Поводът е предложенията за връщане или увеличаване на ДДС ставката и въвеждането на данък свръхпечалба като мярка за намаляване на заложения в бюджет 2023 дефицит от малко над 6% на 3%.
Според него увеличаване на ДДС ставката е подходяща единствено за износителите в България, заради възстановяването й. За гражданите обаче това би означавало увеличаване на цените, а за бизнеса връщане към сивия сектор, който значително се е изсветлител благодарение на подкрепящите мерки.
„Увеличени са и разходите за труд на работодателите. Най-съществено е в секторите ресторантьорство и спорт и култура - съответно средният осигурителен доход е скочил с 36% и 27%, т.е. ние имаме положителен резултат от това, че ставката беше намалена. Вече няма данъчни измами, внасят се ДДС и сега искаме да ги върнем към сивия сектор“, коментира Митрев и добави, че е неразумно да се бърка в данъчния модел преди влизането на страната ни в еврозоната.
Според него резервите, които могат да бъдат използвани за намаляване на дефицита, са съкращаване на разходите за администрацията, която от години е в един и същ състава, а населението е намаляло. Освен това в бюджета да бъде внесен не 50% от дивидента на държавните дружества, а 100%.
„Ако продължаваме да правим по този начин бюджета на държавата, то ние обричаме на още по-голяма бедност всеки един български гражданин. Увеличаването на пенсиите и минималната заплата е популизъм при условие, че го правим за сметка на дълг с високи лихвени проценти. Този дълг няма да може да бъде платен дори от нашето поколение. Ще трябва и нашите деца да изплащат грешките, които бяха направени в предходните бюджети“, добави Добри Митрев.
„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..
На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..
Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания". То е проведено от 1 до 10 декември и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията. Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...
В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма "Точно днес" коментира темата за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..
Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..