На официална церемония в Художествената галерия „Станислав Доспевски“ в Пазарджик бе връчена Националната награда за хумор и сатира “Райко Алексиев“ и наградите в съпътстващия конкурс за местни автори.
По традиция отличието се присъжда на рождения ден на Райко Алексиев - 7 март, а тази година се навършват и 130 години от рождението му.
Тазгодишният носител на наградата е писателят Алек Попов. Тя му бе връчена от Гергана Табакова, директор на Дирекция „Образование и култура“ в Община Пазарджик.
За мен е чест да приема тази награда, но също така я приемам и с една голяма тъга, защото всички знаем каква е съдбата на Райко Алексиев - даровит артист, неуморен и предприемчив дух, голям общественик и голяма фигура в българския културен живот, каза Алек Попов. Той добави, че сатирата винаги е била един недолюбен жанр от тираните и тоталитарните държави. По думите му мерило за едно демократично общество е доколко е ползволено на човека да се шегува и доколко е приета критиката към силните на деня. Най-голямата заплаха за едно общество е, когато изчезне хуморът, а способността за самоирония и самокритика запада - тогава се раждат чудовища и кошмари, отбеляза още Алек Попов. Той изтъкна ролята на Радой Ралин, Алберт Бенбасат и екипа вестник „Стършел“, които са съхранили паметта на Райко Алексиев в мрачните времена на социализма, когато творчеството му е било инкриминирано. Трябва да пазим памет за нещата, които са се случили, за да не се случат никога повече, каза в заключение носителят на Националанта награда.
На церемонията бяха връчени награди и на мести автори, участвали в съпътстващия конкурс.
За хумористична проза бяха отличени: Димитър Стефанов, Михаил Тодоров и Илия михайлов. Наградата за хумористична поезия получи Тодор Каракашев, а за карикатура- Констанин Анастасов.
Националната награда за хумор и сатира „Райко Алексиев“ е учредена през 2002 г. от община Пазарджик и се връчва за цялостно литературно творчество. Нейни носители в предишните години са Марко Ганчев, Радой Ралин, Йордан Попов, Васил Сотиров, Михаил Вешим, Мирон Иванов (посмъртно), Георги Мишев, Георги К. Спасов и Румен Белчев.
Знаете ли какво е „листомания”? Не, не е мания по лист хартия или по листа от дърво. Листомания е същият обществен феномен като „бийтълсмания”, но 120 години по-рано. Негов обект е великият унгарски композитор и виртуозен пианист Ференц Лист. Поетът Хайне въвежда термина листомания в едно свое есе от 1844, когато Лист е на 33. С тази дума той..
Стихосбирката "Завръщане в Александрия" на Росен Кукушев ще бъде представена в Пловдив - утре на 2 април, от 18:30 часа в Bee Bop Cafe. За книгата ще говорят Силвия Димитрова и Владислав Христов, който е редактор на стихосбирката. С участието на автора Росен Кукушев. Авторът е роден на 16 февруари 1983 г. Завършва „Международни отношения“ и..
532 страници е най-новото издание на РИМ-Пловдив "Архивът на майор Райчо Николов" . Автор на това издание е историкът доц. Видин Сукарев . "Това всъщност е архивът и на неговото семейство, разказа в програма "Точно днес" на Радио Пловдив историкът от РИМ-Пловдив. По думите му около шест години е работил по тази книга. "Имах желание и..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 29.03. 2025г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ ( нови книги ) Валерий Брюсов. Последните страници от дневника на една жена. 108 стр., ок. 2А, Фама 1, 2025. Габриел Гарсия Маркес. В лош час. 204 стр., тв. к. ок. 5А, Лъчезар Минчев, 2025. Хайнрих..
В последния ден на март, Вангел Имреоров ще представи новата си стихосбирка „Отмиване на тъмнината“, в пространството на „Politico Speakeasy“, от 18.30 часа. Допълнителна информация във фейсбук страницата на събитието, което е част от „Пловдив чете“ 2025. Поетите Владислав Христов и Ренета Бакалова, ще разкрият пластовете на тази дълбока и..