Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Асен Колев с премиера на книга за исляма

| обновено на 19.05.22 в 09:46
2
Снимка: http://politikavplovdiv.com

Премиера на книгата „Ислямът в България: История, религия, право“ на автора д-р Асен Колев ще се проведе в Пловдивския университет.

Книгата ще представят: проф. д.н.к Мария Шнитер, Елена Янева - журналист, и самият д-р Асен Колев. 

Начало: 17 часа, място: 9 аудитория.

Д-р Асен Колев е роден през 1949 г. в Асеновград. Завършил е Академията за обществени науки – София през 1979 г. През 1984 г. защитава дисертационен труд по актуалните етно-религиозни проблеми в БАН и има научна степен „Доктор по философия“.

Публикувал множество научни статии за съвременни проблеми и процеси на етническите и религиозни общности в България. Задълбочено работи по ислямската проблематика и съвременните измерения на тази религия в България и Европа. Има издадени две книги – „Мешерето – мит и реалност“ и „Ролята на политическите партии сред етническите общности в България“.

Специализирал по въпросите на етническите групи в Държавен университет „Ломоносов“ – Москва, Русия,  по въпроса на исляма  в Ташкент, Узбекистан и по покана на фонд „Маршал“ в САЩ в обучение за участието на малцинствените групи в управлението на различните държавни институции. Активен общественик и многогодишен член на НССЕИВ към МС. 

"Често някои автори посочват радикалния ислям, но исторически погледнато насилие има в юдеизма, когато се заражда. В християнството в новия завет на едно място Исус Христос каза: 

"Аз не съм дошъл на земята да донеса мир, а идвам с меч и огън, ще противопоставя бащата срещу сина, сина срещу бащата и т.н. Подобни тези има и в исляма - при сражавалите се за своята религия: „където сварите неверника го убийте". 

Всички религии са преминали период на утвърждаване, което не винаги става с мирни средства, но важното е, че всичко това трябва да се разглежда само в исторически аспект. Не трябва да се пренася механически в съвременния живот, защото пренасянето на подобни тези в съвременния свят и отношения само усложняват ситуацията. 

Необходимо е още в училище да се изучават основните канони на християнството, юдеизма, исляма, за да се изграждат едни толерантни взаимоотношения. Непознаването на дадена общност, религия води до страх, води до дистанция, води за съжаление и до конфликти", коментира д-р Асен Колев. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Награда „Чест и слово“ за проф. Кирил Топалов

На официална церемония в Тракийския културен дом в Пловдив ще бъде връчена наградата „Чест и слово“ на професор Кирил Топалов. Тя се присъжда за цялостния му принос към българската литература и култура.  Наградата ще бъде връчена от Нонка Матова, председател на Тракийското дружество „Войвода Руси Славов“ в Пловдив и Димитър Янев, съучредител и..

обновено на 31.10.24 в 08:46

Премиера на "Кентървилският призрак" в Кукления театър

Премиерното заглавие на сезона в афиша на Държавен куклен театър Пловдив „Кентървилският призрак“ от Оскар Уайлд  ще бъде представен на сцената на театъра.  Спектакълът е определен като представление за семейна публика в категорията представления за възрастни, които се играят в четвъртък от 19 часа.  Режисьор е Елица Петкова.  Сценографи и автори..

публикувано на 31.10.24 в 06:39

Концерт „Български баси за Борис Христов“ в Дома на културата в Пловдив

Държавна опера-Пловдив представя галаконцерта „Български баси за Борис Христов“ тази вечер от 19 часа в Дома на културата. Проектът на Националния музей „Борис Христов“ обединява български оперни театри, оркестри, диригенти и солисти в отбелязването на 110-годишнината от рождението на великия оперен артист, педагог и дарител. В концерта..

публикувано на 31.10.24 в 06:27

Цочо Пеев участва в Чили с карикатури за AI и обучението

Четирима български художници участват в международна изложба в Чили. Пловдивският карикатурист Цочо Пеев изпраща три свои работи, като и трите са класирани за финалната изложба Humor Sapiens в Сантяго де Чили.  Другите творци от България са  Живко Тенев-Gissen, Александър Симов и Валери Александров.  В изложбата участват 351 артисти от 65..

публикувано на 30.10.24 в 16:00

Представят книга и изложба за българския продуктов дизайн

Националното представяне на книгата "Български продуктов дизайн 2000/2022" ще се състои в културен център Elysium Plovdiv. Също там се открива изложбата "Съвременен български продуктов дизайн“.  Тя се организира от MD - списание за дизайн, интериор и архитектура.  От 14 часа е предвидено официално представяне на изложбата и книгата, а гости на..

публикувано на 30.10.24 в 09:11