Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пловдив почете годишнината от Илинденско-Преображенското въстание

8
Снимка: Радио Пловдив

С тържествени речи, почетна рота и поднасяне на венци на признателност в Пловдив тържествено бе отбелязана  120-та годишнина от избухването на Илинденско-Преображенското въстание.  На церемонията пред паметника на българите от Източна и Западна Тракия и Беломорска Македония, загинали  в национално-освободителните борби, присъсваха  кметът на Пловдив Здравко Димитров, общинари, военни и много граждани. Сред дошлите за събитието  бе и  почетният  председател на ВМРО и бивш вицепремиер Красимир Каракачанов.


Преди 120 години българите от Македония и Тракия, следвайки заветите на Левски, вдигнаха най-голямото и успешно организирано въстание за да довършат обединението на българския народ. Те се вдигнаха, опитвайки се да поправят голямата несправедливост, наложена от Великите сили с Берлинския договор, разпокъсал България и оставил двете области отново под турско робство. Илинденци не чакаха подарена свобода, а взеха съдбата си в собствените си ръце, за да я извоюват. Тези хора написаха с кръвта си една славна история и ни оставиха като наследство, за да не я забравяме“каза в тържественото си слово Красимир Каракачанов. 

Водещ на церемонията бе актьорът от Драматичен театър Пловдив - Симеон Алексиев, който в краткото си въведение припомни, че в историята на всеки един народ има определени личности, които остават такава трайна следа, че споменът за тях остава вечен.

 „Българската история не прави изключение.  Само трябва да споменем Васил Левски, Христо Ботев, Георги Бенковски, Тодор Каблешков, Хаджи Димитър, Владимир Вазов и много още, за да видим как делата на даден човек постигат онова, което поколения алхимици са търсили – тайната на безсмъртието. Има обаче и една особена категория хора, чиято история е забулена в тайна, за които се знае малко или това, което се знае е изпълнено с противоречия. Същевременно народът ги е увековечил в своите песни и стихотворения и като че ли съвкупното му съзнание знае за тях повече от обикновения човек. Илинденско-Преображенското въстание е пълно с такива примери. Такива са имената на Миле Попйорданов, Мамин Колю. Никола (Кольо) Коев Николов, Питу Гули, Донка Ушлинова…Към тези героични личности можем да добавим още хиляди мъже и жени, млади и стари, образовани и неуки“, припомни още Симеон Алексиев.

Въстанието избухва първо в Битолско на втори август  1903 г. (20 юли по стар стил) на Илинден, откъдето носи името си. На 6 август, Преображение Господне, то пламва и в Одринско, а на 14 септември, Кръстовден, започват четническите акции в Серския окръг. 

Неравната борба на въстаниците с редовната турска армия и башибозук продължава до края на октомври, когато въстанието е жестоко потушено и цялото население там е подложено на геноцид. В резултат следва масово преселване на българите от Македония към пределите на свободна България, припомни почетният председател на ВМРО.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Пак инцидент с паркирани коли в пловдивския район "Южен"

Рано тази сутрин, около 5:30 часа, неизвестен шофьор е нанесъл щети по 3 паркирани автомобила на ул. "Пере Тошев", съобщават пловдивчани в социалните мрежи.  По непотвърдена информация до блъскането на коли се е стигнало след дрифт. "Някъде към 05:30 се чуха спирачки и удар", пише член на групата. "Да, тъкмо бях зад блока и се вдигна яка..

публикувано на 06.07.24 в 10:23

Специален ретро влак пътува от Септември до Велинград и Цветино

Специален влак с ретро вагони ще пътува всяка събота и неделя през месец юли по маршрут от гара Септември до гара Велинград и Цветино, както и в обратното направление. Туристическият влак ще тръгне за първи път днес, когато е празникът на Велинград и ще пътува всяка събота и неделя във връзка с провеждането на 51-вите Велинградски празници на..

обновено на 06.07.24 в 08:20

Започват Велинградските празници на културата

Емблематичните „Велинградски празници на културата” ще бъдат открити официално днес, когато е и Денят на Велинград. За 51-ви път централният площад „Николай Гяуров” ще бъде сцена на различни изяви до 20 юли включително.  Денят ще започне в 9:00 часа с тържествена литургия, а след нея в 10.15 ч. ще бъде посрещната теснолинейката за..

публикувано на 06.07.24 в 07:54

Нови проучвания на Асенова крепост започват археолозите

За първи път от 10 години насам ще има теренни проучвания на Асенова крепост. За това съобщиха от Регионалния исторически музей - Асеновград.  Ръководител на проучванията ще бъде археолог Запрянка Кръстева-Арабаджиева. Сумата, която Министерството на културата се очаква да отпусне е 61 808 лева.  Проучванията ще започват през август...

публикувано на 05.07.24 в 16:29

В Стамболийски питат защо обвиняема е главен секретар в областната управа

Кметът на община Стамболийски и общински съветници от коалиция „Алтернатива за гражданите“, ПП-ДБ, ПП „Възраждане“  се възмутиха от назначаването на бившата заместник-кметица на общината Теодора Денева за главен секретар на Пловдивска област. Документът е публикуван на фейсбук страницата на кмета Неделев. Мараджиев с обвинение за..

обновено на 05.07.24 в 15:56