Безспорно антикризисните мерки на правителството са полезни. Всяка стотинка помощ и отстъпка са полезни за всяко домакинство. Но големият въпрос е дали те биха повлияли на инфлацията, която трайно се настанява у нас.
Това кометнира пред Радио Пловдив Богомил Николов от "Активни потребители".
Той припомни, че българите сме виждали и по - лошо, имаме горчив опит с много по - голяма инфлация.
Мерките няма да спрат инфлацията, убеден е Николов. По думите му, трябва да се търси много по - трайно решение за потискане на това нарастване на цените.
Диференцираното ДДС
По повод 0% ДДС на хляба Богомил Николов припомни, че самите производители са заявили, че трябва да сме благодарни, че няма да вдигат цената на хляба, камо ли да я намалят.
Това го видяхме преди време и с ресторантите. За съжаление една идея, която имаше широка подкрепа, се провали с гръм и трясък, каза представителят на „Активни потребители".
Намаляването на ДДС се явява средство за субсидиране на даден бизнес, а не за подпомагане на крайните потребители, коментира Николов.
Всички по веригата на ДДС са нещо като счетодовители, които само начисляват, а крайният потребител плаща, обобщи той.
Появява се и много лош ефект - много бизнеси започнаха да претендират за същото. И това няма да има край, прогнозира Богомил Николов.
Когато говорим за подпомагане на гражданите и на домакинствата, приоритетът трябва да бъде тяхната нужда. А това може да стане по линя на социалното подпомагане.
Цените не могат да се променят с промени на ДДС, заяви Николов.
Има ли спекула?
Там, където има регулирани цени, нещата са относително стабилни. Там, където има свободен пазар, може да има инфлация и подобни явления, посочи Николов.
Спекула като термин в свободната икономика не съществува.
Има картели, различни съгласувани практики, които увреждат конкуренцията. Там трябва да е насочено вниманието и то най - вече по веригата на снабдяването, не в крайните магазини. Защото причините за инфлацията не са в морала на търговците в супермаркета. Те са от веригите на доставки, най - вече горивата са факторът.
Там трябва да се търси решението. Това вече е държавната политика.
Глобални ефекти не могат да се минимизират с локални средства, убеден е Богомил Николов.
Той изрази надежда, че тези външни фактори ще отслабнат.
Националните и локалните мерки трябва да бъдат фокусирани върху покупателната способност на хората с най - ниски доходи. Така най - малко ще усетим негативните ефекти.
Интервюто на Елена Крушкова с Богомил Николов е в звуковия файл.
"И я превърнаха в пустиня. И нарекоха това мир." С този цитат от Тукидит п олитологът от Софийския университет проф. Татяна Дронзина коментира пред Радио Пловдив преговорите между САЩ и Русия за примирие в Украйна. Тя изрази притеснение, че до този момент Украйна не получава гаранции за сигурност отникъде. Това е една търгашеска..
"По-трудната задача при въвеждането на еврото вероятно ще е да убедим българските граждани, че това е това е по-добрият избор за тях самите, отколкото управляващите да убедят отговорните за членството европейски институции", смята икономистът Георги Стоев. Наскоро той обяви в профила си във Фейсбук готовост да отговаря на въпроси на интересуващи се за..
Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната. „Докладът за членството..
Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..
Смешна е историята дали е вярно, че България е изпълнила критериите и може да влезе в евозоната от 01.01.2026 г., защото става въпрос кога точно се закръгля при изчисляването на критерия. Това заяви в предаването "Точно днес" макроикономистът Георги Ганев . "Когато се опитваш да вкараш аналогова действителност в дигитални цифрови критерии, понякога..