Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Очаква ни добра година, ако кризата не ни удари отвън

На пръв поглед ни очаква по-скоро добра година, тъй като натрупаният ръст като приходи в бюджета и заплати идва не от борбата с контрабандата,което премиерът често изтъква,  а от това, че повече хора работят, потребяват повече, повече осигуровки плащат и наистина състоянието на бюджета е доста добро. Само за месец декември са похарчени над 6,5 млрд лв, заяви икономистът от ИПИ Петър Ганев. Те включват традиционното харчене в рамките на месеца и над 2,5 млрд лв. от излишъка, половината от които отидоха за част от магистрала Хемус и някои други ведомства.

Вдигането на заплатите в публичната сфера с 10% и по-голям фокус при учителите и доброто състояние на частния сектор говорят за година, в която би трябвало да има повече пари в джоба на всеки.

Прибавяме и това, че инфлацията най-вероятно ще се задържи и ще остане на нивата на 2018 г. в рамките на 2-3%. Хората, които работят, ще видят покачване на заплатите около 8%-10%, което чувствително ще изпревари инфлацията.  Покачването на пенсиите също ще изпревари инфлацията, но това ще се случи след средата на годината. Пенсионерите ще посрещнат по-трудно по-високите цени, така че покрай сметките за ток може да се получи по-високо напрежение.

Макроикономистите обаче  имаме притеснение генерално в рамките на Европа, дали няма да дойде кризата отвън. Третото тримесечие в Германия беше негативно и стана модерно да се говори все повече за криза.

Прахосничество в публичния сектор, недостатъчно добро образование, липса на върховенство на закона са все познати неща, но те не са такива, които  носят криза, тя по-сокоро идва „отвън“.

Трендът за ръст на доходите продължава и през 2019 г. Интересното е, че до 2017 г. той бе воден от частния сектор до 2018 г. През 2018 г. и особено през втората половина в публичния сектор заплатите изпревариха частния. Възможно е това да продължи и през тази година. Има едно напомпване на заплатите в публичния сектор с фокус учителите, но в същото време имаме заявка от страна на работодателите, че предстои  по-сериозно покачване на заплатите. Предстои да видим.  

По думите на Ганев, от една страна ще има един ръст за по-квалифицирания персонал, но по-голямата въпростелна е какво ще се случи с другите работещи, които са на нивата  около средната и малко над минималната заплата.

България е възможно и сега да влезе в еврозоната. Чакалнята е валутен механизъм,  за това е необходимо политическо решение. Ако направим стъпка за влизане в чакалнята на  еврозоната,  това може да стане и в рамките на един уикенд. Беше ни подсказано обаче, че ако Правителството направи такава стъпка през лятото на 2018 г., ще ни бъде отказано. Затова бе предприет малко страничен вариант, който не се беше случвал  в рамките на еврозоната. Да поемеш  някакъв ангажимент и ако в рамките на годината ги изпълниш, тогава да бъдеш приет.

Направени бяха промени в законодателството, предстои проверка на шестте банки и е очевидно, че екшън планът се изпълнява. Големият спор обаче е дали в средата на годината няма да се окажем в чакалнята на еврозоната като в един нов Шенген, т.е. хем приближава, хем не се случва.

 До лятото на 2019 г.  ще стане ясно дали имаме политическо решение за влизане в чакалнята на еврозоната. То няма да се протака и ако до тогава не се случи, значи има решение за нов Шенген.

Интервюто - от звуковия файл: 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Нулевата ставка ДДС за хляба трябва да бъде запазена

"Професионалната етика изисква да кажа, че няма козуначено изделие, което да има себестойност 200 лв. Но нсе пак, търсенето определя предлагането. Не зная какви очаквания имат купувачите, които ще отделят 200 лв за козунак, но те едва ли ще вкусят нещо изключителнно, защото козунакът е изделие, което има много ясен състав. В резултат на спазването му,..

публикувано на 26.04.24 в 16:03

Големият въпрос на тези избори е знаем ли накъде отиваме

Това, което ентусиазира избирателите обикновено са две противоположни състояния - разочарование и гняв или пък надежда . За разлика от предишни периоди, в които сме били свидетели и на двете, то днес българите е на кръстопътно състояние - гледат с недоверие, страх, скептицизъм и описват собственото си отношение към дистанциране, определи социологът от..

публикувано на 26.04.24 в 11:04

Ден на отворените врати в Арменското училище

Основно училище „Виктория и Крикор Тютюнджян” се намира в сърцето на Стария Пловдив сред китната зеленина на хълма Небет тепе. Арменското училище както обичат да го наричат пловдивчани  има 190-годишна традиция на добро образование и възпитание, в него се обучават деца от 1-ви до 7-ми клас както с арменски, така и с български произход. През настоящата..

публикувано на 25.04.24 в 17:30
Надя Василева, председател на БКЗ

Най-много служители в Пловдив се търсят в IT сектора

Работодателите в Пловдив прогнозират, че компаниите в региона, които ще назначават хора в следващите шест месеца, са с 11% повече от тези, които възнамеряват да съкращават работници. Това коментира в предаването "Ден след ден" на Радио Пловдив председателят на Българската конфедерация по заетостта (БКЗ) Надя Василева. Конфедерацията е публикувала..

публикувано на 25.04.24 в 16:33
Мира Радева

Опозицията доказа сила със свалянето на Росен Желязков

Свалянето на Росен Желязков от председателското място в НС от практическа гледна точка няма никаква стойност, тъй като депутатите излизат във ваканция до предсрочните избори. Смисълът беше да се докаже силата на парламентарната опозиция. Това коментира социологът доц. Мира Радева. Тя добави, че според нея партиите, които се обединиха..

публикувано на 25.04.24 в 15:55