Така в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив проф. Румяна Коларова коментира регистрирането на „Продължаваме промяната“ и „Демократична България“ не като коалиция, а поотделно за явяването на предсрочните избори.
Тя добави още, че практиката в Европа показва, че центристките партии се появяват в критична ситуация, но не бива да забравяме, че всеки инцидент е временен.
Според проф. Коларова е рано още да се прогнозира дали бъдещото правителство би заложило на кабинет на основата на експертността или евроатлантизма, тъй като не може да се предвиди категорично кои ще е мандатоносителят и с какъв ресурс от депутати ще разполага в НС.
„Съществената разлика, която можем да търсим е дали ще се възпроизведе ситуацията, която наблюдавахме на предните избори. Тук не е толкова важно дали ще имаме повторение на т.нар. партии на промяната.
Големият въпрос е дали ще се създаде псевдо двублоковата структура – партията на промяната срещу партиите на статуквото. Казвам псевдо, защото като партии на промяната бяха посочени и такива като БСП, които са най-старите в политиката.
Също така и ДБ, защото ключова част от хората й имат история в управлението с участието чрез Реформаторския блок“, коментира Коларова.
По думите й най-страшното в кабинета Петков е бил популисткият характер на лозунга промяна, защото промяната и антикорупционното говорене са празни думи. "Добрият предприемач, не винаги е добър управленец", обясни проф. Коларова.
Тя уточни и че политиката на управление без грам риск, която прилага служебното правителство, също не е добър вариант.
"Реагираха неадекватно на екологичната криза в Искрец. Трябваше да се вземе решение за затваряне на дериватите на електроцентралите. Това не се случва.
Начинът, по който ще функционира служебното правителство ще зададе и контекства, в който ще избираме политици от тук нататък", добави проф. Коларова.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Мерки за подобряване на дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия. "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..
Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..