Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Чепеларе организира хайдушките празници "Капитан Петко войвода"

За пета година община Чепеларе организира Национални хайдушки празници „Капитан Петко войвода".

От 11 часа пред паметника на Капитан Петко войвода в Чепеларе ще бъде посрещнат Капитан Петко войвода на кон с възстановка, в която ще бъде поднесена истинската му пушка, предоставена от Регионален Исторически Музей „Стою Шишков“ – гр.Смолян.  Малките моми от детски театрален състав към НЧ „Родопска искра 1880“ гр. Чепеларе ще закичат Войводата и официалните гости с венци от трендафил и здравец.

Заедно със своята чета, в лицето на специалните гости Гайдарски състав „Капитан Петко войвода“, Сдружение „Родопски хайдути“, Конна база „Аспарух“ и самодейни състави към Община Чепеларе, Капитанът ще поведе тържествено шествие към площада, където ще бъде посрещнат с хоро и любимата му песен.

Гостуващата ценна историческа изложба „125 години организирано тракийско движение“, предоставена от Съюз на тракийските дружества в България ще бъде разположена в градска градина и представена от професор – историк към Тракийски научен институт.

В музея на ските и ски спорта ще бъдат изложени експонати от изложбата „Закъснялата свобода на Родопите“, част от която е и капитанската пушка. Изложбата е предоставена от Регионален Исторически Музей „Стою Шишков“ – гр. Смолян.

Обръщение към присъстващите от сцената ще отправи синът на Николай Хайтов – арх. Здравец Хайтов.

По публикацията работи: Димитър Владимиров


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Слънчева, но студена сряда

В сряда времето ще бъде предимно слънчево, но и студено. Сутринта е възможно образуването на мъгли, които до обяд ще се разкъсат до слънчево време.  След обяд от запад облачността ще започне да се увеличава. Вятърът ще бъде умерен от изток-североизток. Максималните температури ще бъдат предимно между 2 и 9 градуса. В планините ще бъде слънчево, с..

публикувано на 12.02.25 в 06:12

Жители на Скутаре недоволстват от лошо елзахранване, плашат с протести

Жителите на Скутаре настояват за редовно електрозахранване и обновяване на мрежата на ЕВН. Те се оплакват от редовни токови удари, аварии и ниско напрежение, вследствие на които изгарят електрическите уреди в домовете им. През почивните дни жителите на Скутаре отново са останали без ток, затова заплашват с протест пред сградата на ЕВН. Спират..

обновено на 12.02.25 в 05:58

В Пазарджик пак протестират близки на убития 21-годишен Ангел

Пореден протест в Пазарджик преди началото на делото срещу Никола Райчев, намушкал с нож 21-годишния Ангел Здравков заради момиче.  В 9 часа пред Съдебната палата в Пазарджик близки и приятели на семейството на Ангел ще се съберат и ще поискат съдът да постанови най-тежката присъда за убиеца – доживотен затвор.  Жестокото убийство бе извършено на..

публикувано на 12.02.25 в 05:56

Съгласуват държавния план-прием за Пловдив и областта

Държавният план-прием за Пловдив и областта ще бъде приет и съгласуван днес от Постоянната комисия по заетостта.  На срещата в областната управа Регионалното управление на образованието ще представи местата за обучение в професионалните и профилираните паралелки за следващата учебна година в 5 и 8 клас. След това планът ще бъде представен за..

публикувано на 12.02.25 в 05:52

С по-високи цени отваря новият басейн "Младост" в края на месеца

Нови по-високи такси за модернизирания плувния комплекс „Младост“ ще гласуват на сесията в четвъртък пловдивските съветници. Увеличението е с между 25 и 50% спрямо таксите в стария плувен басейн. Съобразено е с обновената база, която отговаря на всички европейски изисквания. Актуализацията на цените съвпада с предстоящото му откриване в края на..

публикувано на 11.02.25 в 16:23