Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рязък скок на късогледството при децата отчитат офталмолози

За две тревожни тенденции сигнализират офталмолозите от „УМБАЛ-Пловдив“ – значително подмладяване на катарактата, т. нар. старческо перде на окото, и стрeмително нарастване на късогледството при децата.

Според началника на Отделението по очни болести д-р Гергана Попова тя и нейният екип все по-често оперират млади хора в трудоспособна възраст с катаракта и вече имат случаи на 35-36 годишни. 

През 2000 г. интервенциите се правеха на хора над 75-80 г., след това възрастта се подмлади с около 20 г., но сега заболелите са много млади. В основната си част това са ITспециалисти или работещи на компютър в банки и в администрацията, заяви тя.

Известният офталмолог посочи, че се е променил и видът на катарактата. Сега мътнината се диагностицира в задната част на лещата, която изглежда като намазано с английска сол стъкло.

Причините за подмладяването на заболяването не са проучени все още. Освен заради компютрите, не могат да се изключат и екологични проблеми – въздух, вода и особено храните, коментира д-р Попова. 

За да се спре тази негативен процес, е задължително да се ползват предпазни стъкла и очила.

При децата късогледството е в резултат не толкова на ползването на компютрите, колкото на телефоните. Засегнати са не само тийнейджъри, но и хлапета  от началния курс, защото преди да се научат да четат, вече си играят с някакво устройство.

Контролът от страна на родителите е от изключително значение в тези случаи. 

Д-р Попова препоръча и редовни консултации с очен лекар. Необходимо е един път годишно да се проследяват зрителните функции и особено за зрителната умора. 

Късогледството не може да се излекува, но е възможно да се спре неговото развитие, за да не се стига до бързо влошаване на зрението, посочва д-р Гергана Попова.

Важно е децата да консумират полезни за очите продукти: извара, айран, варена риба, говеждо месо, заешко и пилешко месо, моркови и зеле. Давайте му боровинки – черни, червени, и задължително магданоз и копър, съветва специалистът. 

За очите са полезни поливитамини с микроелементи, калциеви препарати с витамин D, фосфор, препоръчва началникът на Очно отделение в „УМБАЛ-Пловдив“.

По публикацията работи: Иванка Петкова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Само един случай на менингит има в Пловдив от началото на годината

От началото на година в Пловдив има само един регистриран случаи на менингококова инфекция  на  двумесечно бебе  от село Чалъково, община Раковски. В момента детето е на лечение в Инфекциозна клиника на УМБАЛ“ Свети Георги“ в добро общо състояние, съобщи директорът на РЗИ д-р Аргир Аргиров.  В семейството на детето  са предприети необходимите..

публикувано на 27.03.25 в 16:36

Пловдив вече има програма за подобряване на въздуха

След близо 2 часа бурни дебати в зала, с 40 гласа „за“ и 7 „против“ общинските съветници на Пловдив приеха Програмата за подобряване качеството на атмосферния въздух в града. В началото ресорният зам.-кмет Иван Стоянов посочи, че програмата е 390 страници, крайният срок за предложения е изтекъл на 21 март, а документът е качен за обществено..

обновено на 27.03.25 в 15:25

Община Пловдив иска повече зеленина до строежите

Пловдивският кмет Костадин Димитров разпореди засилен контрол на озеленяването на новите обекти. С нарочна заповед се създава специализирана комисия, която ще извършва проверки на изпълнението на задълженията на собствениците на новопостроени обекти, свързани с паркоустройството, благоустрояването и компенсаторното озеленяване. Разпоредените..

публикувано на 27.03.25 в 13:47

Първомайски села останаха без питейна вода

Жителите на първомайските села Езерово и Драгойново да използват водата само за хигиенни нужди, а не за пиене и приготвяне на храна. Ограничението идва след получено в община Първомай писмо от РЗИ-Пловдив, в което се съобщава за установено завишение на пределната максимална стойност на естествен уран във водата на тези две села. Мярката..

обновено на 27.03.25 в 10:29

Разследват замърсяване на река Мечка край Първомай

След сигнал за умряла риба и замърсяване на река Мечка край Първомай, днес инспектори от РИОСВ-Пловдив взеха проби от водата. За поредното замърсяване на реката потвърди в ефира на Радио Пловдив кметът на Първомай Николай Митков. „ Реката се замърсява периодично. Имаме съмнения, че земеделски производител е измил своята техника за..

публикувано на 27.03.25 в 08:28