В интервю за Радио Пловдив той посочи, че миграцията не е случаен процес. "Някой някъде в тези държави, които не намириха устойчиви социални, икономически и политически решение предизвика всичко това и хората тръгнаха да търсят по-добър живот. Глобализацията обещаваше свободно движение на хора, стоки, капитали и информация, но се оказа , че това не е за целия свят. Международните политически съюзи вместо да търсят устойчиво развитие на цялата световна общност, започнаха да работят във все по-стестняващи се граници. А нашите политици не могат да намерат векторите, по които да се двжи и развива България в този променен свят", анализира ген. Стойчев.
Според него, работата на висшите служители в МВР, които си подадоха преди ден оствките, е кабинетна, а оставките им прост обслужиха политиците, които ги поставиха на тези постове. "Вместо да дават интервюта, те трябваше да направят няколко съвещания, за да разберат какво има в техния двор, да видят каква е приемствеността в гранични войски, да се види какво е състоянието на всички кадрите в МВР".
Тихомир Стойчев заяви, че случаите с мигрантите стават ежедневни и вече не са прецедент. "Въпросът е как информацията за тези случаи и действията по тях постъпва и се предава по йерархията в МВР. Оказва се, че полицаите са не само се необорудвани, но и няма координация в различните звена и структура. Т.е. нямаме алгоритъм за действие с мигрантите - това е проблемът".
Според ген. Стойчев промяната на законовата база изисква време, по- лесно е да се създаде алгоритъм за наблюдаване на престъпността и работа, свързана с мигрантския натиск. "Някой трябва да обясни на полицаите на пътя, че не са Рамбовци, че преследвайки с 200 километрав час мигранти, рискумат и своя , и живота на гражданите. Някой трябва да обясни това и и на началниците им, които да изработят алгоритъм за действие"
В заключенние бившият шеф на ЦСБОП беше категорчен, че кадрите ще решат проблемите в МВР. "Мъдри и компетентни хора ни трябват навсякъде – и в МВР и в голямата политика"
Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..
Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив. Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..
С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации. Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..
„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света и наложи мита за вноса. За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24% и т.н. Стабилността на управлението и търговските..
Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта. Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..