Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ядрената енергетика има своето място за България

Интересът на източните инвеститори като “Росатом“, корейската и китайската кампания е осезателен, но големият въпрос около АЕЦ „Белене“ е дали самата ядрена енергетика е проблем. Кой изгражда централата или проблемите са по-различни. Това попита енергийният експерт  и председател на Движението за енергийна ефективност Димитър Иванов.

Той припомни, че при последното шумно спиране на строителството на централата преди 7 години, в качеството си на координатор на Комитет против проекта „Белене“, е настоявал за отхвърлянето му, поради изключително нескопосаното му конструиране.

Той беше зле конструиран и от инвестиционна, и конструктивна и  финансова точка, но винаги попада в сблъсъка на интереси, които не са само технологично ядрени. Те имат много базов характер, защото касаят енергийната политика в света.

Налице е отстъпление от ядрената енергетика, както и от традиционни  технологии като въглищната и газовата, за сметка на възобновяемите източници. Те обаче не са отговора, който трябва да получи нашата страна през това столетие, защото не могат да заменят толкова бързо, каквато е амбицията, традиционните източници на енергия.

Ще се получи дисбаланс, ако се отказваш от традициите технологии за сметка на идеите, както се случва напоследък.

Пример за това е драмата на Германия, която се отказа от ядрена енергетика преди 15 години, скоро ще затвори всичките си централи, а в момента води драматична  битка за „Северен поток“ 2, тъй като не може без големи газови  количества.

Това беше ясно преди 15 години и България ще се изправи пред същите дилеми. В момента водим разговор и той е вечният разговор за това, дали да я има централата или не.

Проектът не е само икономически и само търговски. Той е и геополитически, защото  битката на отделните видове енергия не е на икономическата ефективност и на технологиите, а идеологическа битка. Въпросът не е еднозначен, но за начина, по който съществуваме през 60-те години, в които светът се модернизира, ядрената енергетика има своето място.

 И ако сега се оттеглим от ядренатата енергетика, ще разрушим наш утвърден модел, който съществува тук от години.

Цялото интервю с Димитър Иванов чуйте от звуковия файл: 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Ден на отворените врати в Арменското училище

Основно училище „Виктория и Крикор Тютюнджян” се намира в сърцето на Стария Пловдив сред китната зеленина на хълма Небет тепе. Арменското училище както обичат да го наричат пловдивчани  има 190-годишна традиция на добро образование и възпитание, в него се обучават деца от 1-ви до 7-ми клас както с арменски, така и с български произход. През настоящата..

публикувано на 25.04.24 в 17:30
Надя Василева, председател на БКЗ

Най-много служители в Пловдив се търсят в IT сектора

Работодателите в Пловдив прогнозират, че компаниите в региона, които ще назначават хора в следващите шест месеца, са с 11% повече от тези, които възнамеряват да съкращават работници. Това коментира в предаването "Ден след ден" на Радио Пловдив председателят на Българската конфедерация по заетостта (БКЗ) Надя Василева. Конфедерацията е публикувала..

публикувано на 25.04.24 в 16:33
Мира Радева

Опозицията доказа сила със свалянето на Росен Желязков

Свалянето на Росен Желязков от председателското място в НС от практическа гледна точка няма никаква стойност, тъй като депутатите излизат във ваканция до предсрочните избори. Смисълът беше да се докаже силата на парламентарната опозиция. Това коментира социологът доц. Мира Радева. Тя добави, че според нея партиите, които се обединиха..

публикувано на 25.04.24 в 15:55

Изборите ще бъдат решени от твърдите ядра

"Поисканата оставка на председателя на НС Росен Желязков е в резултат на негодувание от неговата работа - през последните седмици дневния ред за работата на Парламента беше доста "гъвкав", в последния момент се вкарваха точки, свикваха се заседания, включително и за същия ден. Това ядоса  всички останали политически сили, защото въпреки че..

публикувано на 25.04.24 в 10:29

200 специалисти идват в Пловдив за Академия Офталмология

Над 200 офталмолози се събират в Пловдив за участие във второто издание на Академия Офталмология. Форматът на конференцията е единствен у нас и специално създаден за млади офталмолози – млади специалисти и специализанти.  Да открият форума са поканени министърът на здравеопазването д-р Галя Кондева, председателят на Комисията по..

обновено на 25.04.24 в 09:35