"Това, което се случи още в петък вечерта на украинско-руската граница и се разпростря от Ростов на Дон почти до 200 км. под Москва, е нещо много сериозно, въпреки всички коментари, че става въпрос за театрално действие и за нещо договорено с Москва. Договорки вероятно е имало наистина, но тези договорки в един момент, според информацията, която излиза и тепърва ще разбираме какво се случи, е че тези договорки бяха нарушени в една или в друга степен и се наложи да се водят преговорите с посредничеството на беларуския президент". Това заяви журналистът от БНТ и бивш кореспондент на БНР в Москва Николай Кръстев.
По думите му, напълно ясно е, че Пригожин е разбрал, че неговите ментори, покровители, недоволните руски генерали, които са били махани през последните месеци от главнокомандващия Путин от украинския фронт, са търсели вариант да получат възмездие и за наказание на военното ръководство на Русия, заради "операцията", която са провеждали.
"Вижда се сблъсъкът, който се случва между отделните военни и военизирани кланове и структури във вертикалата на властта в Русия, които търсят възмездие за това, че бяха подценени и унижавани публично за това, че не можаха да се справят с войната."
Встрани от обществения анализ обаче е останал фактът, че когато седящият отдясно на Пригожин руски генерал е позволил да бъде освободен началника на генералния щаб и то не в частен разговор, а заявено публично, това показва силатата на руския израз "..Еще не вечер", т.н. "нищо не е завършено". Съдейки по това, че сблъсъкът между двата клана - близките до Путин и от друга страна - на разочарованите от военните действия в Украйна, не е завършен и вероятно виждаме само първата му серия.
Кръстев направи аналогия с опита за преврат през август 1991 г. срещу бившия съветски президент Михаил Горбачов.
"Когато той беше свален за няколко дни, хората излязоха по улиците на Москва срещу установения Комитет, провеждащ преврата и спряха настъпването на танковете към центъра, изграждаха се барикади. Сега такова нещо нямаше - напротив. Хората носеха вода, снимаха се с представителите на "Вагнер", които са си откровени главорези, заради участието им в Украйна. Дори хората отидоха да защитават представителите на "Вагнер" в Ростов на Дон, където един "обикновен" гражданин се опитваше да се саморазправя с въоръжен наемник. Как никой в тези два близо многомилионни градове - Воронеж и Ростов на Дон не низлезе да изгради една барикада и да каже "Искаме да защитим своя лидер!"
И тази социология, която непрекъснато се представя от руските управляващи, че зад Путин стоят 90% и той е непоклатим, как никой от тях не излезе да каже "смятаме, че сте метежници и искаме да спрем това настъпление, вършите противоконституционно дело". Това е разликата със събитията от 1991 г."
По думите на Кръстев, Путин е изглеждал изплашен в обръщението си след бунта на Пригожин. "Ситуацията остава много сложна. Основната му теза остава - завършването на "операцията" в Украйна. Не зная доколко това е реалистично, защото хората са разколебани. Напрежението ще се засилва, Русия ще засилва военните си действия на териториите на Украйна, а част от обикновените наемници на Пригожин вероятно ще бъдат закарани на първата редица и ще бъдат унищожени преди войната да завърши, защото никой не прощава предателствата."
Тепърва предстои да видим как ще реагира Путин, защото той не реагира категорично и бързо. Не се разделя лесно с генералите си и милиардерите си, които всъщност първи напуснаха Москва. Но той е разочарован, че те "отиват да си свършат някаква работа в Дубай". Предстои трудно време", подчерта Кръстев.
Интервюто - звуковия файл:
Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..
Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..
Тази година е като продължение на предишната, а предишната на предходната и това е лошата тенденция на инерция от Ковид кризата насам, определи доцентът по социология Алексей Пампоров. В глобален план има тенденция на преподреждане, в която за съжаление и "добрите" също показват липса на морален интегритет. Видя се, че светът не е черено - бял. За..
Димитър Бришимов е главен инспектор в пловдивската пожарна и началник на сектор "Пожарогасителна и спасителна дейност". Професионалист, който вече 30 години е в професията, която го среща с бедстивята и с човешката трагедия, но и благодарност. В петте части на разговора ще чуем истории за огън и вода, за бедствия у нас и за мисиите на..
Политическата ситуация и парите на държавата. В очакване на редовен кабинет ще сте стигне ли до приемане на бюджет? Къде са основните проблеми в предложената рамка и кои са най-големите финансови рискове пред страната ни? Коментарът е на Михаил Кръстев , изпълнителен директор на Съюз за стопанска инициатива – част от Националния съвет за тристранно..