„Така както бяха представени корекциите на пенсиите има риск да се създадат свръхочаквания, защото като чуеш 20% увеличение човек почва да смята 500 по 20%, т.е. ще взема 600 лв. Това обаче не е точно така.
Истинските данни са следните – това, което до сега беше временно част от пенсията ковид добавката (60 лв.) – сега става част от пенсията, така че тези 60 лв. хората и досега ги получаваха няколко месеца, ще продължат да ги получават.
Всъщност новите пари, ако така мога да ги нарека, които хората ще получат са парите над този нов размер,т.е. пенсия плюс ковид добавки, която прави новата пенсия. Върху нея ще има увеличение, което средно ще бъде някъде около 10% .
По-коректно е да се каже на хората, че пенсията юли месец, ако я сравнят с тази от юни ще видят една разлика от около 10%“, коментира Нейков.
Той добави, че правителството продължава да върви по пътя на предшествениците си – да пипа пенсионния механизъм и да го ерозира. По думите му непрекъснато се разкъсва връзката между приноса на човека и резултата от този принос, т.е. пенсията.
„С това увеличение минимална пенсия ще стане 467 лв., което значи, че ще е с близо 100 лв. повече. Все още няма точни оценки, но около 60% от пенсионерите в България ще получават една и съща пенсия – минимална. Това е резултат от пипането на модела, в който имащия най-малкия принос и аз, който работя 20-25 г., взимаме едни и същи пенсии. Това удря в доверието на осигурителната система“, каза Нейков.
Спорен него същия подход следва и отстъпката от 0,25 ст. за литър гориво. Иван Нейков обясни, че този който има по-големи възможности ще получи и повече.
„А какво да прави човека, който няма кола, не може да си го позволи всичко това“, заяви Нейков. Той подчерта още, че на преди новия енергиен сезон трябва да се помисли за нов подход при програмите за енергийно подпомагане - или да ги разширим за повече хора, или да увеличим размера.
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..