Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Санкциите ще изровят пропаст между Путин и руския елит

| обновено на 23.02.22 в 15:52

Изострянето на конфликта между Москва и Киев, особено след като руският президент Владимир Путин призна независимостта на Донецката и Луганската народни републики, доведе до налагане на санкции от редица страни към Русия. 

От днес пък Украйна се готви за извънредно положение и свика запасняците под бойните знамена. 

До къде ще стигне конфликтът и как напрежението ще се отрази на България и българите? 

В седносрочен план конфликтът ще ескалира. Топката в момента е в полето на украинското ръководство – дали ще отвори или не, военни действия срещу отцепилите се области - коментира пред Радио Пловдив политологът Валентин Вацев. 

Проблемът е друг – общата геополитическа обстановка в Европа и света се усложнява. За България все пак няма пряка опасност, ние сме просто физически далече от горещите точки. Но, като част от ЕС, ние носим цялото бреме на икономическата обстановка, която се изостря.

Предупреждението на Медведев за огромно завишена цена на газа е опасно, но все още  не може да се гледа на него като легитимен говорител на руското правителство. 

Това би било икономически колапс за Европа, но най-вече за нас, ние не можем да понесем такъв ръст на цената.

В цялата крази определящи са отношения не между Москва и Киев, а руско – американските отношения.  На световната сцена се появи нов геополитически играч – Китай.  Започна  пренареждането на световната  геополитическа карта. При такъв глобален преход  от еднополярен към вече триполярен свят винаги има „турболентност“. 

Санкциите ще окажат ли влияние върху Москва?

Рестрикциите все повече ще се утежняват. Те обаче няма да засегнат директно руската икономика или руския народ. Те са насочени секторно, към руския политически елит.  Затова е възможно, този елит да се възпротиви на политиката на Путин, защото е пряко и тежко засегнат. Целта е  санкциите да изкопаят пропаст между Путин и руския икономически елит.

Все пак, война не се очертава, НАТО няма да воюва за Украйна.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Все чакаме принца на бял кон, а той идва на магаре

Изборът на председател на НС е заложник на промените в Конституцията, които направиха тази фигура потенциален служебен премиер, посочи социологът доц. Татяна Буруджиева.  По думите й живеем в символен свят, в който като избиратели чакаме принца на бял кон, но идва принцът на магаре и ние няма как да го изберем, защото е на магаре... Така влизаме в..

обновено на 26.11.24 в 11:38

Всеки човек може да прояви най- висшата форма на щедрост

По случай "Щедрия вторник" между 3 и 5 декември Българската болнична асоциация организира кампания по кръводаряване заедно с Националния и регионалните кръвни центрове от страната и с партньорството на фондация BCause.  Освен да благодарим на тези, които даряват, празникът е повод да обърнем по-сериозно внимание на темата за дарителството в здравния..

публикувано на 26.11.24 в 11:37
Д-р Николай Болтаджиев

НЗОК не трябва да пести, а да плаща за качествено лечение

Включване на нови профилактични изследвания в пакета, заплащан от Здравната каса, предлагат от здравното министерство с нормативни промени. Целта е ранното откриване на хронични бъбречни заболявания и рак на маточната шийка. Предложението предвижда НЗОК да поема две допълнителни изследвания за оценка на бъбречната функция. Идеята е да се..

публикувано на 26.11.24 в 11:19

Повече от 55% е загубата на вода в Пловдив и областта, от догодина 3,56 лв. куб. м. вода

Цената на водата в Пловдив, Пазарджик и Смолян ще се повиши от 1 януари догодина , показват разчетите на Комисията за енергийно и водно регулиране. Те предвиждат промени в цената на водата в 28-те ВиК дружества в страната. Новите цени са заложени в проект на решение, което ще бъде обсъдено публично в четвъртък в сградата на регулатора.  В Пловдив..

обновено на 26.11.24 в 10:21

Утайките в Катуница са цъкаща бомба, но трябват проект и пари

Рекултивацията на старото депо за утайки край Катуница бе дискутирана на заседание на Общинския съвет на Садово днес.  Проблемът с хвостохранилището стана отново актуален след големия пожар в края на октомври, чието потушаване отне десетина дни.  Според председателя на местния парламент Атанас Телчаров потушаването на пожара решава проблемът на..

публикувано на 25.11.24 в 16:06