Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отнемането на автомобили е добра мярка, иска прецизиране

Снимка: БНТ

Отнемането на автомобили от пияни и дрогирани шофьори или заплащането на паричната му равностойност, ако автомобилът е чужд, е стъпка в правилната посока, но има нужда от прецизиране. Това коментира Илия Тодоров от Българската асоциация на пострадалите при катастрофи в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив.

Той добави, че от Асоциацията отдавна настояват за предприемане на тази  мярка, тъй като превенция на инцидентите по пътищата може да се направи чрез по-строги санкции преди да се случи трагедия със загинал човек, а не като вървим след проблема и се чудим дали да завишим наказанието от 15 на 20 години.

„Увеличението на наказанието при катастрофа с една или повече жертви е вече късно, защото това нито ще върне жертвите, нито пък ще има превантивен ефект. Никои няма да си каже „няма да управлявам пиян, защото иначе наказанието ми ще е не 15, а 20 години.

Затова и подкрепяме новите по-строги санкции. Смятам, че те ще дадат ефект. За да се избегнат тези проблеми, които възникват от така написаните промени е необходимо прецизиране.

Може автомобилът да бъде заснет на момента, да се направи оглед и без значение чия е собствеността той да не се задържа автоматично, а да може заедно с излизането на присъдата, когато бъде осъден водачът тогава да се пристъпи към отнемането на автомобила или неговата парична равностойност, защото тогава вече е изчистен моментът дали е правилен теста.

Изчистени са и всички други проблеми, които биха могли да възникнат при сегашния модел", каза Тодоров




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56