Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Математиката е навсякъде около нас - основа на всички науки

| обновено на 03.04.18 в 14:47

Възпитаничката на ОМГ "Акад. Кирил Попов“ Таня Оцетарова ще следва мечтата си да продължи образованието си в едни от най-престижните  учебни заведения в света – Принстън и Станфорд, преборвайки се с над 35 000 кандидати от цял свят. Предложенията към 18 годишното момиче са впечатляващи за бъдещето й като перспективен млад човек и учен, а неин ще бъде изборът за пътя към познанието. 

Моята мечта е да се занимавам с математика на високо академично ниво. Засега нямам по-ясно изградена  представа точно как ще стане това, а просто знам,  че искам да се занимавам с науката, която харесвам още от малка и започнах да се състезавам. Доста хора ме подкрепиха  в тази дейност, директорът ми в училище – г.н Старибратов, много от хората, които работят в БАН и в Института по математика и информатика. Децата като мен, които искат да се занимават с математика и то с изследователска дейност, не са толкова много и затова възрастните хора – учените, се стараят много да ни подкрепят, за да успеем.

Този избор не беше предпоставен от моето семейство. Когато си много малък и нямаш ясна представа какво искаш да правиш, тъй като има много неща, които не си опитал и най-малкото ти е интересно за ги пробваш, за да видиш дали ще ти харесат, моето семейство искаше да се занимавам с нещо, в което ще съм добра. Започнах най-напред да се занимавам със спорт – художествена гимнастика, продължих със състезания по  български език и съвсем случайно  участвах в едно от състезанията по математика и понеже се класирах доста напред и ми беше интересно, продължих да решавам задачи, ребуси и когато бях в четвърти клас, успях да стана четвърта на едно от големите национални състезания и тогава реших, че ще кандидатствам в математическа гимназия и ще продължа да се занимавам  с математика и нататък.

Според таня Оцетарова математиката е навсякъде около нас. Тя е първоосновата на физиката, химията, на всички останали науки, може да се намери и в изкуството. 

Всъщност, аз много обичам да разглеждам произведения на изкуството свързани с математически покрития. Като цяло геометрията е много ясно видима, а математиката в музиката е нещо много специално., подчерта Таня Оцетарова.

В момента иновациите около нас са навсякъде, а в основата им са математиката и компютърните науки. И понеже заплащането в тази сфера е доста по-добро, отколкото в академичната, много от младите хора се насочват към по-приложната сфера, отколкото към академичната.

Изборът ми е труден, защото избирам между департамента по най-добра теоретична математика в университета Принстън и този с приложна математика в Станфорд. И в двата университета ще плащам почти една и съща сума.  Ще звърша и ще помисля евентуално за работа по-близко до България или в България, в зависимост от нещата, които ми се предлагат.

С умивка, Таня Оцетарова сподели, че предпочитанията й клонят към Станфорд, защото се намира в Калифорния, а там е по-топло.

Интервюто – от звуковия файл:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Ден на отворените врати в Арменското училище

Основно училище „Виктория и Крикор Тютюнджян” се намира в сърцето на Стария Пловдив сред китната зеленина на хълма Небет тепе. Арменското училище както обичат да го наричат пловдивчани  има 190-годишна традиция на добро образование и възпитание, в него се обучават деца от 1-ви до 7-ми клас както с арменски, така и с български произход. През настоящата..

публикувано на 25.04.24 в 17:30
Надя Василева, председател на БКЗ

Най-много служители в Пловдив се търсят в IT сектора

Работодателите в Пловдив прогнозират, че компаниите в региона, които ще назначават хора в следващите шест месеца, са с 11% повече от тези, които възнамеряват да съкращават работници. Това коментира в предаването "Ден след ден" на Радио Пловдив председателят на Българската конфедерация по заетостта (БКЗ) Надя Василева. Конфедерацията е публикувала..

публикувано на 25.04.24 в 16:33
Мира Радева

Опозицията доказа сила със свалянето на Росен Желязков

Свалянето на Росен Желязков от председателското място в НС от практическа гледна точка няма никаква стойност, тъй като депутатите излизат във ваканция до предсрочните избори. Смисълът беше да се докаже силата на парламентарната опозиция. Това коментира социологът доц. Мира Радева. Тя добави, че според нея партиите, които се обединиха..

публикувано на 25.04.24 в 15:55

Изборите ще бъдат решени от твърдите ядра

"Поисканата оставка на председателя на НС Росен Желязков е в резултат на негодувание от неговата работа - през последните седмици дневния ред за работата на Парламента беше доста "гъвкав", в последния момент се вкарваха точки, свикваха се заседания, включително и за същия ден. Това ядоса  всички останали политически сили, защото въпреки че..

публикувано на 25.04.24 в 10:29

200 специалисти идват в Пловдив за Академия Офталмология

Над 200 офталмолози се събират в Пловдив за участие във второто издание на Академия Офталмология. Форматът на конференцията е единствен у нас и специално създаден за млади офталмолози – млади специалисти и специализанти.  Да открият форума са поканени министърът на здравеопазването д-р Галя Кондева, председателят на Комисията по..

обновено на 25.04.24 в 09:35