От днес бе подновена работата на археолозите и реставраторите по мащабния проект „По крепостните стени на Филипопол".
Той стартира през август миналата година. Общата стойност на целия проект е 8 милиона лева, от които 6 милиона лева са безвъзмездна финансова помощ по „Региони в растеж“, а съфинансирането е 2 милиона лева, осигурено чрез Фонда за устойчиви градове.
Срокът на изпълнение е 24 месеца, като до края на тази година се очаква да бъде завършена експозицията на Източната порта.
Работници и техника преместват сиенитни блокове на Източната порта, за да бъдат почистени и реставрирани.
Ръководители на археологическия екип са Мая Мартинова-Кютова и Биляна Груева-Здравчева. Мартинова съобщи, че в процеса на реставрационните дейности ще се правят паралелно и археологическите проучвания.
На обекта от днес е авторът на проекта за консервационно-реставрационни работи Никола Стоянов. Той съобщи, че вече активно работят на Източната порта, като се прави подготовка за анастилозата на колонадата.
В предстоящия проект освен античната улица, ще бъдат експонирани и помещенията, за които се предполага, че са били казарми. В лапидариум ще бъдат експонирани елементите, които няма да бъдат използвани при анастилозата.
На Небет тепе работи екип с ръководител археолог София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив. Там се предвижда максимално да бъде експонирана крепостната стена.
От екипа заявиха, че намесата в археологическия паметник ще е много деликатна, почти изцяло ще се запази съществуващият силует, а експонирането ще стъпва върху автентични снимки.
Предвидени са три зрителни площадки, част от тях достъпни и за инвалиди. Ще има информационен център, който ще бъде в Бакаловата къща.
Именитата пианистка Венета Нейнска поставя началото на европейското си турне „Пътища и посоки“ в Дом на културата „Борис Христов“ в Пловдив. Най-добрият концертен роял „Стейнуей“ в България ще звучи с изпълнението на произведенията на Шопен, Рахманинов, Крайслер, Мануел да Файя, Кристоф Вилибалд Глук, Франц Шуберт. „Подобно на начина,..
За кенсъл културата ще си говорим тази събота. Защо се появи и какво ни обещава? А може би отговорът е в казаното от Алан от Лил, проповедник от 12 век: "Миналото има восъчен нос, който може да бъде извиван във всички посоки." Гости на "Срещите" са проф. Цочо Бояджиев, Мирослава Кацарова и доц. Илия Кожухаров.
В НБ „Иван Вазов“ в Пловдив ще бъде представена книгата „Ататюрк. История на идеи“ от М. Шюкрю Ханиоглу. Тя не е поредната биография на големия турски държавник, а разказва за идеите на Ататюрк, еволюцията им и реализацията им в турското общество. Авторът М. Шукрю Ханиоглу е професор по история на късната Османска империя в департамента по..
Дружеството на пловдивските художници организира търг с творби от архива си. Аукционът се ще състои в Изложбената зала на Дружеството на ул. „Авксентий Велешки“ 20. Организаторите канят любителите на изобразителното изкуство и пловдивските таланти, представители на бизнеса и колекционери да участват в тазгодишното издание на търга, на..
Бачковската света обител посрещна деца от последните групи на детските градини в селата Белащица и Марково. Поводът за посещението бе Деня на християнското семейство и на православната християнска младеж, който се чества днес. Малчуганите бяха посрещнати в манастирската църква „Успение Богородично“ от отец Евтимий. Той се обърна към децата с „добре..