Дълго отлаганата стъпка се свързва основно с поскъпването на тока за бита, макар че тази последователност не е задължителна. Това отбелязва енергийният експерт Калоян Стайков. По думите му, управляващото мнозинство действа в условията на дефицит на време заради поетите ангажименти по Плана за възстановяване и така либерализацията не се прави в синхрон с други необходими промени в регулацията на производството и пазара на енергия.
"Нормално е да се търси някакъв деликатен вариант и естествено, възможно най-малко болезнен за тази стъпка. Лошото е, че тя се отлага възможно най-дължо и в момента се предлагат, да кажем, непълни текстове, недобре аргументирани и съответно с доста оптимистични срокове за изпълнението им", коментира Стайков.
По думите му, в предложените текстове има сериозни рискове както за търговците, така и за крайните снабдители:
"Просто защото те трябва да купуват едновременно по свободни, пазарни цени, но трябва да продават на клиентите си в следващите 2 години по регулирани цени. И естествено, там като се получи разлика, трябва да има някакъв механизъм, който да подпомага компаниите. Разбира се, това подпомагане трябва да е в две посоки: ако разликата е положителна, компаниите трябва да бъдат подпомогнати финансово. Ако разликата е отрицателна, съответно компаниите не би трябвало да правят свръхпечалби и трябва да върнат надвзетите, условно казано, приходи примерно във Фонд сигурност на електроенергийната система. Проблемът е, че тези механизми липсват", даде пример Калоян Стайков.
Жители на пловдивския квартал „Прослав“ са недоволни от извършените строително-ремонтни дейности на пет улици, продължили повече от половин година. Според тях на места инфраструктурата не е напълно възстановена, а там, където ремонтите са приключили, са извършени некачествено. Хората искат районната администрация да им обърне внимание, в..
БСП ликвидира възможността за собствената си алтернативност за управление на България. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Петър Мутафчиев, член на НС на БСП и бивш лидер на Областен съвет на БСП в Пловдив, който коментира решението на БСП да влезе в кабинета „Желязков“. „Едно такова решение е противоуставно, защото НС е длъжен да..
По всичко изглежда, че договорките за съставяне на правителство вече са направени. Разпределението на „порциите“ удовлетворява участниците. Този кабинет ще бъде правителство на малцинството, защото всички партии – участници в него са много слаби като електорална подкрепа, а мнозинството е на избиратели, които не гласуват и не подкрепят..
За първа година от 1990 г. насам се започва година без приет удължителен закон за бюджета, каза за Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е и заместник-председател на Националното сдружение на общините. По думите му, притесненията, които тази ситуация създава у общинските ръководства, са в няколко посоки. Не сме наясно каква..
Председателят на Районната избирателна комисия за Пловдив - град Калоян Сухоруков коментира приетите на първо четене пет законопроекта за промени в Изборния кодекс. В тях се предлага създаването на около 300 преброителни комисии на територията на страната, които да се образуват по реда за образуване на Общинските избирателни комисии, но без ясно..