Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пловдив и Леуварден със съвместен проект

„Докато тя пее“ е съвместен музикален проект на Пловдив Европейска столица на културата 2019 и Леуварден – Европейска столица на културата 2018, който обединява артисти, представители на идишката, българската и ромската култура. Интензивната работа на група професионални изпълнители продължава вече втора година, като за пръв път резултатите от нея бяха представени в Холандия  по време на закриването на Европейска столица на културата там, а сега предстои да бъде показани и в Пловдив.

Събитията ще се състоят в три поредни дни, като началото ще бъде поставено с отворена дискусия на тема „Силата на жената и нейното място в различните култури“. Тя ще се проведе на 31 юли от 19 часа в СКЛАД, 4 ет., вляво и в нея ще се включат певиците Лусет ван дер Берг, Мария Пашева и Гинка Цер. Трите дами ще разкажат за традициите в техните общности и ще представят присъствието на жената във фоклора. Те ще изпълнят песни от всеки етнос, които разказват за важната мисия на девойката, майката и бабата в обществото.

Изявите на трите професионални изпълнителки ще продължат и по време на Международния фолкорен фестивал на 1 август от 19:00 часа на открита сцена пред Общината на пл. „Стефан Стамболов“. Към тях ще се присъединят музикантите Мирослав Турийски, Кристиан Желев и част от оркестър „Брестовица“ На 2 август от 16:00 часа в двора на еврейска синагога „Цион“ в Пловдив (ул. „Елиезер Калев“ 6) в културното пътуване ще се включи и Луцет ван дер Берг, инициатор на проекта и представител на идишката култура. Входът за събитията е свободен!

Участници в проекта:

Луцет ван дер Берг - певицата е инициатор на проекта. Тя е представител на идишката култура. Луцет е един от водещите гласове на новото поколение идишки певци. Участвала е в театрални постановки, концерти и фестивали в Европа и Северна Америка. „Докато тя пее“ е един от специалните музикални проекти, които Луцет развива като част от програмата на Леуварден 2018.

Мария Пашева ще представи българската култура в проекта. Тя е известен изпълнител на странджански и тракийски народни песни. Завършила е музикално училище "Филип Кутев" в град Котел. Певицата има множество международни участия и е била вокалист на няколко традиционни оркестъра.

Гинка Цер е певицата, която ще представи ромската култура. Нейните вокални възможности са с широк диапазон на изпълнение - Гинка изпълнява чудесно както ромски песни, така и българска народна музика. Има дългогодишна професионална практика и е един от утвърдените изпълнители на родопски песни.

Интервюто с мениджъра на поекта Станислава Ташева е в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Цинга Манга Фънк гостуват в Пловдив

Барабанистът Кирил Добрев е една от емблематичните фигури в етно-група Булгара. От 20 години се занимава с композиране и саунд дизайн за различни филмови, театрални и музикални проекти. През 2003 печели Аскеер за авторска музика към театралния спектакъл “Дивите”. Съавтор е с Влади Михайлов на музиката към българското предложение за Оскар “Кецове”,..

публикувано на 26.04.24 в 16:50

В "Срещите - разговор за морала

Преизвестно е - зад всяка криза стои моралът. А какво е моралът?  Илия Кожухаров, Петко Атанасов и отец Радослав Паскалев разсъждават в "Срещите" тази събота.  Бъдете с Радио Пловдив, интересно е!

публикувано на 26.04.24 в 10:15

Показват филми с "Поглед към другия"

Петдневна филмова поредица „Поглед към другия“ ще бъде представена от днес в Пловдив .  Международната селекция от киноразкази е инициатива на Гьоте институт - България  и сдружението „Арте Урбана Колектив“ и ще бъде показана в Лъки – Дом на киното. Програмата включва късометражни, документални и игрални европейски заглавия, както и..

публикувано на 26.04.24 в 06:37

Изложба на Александър Христев в галерия "Пловдив"

Дружеството на пловдивските художници представя изложбата „Палитра Европа“ на живеещия във Франция творец Александър Христев в галерия „Пловдив“ в сградата на Общинския съвет. Роденият през 1976 г. в Париж художник учи в реномирани частни училища в града, като след колежа посещава Екол  ПЕНИНЕНГЕН, Екол де ВОЗ АР, Ателие по живопис Де ла Вил..

публикувано на 26.04.24 в 06:29

Никола Илиев единодушно стана почетен гражданин на Пловдив

Пловдивският общински съвет единодушно удостои с отличието „Почетен гражданин на град Пловдив“ Никола Илиев за изключителен принос към опазване, съхраняване и развитие на музикалното наследство и популяризиране на българската народна музика. Никола Илиев е емблематична фигура за град Пловдив, обогатявайки културния пейзаж с непреходната..

публикувано на 25.04.24 в 11:25