, наред с машините.  Даниел Стефанов каза по повод, че..

обновено на 02.05.24 в 12:23