Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Палиативните мерки няма да решат кризата в енергетиката

Служебното правителство се опита да реагира на енергийната ситуация в Европа, но трябва да е ясно, че цените у нас са по-ниски не заради усилията на кабинета, а единствено и само заради работата на ТЕЦ „Марица Изток“ – 2, коментира пред Радио Пловдив енергийният експерт Васко Начев - час преди обявяването на правителствените мерки за справяне с кризата в енергийната сфера.   

Начев припомни твърдението на „Булгаргаз“, че няма възможност за внос на азерски газ, защото интерконекторът с Гърция не е готов. Според него обаче, независимо че връзката не е довършена, по-евтиният азерски газ може да се внесе у нас. „Ние внасяме една четвърт ¼ от възможния капацитет, който имаме за внос и не разбирам защо това се случва. Иначе се надявам, че догодина юли месец интерконекторът най-сетне ще бъде пуснат в експлоатация“, каза експертът.

Той заяви, че няма много полезни ходове в ЕС, за да има спад в цените на енергоносителите. „Има обаче три неща, които могат да се свършат в цяла Европа, защото "зелената идея"  ни доведе до настоящото положение. "Аз не съм противник на зелената енергия, но зад нея вървят сериозни финансови интереси“.

Първата мярка, според енергийния експерт Васко Начев, трябва да е незабавен мораториум на зеления рекет за въглеродните емисии.

Втората е такса задължение към обществото. „Тя не е голяма, но ще внесе глътка въздух за и за бизнеса, и за крайния потребител". КЕВР засега пази битовите потребители у нас, а европейските потребители вече са под ударите на високите цени. Очаква се обаче догодина у нас увеличение при електроенергията - до 5%.

Третата мярка, която може да се въведе, е понятието „енергийна бедност“, добави Васко Начев. „Това понятие обаче трябва да е изпълнено със съдържание и яснота, т.е. да е ясна границата на тази бедност. Тази мярка е необходима, за да могат хората да си правят сметките“.

Той беше категоричен, че енергийният пазар е свободен и ние не можем да го атакуваме с рестриктивни мерки, защото ще бъдем „наказани“. „Не можем да посягаме на енергийния пазар с "бутонките напред", защото това е палиативна мярка и тя няма да реши проблема напред във времето. Трябват ни трайни мерки и то занапред, за да могат хората у нас да понесат тежката зима, която ни очаква“, каза в заключение енергийният експерт.

Цялото интервю чуйте от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В радиото не можеш да остарееш!

„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..

публикувано на 27.12.24 в 16:32

КЦМ отличи служители, работили по програма "Благодетел"

 На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..

публикувано на 27.12.24 в 10:33

Българите са доволни в личен план и песимисти за държавата

Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания".  То е проведено от  1 до 10 декември  и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията.  Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...

публикувано на 27.12.24 в 09:22

Споделеното родителство ще спре семейните войни

В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма  "Точно днес" коментира темата  за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..

публикувано на 26.12.24 в 10:56

Иконографията на Рождество Христово

Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..

обновено на 25.12.24 в 09:49