По отделни теми отдавна се водят разговори за промени в Конституцията в НС. Но как точно всеки си представя промените, особено в съдебната власт и независимостта на съдиите? Видяхме, че има съгласие да се постигнат международните стандарти. Първите стъпки бяха още през 2015 г., но те не бяха доведени докрай, каза в интервю за Радио Пловдив заместник-председателят на НС и пловдивски депутат Никола Минчев.
Той обясни, че идеята е съдиите да се избират от съдии, а парламентарната квота да дава насоките и "външния поглед", но важните въпроси да се вземат от съдии. "Например основната дума ще имат съдиите при избора на председател на ВАС и ВКС, за да се постигне независимост на институциите. За да не се капсулират, е ролята на външната квота, която контролира".
По повод фигурата на главния прокурор, Никола Минчев обясни, че за да отпадне фигурата му, се изисква Велико Народно събрание.
"С начина, по който се променя компетентността на главния прокурор, ще бъдат разрешени някои от проблемите около фигурата му. Една от стъпките е намаляването на мандата му от 7 на 5 години. Основната промяна е, че му се взима правомощието да осъществява надзор за законност", обясни зам.-председателят на НС.
Никола Минчев допълни, че въвеждането на мандатността на кметовете до 2 мандата е с цел да се предотврати феодализация по места.
По думите му темата за националния празник е уместно да бъде повдигната за широка обществена дискусия. "Винаги около 3 март се е повдигала темата, нека да се видят нагласите не само сред политиците, а и в обществото. Нека да има и други дати – 6 септември да речем... Това е тема за широко обсъждане", каза Никола Минчев.
Цялото интервю на Веселина Пеева със заместник-председателя на НС от ПП-ДБ Никола Минчев е в прикачения файл.„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света и наложи мита за вноса. За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24% и т.н. Стабилността на управлението и търговските..
Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта. Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..
"Правителството на 77-я си ден оцеля с 25 гласа повече, отколкото бе избрано". Това коментира журналистката от сайта "Епицентър" Валерия Велева след като мнозинството в парламента отхвърли поискания от "Възраждане" вот на недоверие на калинета на Росен Желязков. Валерия Велева припомни, че към формулата 3 плюс 1 на управляващото мнозинство гласове против..
Първи вот към кабинета „Желязков“ ще гласуват депутатите. Какъв смисъл има от него, след като дори и вносителите от „Възраждане“ ясно признават, че няма да мине? Според политолога Страхил Делийски невинаги крайната цел на вота на недоверие е сваляне на правителството. По думите му той е един от инструментите на опозицията да наложи някаква..
Обезопасен е районът при срутената подпорна стена в източната част на Небет тепе и не се налага ограничаване на достъпа до археологическия комплекс. Това каза в предаването "Точно днес" на Радио Пловдив кметът Костадин Димитров. След първоначалните разговори предстои среща със специалисти и археолози, за да бъде обсъдено какви действия ще бъдат..