Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изложба за първото българско изложение в Пловдив

Тази година се навършват 127 години от първата общонационална художествена изложба, проведена в Пловдив. В централния павилион на Първото българско промишлено-земеделско изложение от 1892 г. е организиран специален художествен отдел, в който със свои произведения участват 16 автори. Проектът възстановява тази паметна изложба, за да срещне българското художествено наследство със съвременната публика. 

Промишленото изложение има дълга предистория, още преди Освобождението. Първата идея е да бъде в Русчук (днешно Русе) заради географското си положение и славата си на културен център. Плановете се осуетяват и с пристигането на Фердинанд като добър държавник решават да проведат това изложение в Пловдив, разказа изкуствоведът Пламен Петров. 

По това време Пловдив вече е своеобразен център на икономиката и културата и тук държавата застава зад такава инициатива. Такива изложения вече са правени в Париж и Виена и точно това във Виена е послужило за модел на пловдивското, допълни експертът.

Заедно с колеги Пламен Петров дълго време е проучвал архивите в пловдивската библиотека и на местните вестници, за да събере сведения за първото пловдивско изложение през 1892 г. 

Изложбата се открива тази вечер в Градската художествена галерия от 18.00 ч. 

Проектът е част от Пловдив Европейска столица на културата. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Отново международен фестивал на поезията "Орфей" в Пловдив

Международният фестивал на поезията „Орфей“ стартира в Пловдив в 18 ч. в Малката раннохристиянска базилика. В седмото му издание участват 12 поети от 9 страни, които ще четат на роден език и в превод на български. След рецитала ще се състои церемония по награждаването на тазгодишния призьор с Голямата награда „Орфей“ за изключителни достижения..

обновено на 09.05.24 в 08:19

Живописецът Илия Желев открива изложба в ГХГ - Пловдив

Eдин от най-разпознаваемите български живописци Илия Желев открива изложба в Градската художествена галерия в Деня на Европа - 9 май.  На първия етаж в сградата на Главната той ще покаже 27 произведения в стила, който почитателите му у нас и особено в Германия и Австрия добре познават. Както пише за него немският критик Ралф Ренсман:..

обновено на 09.05.24 в 08:18

Вечер за писателя Агоп Мелконян в читалище "Възраждане"

Вечер, посветена на писателя Агоп Мелконян (1949-2006 г.), ще се проведе тази вечер от 18,30 ч. в читалище „Възраждане“.  Проявата е по повод 75-ата годишнина от неговото рождение. В присъствието на съпругата му Людмила Мелконян ще бъдат представени стихосбирката „Територия, недокосната от позори“ и сборникът „Спомен за света на Агоп Мелконян“...

публикувано на 09.05.24 в 07:41

Атанас Маринчешки събира изгреви и залези в "Сигна"

Самостоятелна изложба живопис показва художникът Атанас Маринчешки в галерия „Сигна“. Това е третата изложба в галерията на автора, който след години работа в полицейските служби, се отдава изцяло на живописта, като изгражда свой стил и почерк на изобразяване. Съдържа 17 маслени платна. Характерни за неговите картини са наличието на..

публикувано на 08.05.24 в 15:24

Великите европейци - Вацлав Хавел

Пражкото летище се казва „Вацлав Хавел”. Ако Чехия имаше космодрум – и той щеше да се казва така. А ако някъде по света имаше мярка за морален авторитет в политиката, то тя също можеше да бъде назована Хавел. Дайте ми десет Хавела честност, че моята внезапно свърши – би казал някой политик, нахлул задъхан в политическия магазин. Нямаш и един..

публикувано на 08.05.24 в 14:05