Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Призната е Охридската, а не Македонската архиепископия

Налива ли масло в огъня при преговорите между България и Северна Македония решението на Вселенската патриаршия да признае Македонската православна църква под името Охридска архиепископия - ще попитаме проф. Христо Матанов.

"В Църквата нищо не става много бързо. Реакция ще има, но тя няма да бъде светкавична, както се очаква от светското общекство. Поначало БПЦ е обвинявана в мудност". Това заяви проф. Матанов.

Той обаче уточни, че вселенският патриарх е признал не Македонската църква, а Охридската архиепископия, което не е едно и също. Като аргумент той посочи, че в  противоречие на историческата истина, там смятат, че Охрид е родното място на Юстиниян и затова са му направили статуя в Скопие на трон. 

"Охридската архиепископия е създадена като правоприемник на Преславската партриаршия от Василий ІІ, а в устава на БПЦ е посочено, че тя е правоприемник, освен на всички други, и на Охридската архиепископия. Вероятно тук ще се търси и смисъла на това, какъв да бъде нашият отговор на този акт".

Проф. Матанов предупреди, че който не бърза,  го изпреварват и припомни, че преди години от БПЦ бе поискано да бъде Църква - Майка. "Тогава бе отказано, под предлог, че се нарушават църковни правила. Само че новите решения винаги са свързани с нарушаване на църковните правила, които възраждат "доброто старо".  Защото Църквата не е институция, която се отличава с новаторство".

Решението за признаването обаче вече е взето. На факта трябва да се гледа не толкова като на противовес на БПЦ, а като на заплитане на голямата геополитическа игра между Московската партиаршия, Украинската патриаршия, Македонската патриаршия, Сръбската партиаршия и Българската патриаршия..

"Публична тайна е, че вселенският патриарх играе по американски правила. Моментът за решението едва ли е избран случайно. Независимо че религиозната тема не се намесва толкова пряко, вселенският патриарх очевидно иска с този акт да подкрепи Украинската църква, макар и индиректно". 

Проф. Матанов бе категоричен, че България не трябва да вдига ветото на Северна Македония, докато там "плюят върху страната ни".

 "Илюзия е, че историята пречи на някого. Тя казва истината и който не се съобразява с нея, е лично негова работа. ЕС и Америка изхождат от някакви геополитически съображения, оказвайки натиск на България за ветото. Аз не се признавам за татарин... това е обидно и те използват това като стара руска алюзия за обида на България. А руснаците не правят разлика между Волжска България и Дунавска България..."

Той бе категоричен, че България трябва да удържи на геополитическия натиск от страна на САЩ и ЕС с архумент, че това се е случвало от тяхна страна и с други държави по различни теми.

Интервюто - звуковия файл:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56