Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Показват изложба "Трима парижани в Пловдив"

„Трима парижани в Пловдив“ е наименованието на експозицията, която се открива в Градската художествена галерия. 

Изложбата – живопис и скулптура, представя творби на трима български художници, творили във Франция – Андрей Лекарски, Лъчезар Ошавков и Никола Манев, който почина наскоро.

Проектът на Градска художествена галерия – Пловдив „Изкуство от Париж – Андрей Лекарски, Лъчезар Ошавков и Никола Манев #Заедно в Пловдив“ представя за първи път в съвместната изложба на трима от най-известните българи художници, които през последния половин век живеят и творят в Париж, Франция, черпейки вдъхновение от богатата култура на двете държави.

Името на изложбата „Трима парижани в Пловдив“ шеговито беше предложено и от тримата автори, още преди Никола Манев така неочаквано да си отиде. Проектът се подкрепя от Министерството на културата.

Лекарски, Манев и Ошавков са много добре познати във френските артистични среди, както и сред ценителите и изследователите на изобразителното изкуство у нас. Макар всеки от художниците да има отделни изяви в България, тримата заедно досега не са били представяни в нашата страна. За първи път изобщо това се случи тази пролет в Париж, където техни творби бяха изложени едновременно в Българския културен институт. При откриването на изложбата бяха представени и книгите "Пленникът на светлината" за Никола Манев с автори Елка Няголова и Валерий Пощанов; "Андрей Лекарски" от проф. Аксиния Джурова и автобиографичната "Лъчезар Ошавков" на френски език.


Съвместното представяне на творбите на големите артисти предлага впечатляващ паралел между техните стилове, художествени и идейни търсения през последните години. Такава експозиция дава представа и за някои тенденции във френското и в европейското изобразително изкуство изобщо.

Снимка




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Експозицията "Изповедта на Апостола" търси своето ново място

Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..

публикувано на 17.02.25 в 13:53

В Историческия музей - Смолян правят мартенички

Близо 600 деца  от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..

публикувано на 17.02.25 в 10:12

Пловдив е домакин на юбилея „България и българите заедно”

Възрожденската къща Верен Стамболян в Старинен Пловдив е домакин на юбилея „България и българите заедно” по повод 15 години радио „Татковина” и 5 години изложба „Заедно по пътя на Кирил и Методий“ .  Организатор на честването е Изпълнителна агенция за българите в чужбина, началото е в 18 часа.  Ще бъде направена видеовръзка с български..

обновено на 17.02.25 в 06:56

Преге - предаване за света на книгите, 15 - 21 февруари

В предаването за книги на Радио Пловдив на 15.02.2025 бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ ( нови книги ) Райнер Мария Рилке. Пред олтара на нощта. Избрана кратка проза. 120 стр., ок 2А, Недланд, 2024 Артур Кьостлер. Мрак по пладне. 2-ро изд., 250 стр., ок. 4А, Нике, 2025. Пол Остър. Баумгартнър. 208..

обновено на 16.02.25 в 12:48

„Алтер его” - памет за поета Гален Ганев

На 10-ти февруари ни напусна поетът Гален Ганев. Тази събота ще излъчим интервю с него от 2019-та година, което той даде специално за „Алтер его“. Ще си припомним думи за поезията, за книгите, за амбицията, за безсмъртието, за Шекспир, за Радой Ралин... Ще звучат и негови стихове. Гален Ганев е роден в Чирпан. Завършва РЕГ "Иван Вазов"..

обновено на 15.02.25 в 16:11