От днес бе подновена работата на археолозите и реставраторите по мащабния проект „По крепостните стени на Филипопол".
Той стартира през август миналата година. Общата стойност на целия проект е 8 милиона лева, от които 6 милиона лева са безвъзмездна финансова помощ по „Региони в растеж“, а съфинансирането е 2 милиона лева, осигурено чрез Фонда за устойчиви градове.
Срокът на изпълнение е 24 месеца, като до края на тази година се очаква да бъде завършена експозицията на Източната порта.
Работници и техника преместват сиенитни блокове на Източната порта, за да бъдат почистени и реставрирани.
Ръководители на археологическия екип са Мая Мартинова-Кютова и Биляна Груева-Здравчева. Мартинова съобщи, че в процеса на реставрационните дейности ще се правят паралелно и археологическите проучвания.
На обекта от днес е авторът на проекта за консервационно-реставрационни работи Никола Стоянов. Той съобщи, че вече активно работят на Източната порта, като се прави подготовка за анастилозата на колонадата.
В предстоящия проект освен античната улица, ще бъдат експонирани и помещенията, за които се предполага, че са били казарми. В лапидариум ще бъдат експонирани елементите, които няма да бъдат използвани при анастилозата.
На Небет тепе работи екип с ръководител археолог София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив. Там се предвижда максимално да бъде експонирана крепостната стена.
От екипа заявиха, че намесата в археологическия паметник ще е много деликатна, почти изцяло ще се запази съществуващият силует, а експонирането ще стъпва върху автентични снимки.
Предвидени са три зрителни площадки, част от тях достъпни и за инвалиди. Ще има информационен център, който ще бъде в Бакаловата къща.
Художникът Йордан Кисьов представя изложбата "Вълната" в новата пловдивска галерия "НестандАрт". Авторът е известен на българската и международната художествена сцена със своята мащабна живопис, представена чрез инсталации и неконвенционални визуални форми. Завършил е художествената гимназия в София в класа на Димитър Арнаудов, а по-късно и..
Казват, че мозайките са артистичните предизвикателстваq пред които е изправено обществото на прехода между езичеството и християнството. А България е сред страните с най-много мозайки. Какво означава това? Тази събота отговорите са в разговора на Людмила Сугарева с проф. Славик Табаков, разкодирал секретния език на мозайките, който разказва и..
Награди "Пловдив" ще бъдат връчени на тържествена церемония на 23 май в Дламатичния театър. Ето кои са номинациите: Раздел „Художествена литература и хуманитаристика“ Красимир Димовски - За романа „Тезеят в своя лабиринт. Дневникът на една П“, издателска къща „Хермес“ Антон Баев - За книгата „Татко“, издателство „Коала прес“ Станислава..
Концерт под надслов "Великденска светлина през Светлата седмица" ще изнесе тази вечер Детско-девическа хорова формация „Евмолпея“ при ЦПЛР – ОДК Пловдив в Католическата църква "Свети Дух" ж.р. „Тракия“. Събитието се провежда под патронажа на заместник-кмета по спорт и младежки дейности Николай Бухалов и е част от културния календар на града...
Премиера на стихосбирката на Розалия Александрова „Усещане за цялост“ ще се състои тази вечер в читалище „Възраждане“. „В тази книга няма да срещнете маниерност, изненадващи поанти и опит за преобръщане на представи. Посоката е само напред, по най-прекия път към сърцето и душата, и нагоре с благодарност и любов към Твореца. Такива книги не се четат..