Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Само Китай може да повлияе на Путин да спре войната в Украйна

Снимка: БНТ

Този коментар напрови израелският историк, писател, политик и публицист с български корени Михаел Бар - Зоар. Китай е съюзник на Русия, двете страни имат взаимна нужда една от друга, двамата президенти са приятели и това е единственият възможен и успешен лост на влияние върху Русия, каза професорът.

Според него корените на настоящия конфликт са още във времето след разпада на Съветския съюз и опита на НАТО да направи кръг около Русия, приемайки за членство бивши републики. Втората причина е желанието на Путин да върне границите на Русия към времето на съюза, затова и неслучайно той говори, че руснаци и украинци са един народ. 

Бар - Зоар коментира, че днес Русия не се страхува от Запада. Санкциите и на САЩ, и на ЕС са към олигарските на Русия. Европа получава горивата си от Русия и за разлика от САЩ, които имат 7% внос на петрол от Русия, губи много повече.

Америка, Китай и Русия са трите големи сили на бъдещето, прогнозира историкът. Целият свят ще бъде под силното влияние на отношенията между тях. След 70 години мир светът видя, че войната е възможна и ние ще бъдем под постоянна заплаха от нова световна война, коментира още Бар- Зоар.

Той описа и друта опасност. Поляризацията в света е много силна - между леви и десни, образовани и необразовани, богати и бедни. Това може да скъса нашите общества отвътре и върху това трябва да се работи. То изисква огромно усилие, насочено към образованието на младите, които са подложени на атака от информация, но и от фалшиви новини.

Демокрацията е много тънък слой на нашата кожа и е много лесно може да се наруши и да се захвърли, затова нямам добра надежда за нашия свят, казва проф. Бар- Зоар.

Той е в Пловдив на среща с президента Петър Стоянов и с представители на интелектуалците и на местната власт,  продължавайки каузата да популяризира историята за спасяването на българските евреи, на която посвети книга, излезе и документален филм, а сега ще търси средства, за да се направи игрален филм.

Хората не четат книги, а трябва да достигнем да милиони, които да разберат какво е направила България.

Цялото интервю е в прикачения звуков файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28