Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Реформи могат да осигурят по-високи държавни заплати

Николай Василев
Снимка: Ани Петрова

„Бюджет-2023 не ми се струва постен. През 2020 година той е бил 42 милиарда, през 2021 година е 52 милиарда, през 2022 година е бил 63 милиарда, а 2023 е 74. Това е огромно увеличение – от над 30 милиарда за три години. Въпросът обаче не е, че целият бюджет е малък, той е много голям. А въпросите са как се разпределя и там са моите критики“, това каза бившият вицепремиер Николай Василев в интервю за предаването "Точно днес“ на Радио Пловдив.

Той е категоричен, че политиката за дефицити през последните години е изключително опасна. Според него 3% дефицит в тазгодишния бюджет не е добра новина.

„България през последните години обърна доста добрата бюджетна политика. Страната през двете десетилетия след въвеждането на валутния борд беше за пример в световен мащаб как може да се напредва много бързо без дефицити и без дългове. Но сега ни управлява група хора, които вярват в точно обратното. Просто те са леви популисти. Те наистина вярват, че ако харчат повече и взимат кредити, това е добре. Но те не мислят за утрешния ден“, категоричен е Василев.

Според него България трябва да влезе в еврозоната и Шенген, но това не може да стане като двойкаджия.

„След 2020 година е голям хаос. И се движим надолу по пързалката в бюджетно отношение“, категоричен е бившият вицепремиер.

С извършването на реформи, могат да се осигурят достатъчно средства за повишаване на заплатите в държавната сфера, категоричен е още той и допълва, че по-малка администрация, ще работи много по-добре.

„Математиката е следната – ако в едно министерство, няма значение кое, съкратите служителите само с 10%, а това може да стане и за сметка на незаетите щатове, със спестените пари от ФРЗ могат да се увеличат заплатите на останалите с 11%. Ако някое министерство съкрати с 20%, тогава ще има пари за увеличение от 25%. Но това не се прави, защото няма никакво желание за реформи, според мен от мързел. От мързел и от глупава представа, че човек като прави реформи, после губи избори. Няма такова нещо, че който прави реформи, губи избори“, заяви Николай Василев.

Цялото интервю с Николай Василев можете да чуете в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Ще върна адвокатурата в обществения живот на Пловдив

Връщането на адвокатската колегия в обществения и културен живот на Пловдив – такава е амбицията на новия председател на съсловната организация адвокат Пламен Бонев. Това той сподели в интервю за Радио Пловдив след като беше избран през уикенда начело на 1260 адвокати, колкото наброява местната колегия. „ В културния и обществен живот..

публикувано на 27.01.25 в 15:52

Вече няма толкова големи задръствания в Пловдив

В момента в Пловдив няма толкова големи задръствания. Аз също се придвижвам с автомобил и сега се придвижвам много по-бързо от края на миналата година. Това заяви кметът на Пловдив Костадин Димитров по повод информацията, че града е шести в света по задръствания. Той беше категоричен, че в момента в града има успокояване на трафика, заради..

публикувано на 27.01.25 в 15:45

Търговската война води до негативни последици за всички

До какво ще доведе напрежението между Европейския съюз и Доналд Тръмп прогнозира в програма "Точно днес" Димитър Георгиев, финансист и анализатор на международните пазари. Според него президентът Тръмп е в центъра на събитията повече от вякога и повече от всякога пазарите зависят от това, какво ще реши той. И всеки ден е различнен. " Днес се..

публикувано на 27.01.25 в 10:44
Светлин Тачев

Кабинетът действа синхронно, ще се разберат за бюджета

При кабинета „Желязков“ виждаме една реална коалиция, а не сборен механизъм от формации, какъвто беше т.нар. сглобка. Действията между политическите играчи в правителството са по-устойчиви и синхронизирани, което дава възможност да мислим, че кабинетът ще изкара по-дълго от този на Денков. Това коментира политолога Светлин Тачев от Агенция..

публикувано на 27.01.25 в 10:35

И на 90 години БНР остава модерна медия

Тази година Българското национално радио става на 90 години, а Радио Пловдив - на 70.  "Трябва да обръщаме внимание и на успехите, и на предизвикателствата. Тези 90 години означават, че много хора преди нас са постигнали много неща - да работим в медия, която се ползва с много високо обществено доверие, която хората не само слушат, а истински се..

обновено на 25.01.25 в 10:35