Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вицепремиерът задълбочи разделението ни за бежанците

София Коен от фондация „Три жени“ коментира за  "Ден след ден" проблема с преместването на украинските бежанци и причината  в отворено писмо до вицепремиера Калина Константинова да определят видеообръщението й като срам. 

Тя обясни, че са получили голяма подкрепа от хората за изразанета позиция  в писмото. Според Коен, още в първите седмици след пристигането на бежанците доброволците са били оставени без помощта на държавата в посрещането и настаняването им.

След това, като че ли щабът съумя, да вземе нещата в ръце. Това се случи след като бяха сменени кадри и щабът бе сформиран от качествени хора и заработи много добре. Хората работиха изключително много и работеха адекватно, защото разбираха и  познаваха проблемите на бежанците, обясни Коен.

Тя припомни, че в началото доброволците сами са помагали  на тези хора, които са бягали от войната изтощени, изплашени и без средства. След това е била свършена много работа. 

Настаняване в луксозните хотели беше естествен ход на  собственици на тези хотели, когато пожелаха да помогнат. След това беше установена  програмата, чрез която почнаха да получават заплащане и ако трябва да бъдем откровени всъщност държавата с тези пари, които похарчи, за да помогне на  бежанците, всъщност помогна изключително много на тези хотели. И пари, които получихме от ЕС, за да финансираме подкрепа за бежанците отидоха в нашата собствена икономика и в подкрепа на един бранш, който беше ударен от кризата по време на пандемията, подчерта Коен. 

По думите и възникват въпроси за това какво се случава с останалите пари, защото са изхарчени 54 милиона  по справка на последни отчети на щаба.

Тя обясни, че в действителност е работено  усилено, но са допуснати и грешки. 

Грешката, която и ние посочваме, заради това, че познаваме бежанците, е в комуникацията, която не е проведена правилно с тях. Те не са попитани от какво имат нужда, не е коментирано с тях какъв е държавния план за преместването им. До последния момент не са знаели къде ще бъдат закарани от съображение за сигурност. 

Тук се счупва програмата и системата, соперд Коен. Калина Константинова в обръщението си изразява едно съжаление от провала на системата, ние като организация също съжаляваме. Но тя неможе да влага личен момент.

Коен смята за неуместни  приказките за претенции на бежанците, защото има правила и всички трябва да ги спазват. 

Най-различни хора, с най-различни претенции има във всяка една социална група. Няма от какво обществото да се тревожи. Болезнено е, когато цялото общество се настройва от подобни реплики. Това, което направи Константинова с обръщението си е подобно, тя внесе допълнително разделение, посочи Коен.



По публикацията работи: Елана Крушкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56