За целта държавата трябва да започне активна борба със сивия сектор, който представлява 30%. Според проф. Дуранкев това ще донесе половин до един милиард допълнителни средства.
Освен това трябва да се въведе и данък свръхпечалба. „Много компании в България имат свръхпечалба.
Не трябва да забравяме, че има и Национален план за възстановяване и устойчивост. Ако приемем законодателните промени в НС, то ще имаме още около 3 млрд. лв. допълнително. Важно е да обърнем внимание, че тези пари са пореден заем, а не дарение“, коментира проф. Дуранкев.
Другата мярка според него е увеличаване на ДДС от 20 на 22%, а корпоративният данък да стане 15%.
„Трябва да отиваме към европейските практики. Трябва да се премахне това нулево и намалено ДДС, което не доведе до смъкване на цените, а до увеличаване на печалбите. Трябва да се премахнат и енергийните помощи, тъй като те са напълно излишни.
Възможно е и дивидентът на държавата от държавните предприятия да се увеличи от 50% на 80%.
С тези мерки бюджетният дефицит не просто ще падне под 3%, а ще бъде между 1% и 2%", обясни проф. Дуранкев.
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..
Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите. Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..
Над 400 читалищни дейци от цялата страна подписаха Отворено писмо и го изпратиха до Министъра на културата и членовете на Комисията по културата и медиите в 51-ото Народно събрание. Документът изразява тяхното мнение от програма „Читалища“. В писмото си те посочват проблемите, сред които има огромен интерес – подадени са над 1400 проекта,..